Skocz do zawartości

FORUM SZYNSZYLE używa plików cookies. Przeczytaj Polityka prywatności aby zobaczyć więcej szczegółów. Aby zamknąć i nie pokazywać już tej wiadomości kliknij przycisk:    AKCEPTUJĘ PLIKI COOKIES I POLITYKĘ PRYWATNOŚCI
AKCEPTUJĘ PLIKI COOKIES I POLITYKĘ PRYWATNOŚCI
Czy wiesz, że... szynszyla może dożyć 20 lat? -

szynszyla może dożyć 20 lat?

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

MOJA PIERWSZA SZYNSZYLA - pytania

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
651 odpowiedzi w tym temacie

#1 sonica

sonica

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 15 kwiecień 2009 - 16:51

witam ma, na imie sonia i już mam 5 myszoskoczków, 4 psy,11 kotów,chomika i świnki morskie.

I mma pare pytań związanych z szynszylami.

1.Czy szynszyla musi byc w domu w lecie?

2.Czy hodowla szynszyli jest ąłtwa,średnia czi bardzo trudna.

3.czy taki hodowca może się zapisac to związku hodowców szynszyli?
  • 0

#2 Zuzu

Zuzu

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 1 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 16 kwiecień 2009 - 17:07

Witam! Jestem nowym użytkownikiem tego forum i to mój pierwszy post. Liczę na Waszą pomoc. :)

U mnie sprawa wygląda tak... niegdyś miałem szczurka, a właściwie dwa (w odstępach czasowych). Często były wypuszczane z klatki, biegały po całym pokoju, robiąc oczywiście małe szkody, ale liczyłem się z tym. Jedyną wadą tych stworzeń jest ich krótki żywot. Nie ukrywam, że przywiązuję się to zwierząt i dlatego szukam czegoś na dłuższą chwilę, wydaje mi się, że Szynszyl taki właśnie jest! Oczywiście mogę się mylić, dlatego pytam specjalistów.

Mam kilka pytań dotyczących tych urwisów (ponumeruje to będzie łatwiej odpowiadać):

1. Czy z biegiem lat mogę oczekiwać od Szynszyla, że zjawi się przy mnie na dany sygnał/komendę?

2. Czy Szynszyle lubią dobierać się do niewinnie leżących kabli? Czy lubią gryźć np. ciuchy?

3. Jaka podstawowa karma i ewentualne smakołyki w formie owoców, warzyw itd.?

4. Jaka ściółka i w jakich odstępach czasowych należy sprzątać? Zapewne zależy to od podłoża w klatce :)

5. Moja klatka jest dość duża, jednak dokładnych wymiarów nie jestem w stanie podać, bo stoi obecnie u babci. Pamiętam, że ma ona spore przerwy między prętami i jest to około 1.5-2cm. Czy Szynszyl nie będzie próbował się przez nie przedostać? :D (to tak dla pewności) ^^

Jak przyjdzie mi coś jeszcze do głowy to napisze.
  • 0

#3 Michał

Michał

Gipsuje dziury w ścianach

• Administrator
  • 2215 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Województwo:Mazowieckie

Napisano 16 kwiecień 2009 - 21:20

2. Czy Szynszyle lubią dobierać się do niewinnie leżących kabli? Czy lubią gryźć np. ciuchy?

Czy lubią??? One uwielbiają, zwłaszcza kable, jak nie przypilnujesz to zobaczysz kabel od środka,

5. Moja klatka jest dość duża, jednak dokładnych wymiarów nie jestem w stanie podać, bo stoi obecnie u babci. Pamiętam, że ma ona spore przerwy między prętami i jest to około 1.5-2cm. Czy Szynszyl nie będzie próbował się przez nie przedostać? :D (to tak dla pewności) ^^

Jeżeli odstępy maja 2 cm to szynszyl na pewno się nie wydostanie, nawet nowo narodzony :)
  • 0

Zapoznaj się z nową funkcją na forum "NASZE BLOGI" zajrzyj tu (klik) i zacznij blogowanie

Pojawiły się dodatkowe reklamy, zobacz co jest ich powodem (klik)

:loveszynszyla:

#4 kkoozzaa20

kkoozzaa20

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 20 kwiecień 2009 - 20:36

1. Jeśli będziesz mu dużo czasu poświęcał to tak mój po paru dniach już przychodzi na imię a ogólnie od razu jak widzi mnie w pokoju to idzie w tamtą stronę klatki tylko trzeba go przekupywać smakołykami:) ale niech się bardziej doświadczeni wypowiedzą ja tu dopiero od dzisiaj jestem:)

Sonica - jesli nie bedziesz miała czasu zeby mu poświęcić to dla mnie nie ma sensu. a przy takiej ilości może tak być ja wzięłem szynszyla od panny bo ma fredki papugi psa kota chomiki i rybki i stwierdziłem ze ma za mało czasu na niego a szkoda mi go było:) pozdrawiam
  • 0

#5 bartek1311

bartek1311

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 26 kwiecień 2009 - 11:52

Chcę se kupić szynszyla i nie wiem czy taka klatka będzie odpowiednia: http://www.zoohandel...jecia/tedyn.jpg

proszę o pomoc
  • 0

#6 DeMoH

DeMoH

W wolnych chwilach szyje hamak

• Użytkownik
  • 41 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 26 kwiecień 2009 - 12:20

Moim zdaniem nie jest to odpowiednia klatka dla szynszyla:

1. Plastikowa kuweta,

2. Drzwiczki, które szynszyl raczej łatwo otworzy,

3. Piętra, na które szynszyl nie może wskakiwać tylko musi na nie wchodzić (szynszyle raczej preferują wskakiwanie),

4. Klatka nie wygląda na zbyt dużą, jakie ma wymiary?

Pogadaj z kolesiem z szynszyle-ferma.pl. Robi on bardzo fajne klatki na zamówienie i nie są drogie.
  • 0

#7 bartek1311

bartek1311

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 26 kwiecień 2009 - 18:53

Dzięki za radę. Zdecydowałem, że kupię większą klatkę. Mam jeszcze jedno pytanie: czy szynszyla może mieszkać sama,czy raczej potrzebne jej towarzystwo (będę poświęcał jej dużo czasu) :)
  • 0

#8 DeMoH

DeMoH

• Użytkownik
  • 41 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 26 kwiecień 2009 - 19:17

Jeśli będziesz jej poświęcał dużo czasu (co najmniej 3h dziennie, nie licząc pierwszych dni - najpierw szynszyla musi się do ciebie przyzwyczaić) to towarzystwo drugiego szynszyla nie jest konieczne. I jeszcze coś - podobno samce są mniej agresywne i bardziej towarzyskie od samic (u mnie tak jest ;) ).
  • 0

#9 Michał

Michał

• Administrator
  • 2215 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 kwiecień 2009 - 23:07

Nawet jak będziesz poświęcał dużo czasu to jeżeli masz możliwość załatw drugiego szynszyla. My na samym początku mieliśmy tylko samca, a po dokupieniu samiczki samiec zmienił się nie do poznania, to samo było gdy znajomym do samotnego samca oddaliśmy samiczkę.
  • 0

Zapoznaj się z nową funkcją na forum "NASZE BLOGI" zajrzyj tu (klik) i zacznij blogowanie

#10 Michał

Michał

• Administrator
  • 2215 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 kwiecień 2009 - 23:10

Moim zdaniem nie jest to odpowiednia klatka dla szynszyla:

1. Plastikowa kuweta,

Akurat z tym nie mogę się zgodzić. Owszem szynszyle lubią wszystko jeść, ale jak maja za co złapać, nie sądzę, żeby w takiej klatce szynszyl zjadł kuwetę.

Co do:

2. Drzwiczki, które szynszyl raczej łatwo otworzy,

3. Piętra, na które szynszyl nie może wskakiwać tylko musi na nie wchodzić (szynszyle raczej preferują wskakiwanie),

4. Klatka nie wygląda na zbyt dużą, jakie ma wymiary?

zgadzam się z tobą
  • 0

#11 tex

tex

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 30 kwiecień 2009 - 22:49

Witam!

Na samym początku chciałbym powiedzieć, że jestem tu nowy i pojawiłem się na forum z racji tego, że w niedalekiej przyszłości będę właścicielem szynszyla :)

Mam do was parę pytań:

1. wiem, że szynszyla powinna mieć klatkę o jak największych rozmiarach. w internecie widzę klatki o mniej więcej 80cm długości, ale tlko 30 cm wysokości... znacie strony gdzie znajdę klatki o wymiarach 100 cm na 50 cm w przystępnej cenie? w którymś z tematów, bodaj koleżanka (jak mniemam:)) Alka pokazywała zdjęcia klatki swojego szylka- o taką właśnie mi chodzi. jest naprawdę super!

2. jakie są najlepsze zabawki dla szylków? rozumiem, że wiele zależy od upodobań i charakteru zwierzęcia, ale na pewno można wskazać 3 ulubione ;)

3. z jakiego materiału kupić domek dla szylka? czy taki może być:

http://www.coralbio....rplast-sin-4646 ?

Pozdro!
  • 0

#12 DeMoH

DeMoH

• Użytkownik
  • 41 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 01 maj 2009 - 11:51

1. Koleś szynszyle-ferma (z Allegro) robi klatki specjalnie dla szynszyli o wymiarach 50x85x80 (później zamieszczę zdjęcia). Koszt takiej klatki to 190zł.

2. Bo ja wiem - szynszyle chcą mieć po prostu jak najwięcej zabawek ^^ Ale ulubiona zabawka mojego szynszyla to takie 2 drewienka zawieszone na łańcuszku (zdjęcie zamieszczę później :P ).

3. Drewno (trzeba się liczyć, że co pewien czas domek trzeba będzie wymienić, bo szynszyl go pogryzie). Taki raczej może być (to zależy z jakiego jest drewna - nie może być lakierowane i nie mogą być to iglaki).
  • 0

#13 tex

tex

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 01 maj 2009 - 15:05

Możesz podesłać link do allegro tych klatek?

Dzięki za odp!
  • 0

#14 DeMoH

DeMoH

• Użytkownik
  • 41 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 01 maj 2009 - 21:33

Link do jednej z aukcji tego kolesia - http://allegro.pl/it...atisy_10zl.html

Ale żeby sprzedał Ci klatkę musisz napisać mu na maila - on wyśle Ci wtedy zdjęcia i jeśli się zdecydujesz to wystawi aukcje.
  • 0

#15 tex

tex

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 01 maj 2009 - 21:39

No ta, widziałem już jego aukcje. Macie może informacje co do szylków z jego hodowli? Małe pokrewieństwo, transport ok itd?
  • 0

#16 DeMoH

DeMoH

• Użytkownik
  • 41 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 02 maj 2009 - 09:11

No ja szynszyla mam właśnie od niego - transport OK, a szynszyl 100% zdrowy i towarzyski (już 1. dnia jadł mi z ręki i sam na nie wchodził).
  • 0

#17 tex

tex

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 02 maj 2009 - 13:35

Dzięki za ważne informacje- teraz już wiem skąd kupić szylka ;)
  • 0

#18 Nano90

Nano90

• Użytkownik
  • 35 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 01 czerwiec 2009 - 22:35

co do klatki takiej jak ma alka to koleś PYKO_ALLEGRO taką ma :) http://www.allegro.p...akiem_nowy.html

ta aukcja jeszcze trwa dwa dni ;p ale spokojnie na pewno jeszcze je wystawi :)
  • 0
Obawiać się trzeba nie tych co mają inne zdanie, lecz tych, co maja inne zdanie, ale są zbyt tchórzliwi by je wypowiedzieć...

#19 Enril

Enril

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 17 czerwiec 2009 - 17:13

Jako, że to mój pierwszy post chciałbym się przywitać. ^^ Witam wszystkich forumowiczów :D

Oki, zastanawiam się nad zakupem nowego pupilka, miałem wcześniej psa, lecz, że pies nie jest tak długowieczny jak my ludzie, musiał odejść do tamtego świata. :( Jednak odkąd nie ma zwierzaka w domu, czegoś mi brak, lecz niestety pies odpada z różnych powodów. Miedzy innymi, że od przyszłego roku szkolnego mam zamiar zacząć studiować, co oznacza, że nie raz nie będzie mnie w domciu cały dzień- no przynajmniej czasami. Dlatego poszukuje zwierzaka, bardziej nocnego i nie wymagającego, a przy tym nie gada i nie jadowitego. :/ U kolegi widziałem właśnie szynszyla i od razu mnie zauroczył, są to po prostu słodziutkie zwierzaki, lecz mam kilka pytań zanim zakupie pupilka. Oto one:

1) Każdy z was wie, że kolor standard to nie jedyna opcja, więc dlaczego tak trudno kupić inne kolory jak ebony?

- jest je trudniej hodować?

- mniej się rodzi ich w jednym miocie, więc są mniej popularne?

- są bardziej chorowite lub jest większe ryzyka, że młode urodzi się kalekie?

- krócej żyją, a może są bardziej wredne ]:->?

2) Jak się większość z was mogła domyślić zastanawiam się nad kupnem właśnie szynszyla koloru ebony lub czarnej aksamitnej (powód kocham ten kolor:P). Czy zna ktoś domową hodowle, która by mogła sprzedać szynszyle w tym kolorze? Nie chodzi mi o hodowle zarodkową (gdzie idzie się na masę, lecz brak w nich uczucie). A właśnie w okolicy Łodzi :D

Ostatecznie Warszawa :/

3) Na co warto zwracać gdy dokonuje się zakupu? Tak, żeby nie zakupić chorego zwierzaka?

Teraz kilka pytań odnośnie pomieszczenia w którym zwierzak ma się znajdować

Mieszkam w domku jednorodzinnym, jednak mój pokój jest na tyle mały, że nie mogę go tam trzymać, więc postanowiłem go ulokować w starej kuchni w suterynie. Uważam, że to miejsce jest o wiele lepsze od mojego pokoju z kilku powodów, będę mógł mu zapewnić o wiele większą klatkę i nie będę musiał się martwić o wysokie temperatury, gdyż w tym pomieszczeniu zawsze jest coś koło +12 C do 20 C, więc temperatura wyśmienita. Mój kolega miał problem z szynszylem 2 albo 3 lata temu, gdy w lato było plus 43 C... Źle znosił takie wysokie temperatury. Jedynym mankamentem jest rytmiczny hałas od maszyn, które można porównać do cichego odgłosu odkurzacza, lub do szumu morza (nie podczas sztormu). Oki ja byłbym wstanie tam spać.

P.S. Kuchnia jest nie używana. Więc zwierzak nie będzie narażony na opary.

4) Ale pytanie czy te zwierzaki nie są wyczulone na tym punkcje?

Powtarzam się, że jest to dźwięk rytmiczny i mało co słyszalny - możliwe, że gdy wrzucę jeszcze gąbkę dźwiękochłonne na szczeliny i okno to nie będzie słychać.... Lecz tego jeszcze nie wiem. Jakie mogą być konsekwencje i czy znacie sposoby, aby oswoić zwierzaki z tym odgłosem?

5) Co do jego klatki... Hmm... tutaj chciałbym polecieć ambitnie i zrobić własną, gdyż nie mogłem znałeś odpowiedniej dla mojego zwierzaka. Za to w zamian klatka, którą można zobaczyć tutaj na stronie. lecz mój pomysł chodź częściowo jest natchniony twoim, przedstawia się tak.

Chyba każdy z was wie jak wygląda regał (coś w tym stylu :P Tylko klatka ma się składać z jednego regału a nie z 3 ;] )

Użyłbym tego jako rusztowanie, było by to na pewno stabilne, gdyż w razie czego jestem w stanie to pospawać, a jednocześnie otwory po bokach w regale dawałby dużą możliwość do częstego zmieniana rozłożenia półek. Jednak nie wiem, czy to nie jest bezpieczne dla zwierzaka? Na pewno użyłbym regału nie malowanego- lecz nie wiem, czy znalazłbym ocynkowany. Bardzo możliwe, że sam metal. Wymiary takiego regału to wysokość 180 cm, długość 94 cm. i szerokość 43 cm. A właśnie wszystkie półki byłyby zdjęte, oprócz na samym dole i na samej górze. Reszta klatki była by zrobiona z drewna lub pleksy czy jakiegoś innego plastiku. 3 ścianki z drewna bezpiecznego dla zwierzaka, a jedna przednia w formie drzwi z otworami.

6) Co o tym sądzicie?

7) Ile takich szynszyli mógłbym trzymać w takiej klatce? (Chodzi mi czy mogło by być szynszyl i 2 lub 3 samice?)

8) Jeśli uważacie, ze to głupi pomysł, mam pytanie czy mógłby admin tej strony umieścić gdzieś fotki jak twoja klatka jest zbudowana, oraz dać kilka rad jakich materiałów użyłeś, na co zwrócić uwagę itd. Nie będę oszukiwał, raczej jestem molem książkowym, niż złotą rączką :P

9) I takie pytanko czy te hamaki i tunele podwieszane, co są nie raz dodawane do klatek to bezpieczna rzecz? Zwierzak nie zrobi sobie krzywdy?

Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi lub linki do odpowiedzi :D
  • 0

#20 DeMoH

DeMoH

• Użytkownik
  • 41 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 18 czerwiec 2009 - 06:37

1. Po prostu rzadko się rodzą, przez co jest ich mniej i dlatego są drogie.

2. Nie wiem.

3. Czy za bardzo nie ucieka od ludzi, czy ma całe i puszyste futerko, czy nie ma np. zaropiałych oczu.

4. Mój się przyzwyczaił do dźwięków, które występują dość często w moim domu, a gąbka itd. nic nie da bo szynszyle na prawdę baaaaaardzo dobrze słyszą (słyszą dźwięki których ty nawet prawdopodobnie już nie słyszysz bo źródło jest za daleko).

6. Ja sądzę, że najlepsza jest klatka ocynk z drewnianymi półkami, ale taka chyba też może być.

7. 3

9. Bezpieczne. Nie powinien zrobić sobie krzywdy. Chyba, że trafi ci się szynszyl o niskim IQ ;)
  • 0

#21 Enril

Enril

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 18 czerwiec 2009 - 15:42

Dzięki, mam nadzieje, że admin da mi jeszcze kilka dobrych rad do robienia klatki ^^
  • 0

#22 Michał

Michał

• Administrator
  • 2215 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 czerwiec 2009 - 12:14

7) Ile takich szynszyli mógłbym trzymać w takiej klatce? (Chodzi mi czy mogło by być szynszyl i 2 lub 3 samice?

Spokojnie możesz dać 3 samice, ale pamiętaj żeby do nich był tylko jeden samiec i koniecznie zrób półki lub konary z brzozy, tak aby szynszyle mogły poszaleć. Jeżeli chcesz zrobić klatkę zabudowaną jak w opisie to porób dobre wywietrzniki, a samą górę możesz zrobić z siatki.

dodatkowo samice czasami się "kłócą" ze sobą i wówczas strzelają moczem (nie jest to straszne ani coś negatywnego, kilka minut później przytulają się do siebie) jak dasz drewniane ściany to zostaną ślady. Może lepiej przód i tył zrobić z plexi.

4) Ale pytanie czy te zwierzaki nie są wyczulone na tym punkcje?

Powtarzam się, że jest to dźwięk rytmiczny i mało co słyszalny - możliwe, że gdy wrzucę jeszcze gąbkę dźwiękochłonne na szczeliny i okno to nie będzie słychać.... Lecz tego jeszcze nie wiem. Jakie mogą być konsekwencje i czy znacie sposoby, aby oswoić zwierzaki z tym odgłosem?

Trudno powiedzieć. Ktoś na forum napisał, że jego szynszyl reaguje na najmniejsze odgłosy, u mnie teraz były wymieniane okna, hałas taki, że my ledwo wytrzymywaliśmy, a szynszyle spały, kompletnie przeszły to bezstresowo.

8) Jeśli uważacie, ze to głupi pomysł, mam pytanie czy mógłby admin tej strony umieścić gdzieś fotki jak twoja klatka jest zbudowana, oraz dać kilka rad jakich materiałów użyłeś, na co zwrócić uwagę itd. Nie będę oszukiwał, raczej jestem molem książkowym, niż złotą rączką

Generalnie jestem bardzo zapracowany, ale postaram się znaleźć odrobinę czasu i wrzucić projekt klatki.

Jeszcze jedna sprawa. Szynszyle wbrew pozorom wymagają sporo czasu i pracy, jeżeli będziesz je trzymał w innym pomieszczeniu, a przychodzić do nich będziesz tylko na karmienie, szynszylom w grupie nic się nie stanie, lecz Ci zdziczeją i w pewnym momencie mogą się nawet bać ludzi
  • 0

#23 Enril

Enril

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 20 czerwiec 2009 - 21:42

Spoko... Na pewno będę miały zapewnione 3 h spacerniaku i pieszczochy :D. PO za tym jak klata wyjdzie schludnie to się zastanawiam nad stołowym :D, a wtedy będę miał mnóstwo towarzystwa :D

P.S. Czekam na projekty ^^
  • 0

#24 mariuszkoman

mariuszkoman

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 2 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 03 lipiec 2009 - 15:45

co do klatki takiej jak ma alka to koleś PYKO_ALLEGRO taką ma :) http://www.allegro.p...akiem_nowy.html

ta aukcja jeszcze trwa dwa dni ;p ale spokojnie na pewno jeszcze je wystawi :)

Mój pierwszy posta na forum więc WITAM wszystkich.

Ja też zastanawiałem się nad tą właśnie klatką, ale jak przeczytałem na forum że młodziutki szynszyl może się czasem przecisnać przez szpary między prętami(2,7cm), to kupiłem mniejszą z odstepami 1,8cm. Wbrew pozorom klatka jak dla jednego szynszyla i tak strasznie wielka :) Może nie każdy się przeciśnie ale po co ryzykować.

Tu link od takiej klatki:

http://www.allegro.p...z_hamakiem.html

Gość jeszcze wymienił mi miseczki na metalowe za free i dopłaciłem 16zł za demek. Tylko trzeba wcześniej mu to napisać. :)

Teraz jeszcze tylko pozostało zakupić szynszylka i już.

Pozdrawiam
  • 0

#25 Gość_Anonymous_*

Gość_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 10 lipiec 2009 - 08:13

Mam pytanie czy prócz spodu klatki musi być dodatkowa kuweta.

Czy kołowrotek można wstawić do klatki szynszyla czy jest to nie wskazane?

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych