Skocz do zawartości

Czy wiesz, że...

szynszyla może dożyć 20 lat?
Zdjęcie
* * * * * 4 głosów

10 faktów o szynszylach

Napisane przez Poziomka , 23 sierpień 2015 · 1893 Wyświetleń

Załączona grafika

 

Czyli krótki poradnik o tym, co każdy właściciel kulki(tudzież szynszylowa służba), wiedzieć powinien.

 

głos

 

Szynszyle to zwierzęta typowo nocne, co nie oznacza jednak,że w ciągu dnia nie są aktywne. Każdy kto zastanawia się nad kulką powinien zadać sobie pytanie, czy ich nocny tryb życia nie będzie przeszkodą.

 

głos

 

Szynszyle mogą się przegrzać - są bardzo wrażliwe na ciepło i wilgoć. W ich naturalnym środowisku temperatura nie przekracza 25 st, a powietrze jest suche. W związku z tym w pokoju, w którym przebywają szynszyle nie powinno być więcej niż 25 st, ponieważ grozi to przegrzaniem, a w czasem niestety nawet śmiercią.

Załączona grafika

 

głos

 

Ich zęby rosną przez całe życie i nigdy nie przestają. Roczny przyrost waha się w granicach 5-7 cm.Dlatego tak ważne jest to,żeby w klatce było wiele przedmiotów ułatwiających ścieranie zębów np. gałązki, wapno oraz obowiązkowo siano! Zaniedbanie szynszylich zębów ciągnie za sobą poważne konsekwencje, które często doprowadzają do śmierci zwierzaka.

 

głos

 

Futro szynszyli jest najdelikatniejsze ze wszystkich ssaków. Przez swoje futro szynszyle od lat były ofiarami kłusowników. Futro z szynszyli uznawane jest za jedno z najbardziej luksusowych, co z kolei napędza biznes fermowy. Na pewno zauważyliście, że ich futro jest bardzo gęste - to zasługa cebulki włosa, z jednej może wyrosnąć do 80 włosów. Na jedno średniego rozmiaru futro potrzeba przynajmniej 200 szynszyli, dlatego tak ważne jest uświadamianie ludzi, że futra naturalne to zło.

Załączona grafika

 

głos

 

Wibrysy...słyszeliście już o nich? To tzw. włosy czuciowe. Dzięki nim szynszyla jest w stanie np. przemieszczać się w ciemnościach. Możecie zauważyć ,że podczas wybiegów szynszyle często wąchają różne, nieznane im rzeczy - to właśnie jest rozeznanie terenu poprzez wibrysy :)

Załączona grafika

 

głos

 

Szynszyle uwielbiają kąpiele...piaskowe. Tak, dokładnie ! Wodne kąpiele to zupełnie nie dla nich.

Kulki podczas swoich kąpieli kręcą się i czerpią z tego ogromną przyjemność.

Załączona grafika Załączona grafika Załączona grafika

 

głos

 

Szynszyle podczas stresu gubią futro. Zdarza się zauważyć to np. na wybiegu - szczególnie wtedy, gdy próbujecie je z powrotem włożyć do klatki. Nie jest to linienie, a szybkie gubienie dużej ilości włosa, całej kępy.

Jeśli zauważycie,że stan futerka waszej szynszyli się pogarsza to pamiętajcie o tym, by skontaktować się z weterynarzem.

 

głos

 

Szynszyle to nieźli akrobaci! Potrafią wysoko skakać, robić piruety w powietrzu.. :)

Najlepiej wychodzi im odbijanie się od mebli, taki uroczy popcorning czyli taniec radości.

Załączona grafika

 

głos

 

Szynszyle to zwierzęta stadne, ale i od tego są wyjątki. W naturalnym środowisku żyją w dużych grupach.

Sami musicie przyznać, że dwa tulące się zadki to wspaniały widok dla nas. Z pewnością samotność jest gorsza niż życie w stadzie, ale pamiętajcie, że szynszyle to indywidualiści i niektóre są aspołeczne przez cały żywot.

Załączona grafika

 

głos

 

Szynszyle są długo wieczne. Wiecie, że mogą żyć do 20 lat?

Prawdopodobnie jednak mało osobników dożywa tego poczciwego wieku, ale jak najbardziej spotykamy seniorów, którzy mają po 15 lat. Sami więc widzicie, że decyzja o przygarnięciu szynszyla musi być mocno przemyślana.

Załączona grafika • 0Lubię to! :D

  • 0
 • Zgłoś
Zdjęcie
szynszolek
sie 23 2015 20:47

Super informacje  :) wszystkie zdjęcia są przeurocze ! :P

  • 0
 • Zgłoś

genialne zdjęcia i fajnie napisane :D 

  • 0
 • Zgłoś

fajne :)  Szynszyla w pigułce :) Super dobrane fotki :)

  • 0
 • Zgłoś

Sierpień 2020

P W Ś C P S N
     12
3456789
1011121314 15 16
17181920212223
24252627282930
31      

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze