Czy wiesz, że... szynszyla może dożyć 20 lat? -

szynszyla może dożyć 20 lat?

•         

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

- - - - -

REWOLUCJA W ŻYWIENIU: nowe spojrzenie na żywienie szynszyli

żywienie zboża jak karmić co powinny jeść

#51 Duszek

Duszek

Tańczy jak mu szynszyle zagrają

• Użytkownik
  • 1176
  • 47
  • LokalizacjaChorzów
  • Województwo:Śląskie

12 listopad 2013 - 18:02

Alarice dopytam, ja wezmę Versele Laga dla kanarków , jest taka wersja 500g classic z podstawami, kosztuje nie całe 5 zł ,

Kanarek
  • 0
Domiś

Leoś

Duszek [*] Miał 2 lata, trzy miesiące i 16 dni ....

#52 Roksana

Roksana

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 636
  • 33
  • LokalizacjaKostrzyn nad Odrą
  • Województwo:Lubuskie

13 listopad 2013 - 10:31

Mausi, i jak z tym jr farm? Karmilas już maluchy? Jedza chetnie? Bo po tym, co napisalyscie stwierdzam, ze co prawda na ziolach sie nie znam, ale chociaż zmienię mojemu vl complete na jr farm, o ile raczyc bedzie go jesc :)
  • 0
:serce:

:serce:

#53 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

13 listopad 2013 - 16:55

Roksana, karmę dopiero zamówiłam, więc jeszcze do mnie nie dotarła ;) jak dojdzie to oczywiście zdam relacje :)
  • 0

#54 sweetu

sweetu

Zaawansowany zamiatacz bobków

• Użytkownik
  • 110
  • LokalizacjaLipno

15 listopad 2013 - 23:13

ja swoje właśnie staram się przerzucić na VL Chinchilla&Degus Crispy Pellets (chciałam na complete, ale jest problem ze znalezieniem w okolicach) i dodatkowo Chinchilla Nature. Zrezygnowałam z De Heusa, miejąc cały worek! Teraz znowu jakieś zmiany? Naprawdę dobrze zrobi im takie całkowite zrezygnowanie z pelletów? Pracuję akurat w sklepie ze zdrową żywością i mam dostęp do tych wszystkich ziół. Do tej pory się karmiło w taki sposób i nikt nie uważał, że to jest złe, a szylki nie zapadały na choroby (jeżeli były karmione dobrym granulatem). Jestem odrobinę sceptyczna, co do tego. Chcę dla nich jak najlepiej, więc przerzucić je na takie naturalne karmienie? Tylko ziółka? Czy granulat też?
  • 0
Kodi i Piko ze mną od 15 czerwca 2013 (standard)
Milka 22.07-07.08.2013 [*] (beż Towera)

#55 monia.szila

monia.szila

• Użytkownik
  • 462
  • 39
  • LokalizacjaBolesławiec

15 listopad 2013 - 23:23

sweetu, bardzo dobrze karmisz szylki i nie rezygnuj z tego. To Ty jesteś odpowiedzialna za swoje myszki, to Ty dajesz im oprócz karmy codziennie miłość. Nikt Ci nie powie co robić bo nikt nie weźmie odpowiedzialności za Twoje kulki. Ja Ci mówię rób to co do tej pory robiłaś jeśli czujesz, że to jest dobre dla Twoich puchaczów. Tak z serca :-) Ja tak robię i jest ok ;)
  • 0
Szilka (standard), Fuga (dark ebony), Róża (white wilson mosaic), Lady (White tan), Juliana (white violet ebony sc), Blondie (blond ebony), Freya (tan violet), Coco*(dark ebony),oraz Kacper* (dark tan), Alvin (medium ebony) Ninja*(chocolate tan), Kacper jr (chocolate) i Romeo (white ebony extreme)

#56 sweetu

sweetu

Zaawansowany zamiatacz bobków

• Użytkownik
  • 110
  • LokalizacjaLipno

15 listopad 2013 - 23:29

staram się karmić je najlepiej, już wiem, że ten De Heus mimo niskiej i atrakcyjnej ceny, jest po prostu niezbyt dobry. Chyba jednak zostanę przy tym utartym sposobie karmienia, czyli granulat + ziółka + sianko, no i mieszanka - podawana jako smakołyk w małych ilościach (VL Chinchilla Nature moje szylki traktują jak rodzynki, aż się trzęsą jak im podaję kawałeczek :)) Wszyscy chcemy dla nich jak najlepiej, ale to też ogromna odpowiedzialność, kiedy sami układamy im jadłospis - tzn. robimy mieszankę. Ja się boję, więc zostanę przy tych radach polecanych przez was wcześniej. Jednak zawsze dobrze dowiedzieć się czegoś nowego, dlatego Mausi, dziękujemy. :) Bardzo się napracowałaś.
  • 0
Kodi i Piko ze mną od 15 czerwca 2013 (standard)
Milka 22.07-07.08.2013 [*] (beż Towera)

#57 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

16 listopad 2013 - 22:15

Zgodnie z obietnicą zdaję relację ;)

Karma ma kształt podłużnych plusików, czyli takie wałeczki-gwiazdki jak niektóre karmy dla psów. Bardzo twarde, więc idealne do ścierania zębów. Zapach lekko ziołowy, ale nie tak intensywny jak np. Herbi Careu, nie śmierdzi zatem jak de heus, ani nie pachnie nienaturalnie intensywnie jak VL.
Na razie futrzaki podeszły do niej z rezerwą, jak do wszystkich nowych rzeczy, które im kiedykolwiek podawałam ;) Także zobaczymy za kilka dni :)
  • 0

#58 Alarice

Alarice

• Użytkownik
  • 1069
  • 29
  • LokalizacjaWrocław
  • Województwo:Dolnośląskie

16 listopad 2013 - 22:20

W takim razie czekamy na informację, jak panowie podeszli do granulatu :)
  • 0

#59 kammax

kammax

• Użytkownik
  • 1153
  • 41
  • Lokalizacjaokolice Szczecinka
  • Województwo:Zachodniopomorskie

17 listopad 2013 - 21:34

Ja właśnie zamówiłąm karmę w zooplus i kupiłam 2,5 kg vL Nature, JR Farm ostropest plamisty dla szynszyli- 500 g, JR Farm uczta dla szynszyli- 1,2 kg, Puki co ograniczam im VL Nature i daję więcej ziół i innych rzeczy, oczywiście sianko i patyczki do oporu i chyba na tym poprzestanie - za jakiś czas je zważę i sprawdzę jak z wagą!
  • 0
Życie jest darem i trzeba je szanowac, nie ważne czy ludzkie czy zwierzęcia

#60 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

18 listopad 2013 - 22:54

Na razie nowa karma znika dość powoli i ostrożnie, widzę, że jest ponadgryzana, ale nie znika w całości z miseczek, wolą póki co dopychać się sianem ;) Ale to nawet dobrze, że więcej sianka wcinają :P Zobaczymy co będzie dalej.
  • 0

#61 Aniutka

Aniutka

Dobrze wytresowana posłuszna służba szynszyli

• Administracja
  • 8873
  • 54
  • LokalizacjaWarszawa
  • Województwo:Mazowieckie

19 listopad 2013 - 20:37

Mausi, to reakcja szokowa :) do tej pory w misce dało się znaleźć jakieś pyszne a teraz nic tylko zdrowe żywienie.... każdy by był oburzony !
Ja też czekam już na JR Farm Grineless, nie spodziewam się rewelacji, bo moi książęta i tak mają karmę w pogardzie. Ale jako uzupełnienie suszu przeróżnego JR powinno być OK - zobaczymy
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#62 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

21 listopad 2013 - 20:09

Najnowsze relacje z przestawiania ;)

Przetrzymałam moich panów i: Piszczulo czyści miseczkę do czysta ;) a u panów na górze, któryś z nich je (prawdopodobnie Szarik) a któryś wybrzydza i wyrzuca te granulki za klatkę (prawdopodobnie Krecik - nie dziw skoro żył wcześniej na szynszylowych "fast foodach"), kontroluję jego wagę, dopóki nie spada, to karma JR Farm zostaje ;)
  • 0

#63 Alarice

Alarice

• Użytkownik
  • 1069
  • 29
  • LokalizacjaWrocław

21 listopad 2013 - 20:17

Oto tłumaczenie artykułu po angielsku, do którego znów zgubiłam adres. Pozostaje mi mieć nadzieję, że Aniutka przyjdzie mi z pomocą i wklei linka :facepalm:
Komentarz Aniutka: Proszę bardzo oto link: http://www.chinchill...lchinchilladiet

Ogromniaste podziękowania dla Kate za sprawdzenie i poprawki, bo bez niej by mi się nie udało ;)

Założenia i podstawowe informacje

Naturalne odżywianie oparte jest na diecie dzikich szynszyli, ponieważ zapotrzebowania żywieniowa są i będą takie same. Przewód pokarmowy i nieprzerwanie rosnące zęby są poddawane odpowiedniej stymulacji tylko poprzez dietę dostosowaną do tego gatunku zwierząt. Wspomniana naturalna dieta składa się z ziół, kwiatów, traw, krzewów, w tym ich liście, owoce i korę, korzenie, nasiona oraz sukulenty, ale nie z odpadów czy komercyjnych karm lub wysoce przetworzonych materiałów roślinnych ze sklepów zoologicznych. W zależności od pory roku, zioła, liście, owoce oraz trawy są bogate w wodę lub suche; rośliny przechowujące wodę (sukulenty) są dostępne przez cały rok. Spożywając je, szynszyle w naturze zaspokajają również pragnienie. Szynszyle nie są przystosowane do picia dużych ilości płynów.

Szynszyle są roślinożercami, którzy wolą w pierwszej kolejności zielone części roślin, a dopiero potem pożywne i ubogie we włókno resztki roślin. Łodygi, żyłki czy brzegi liści na przykład sałaty, lucerny, i mniszka są odrzucane, gdy wybór pożywienia jest dość duży.
Małe gryzonie i ich trawienie jest przystosowane do częstej konsumpcji, ale to może mieć miejsce tylko gdy pożywienie nie jest szybko i trwale sycące. Tylko wtedy jelita nie są przeciążone, a zęby są doskonale wykorzystywane.

Szynszyla, która zjada skoncentrowane jedzenie - w szczególności komercyjne granulaty i ekstrudaty - początkowo tyje i staje się niemrawa ze względu na długie i ciężkie trawienie. Później traci na wadze, ponieważ okrężnica strajkuje: substancje odżywcze nie mogą być prawidłowo wchłaniane, organy są zagrożone, a bakteryjna flora jelitowa nie jest zrównoważona. W najgorszym przypadku kończy się to na problemach z zębami, ponieważ nie są one dostatecznie używane do przeżuwania "poddanego trawieniu pozaustrojowemu" pokarmu oraz przez zmniejszoną ilość spożywanych pokarmów. Jednak problem śmieciowego pożywienia/skoncentrowanej karmy ma wiele innych niekorzystnych skutków, takich jak: niestrawność, dysbakterioza, zwiększenie liczby pasożytów i drożdży w organizmie, choroby wątroby, dróg moczowych oraz nerek. Problemy te pogłębiają się przez syntetyczne dodatki w gotowej paszy oraz przez tak często praktykowane podawanie suchego pokarmu bez świeżych zielonek.

Dlaczego świeże pokarmy są tak istotne dla organizmu szynszyli wyjaśniono tutaj:
http://www.chinchill...llafrischfutter

Jakie są wady i problemy podawania granulatów jako głównego pokarmu wypunktowano tutaj:
http://www.chinchill...inchillapellets

Wynika stąd, że szynszyle powinny być karmione pożywieniem, które może być przyjmowane w większej ilości, a nie szybko i w formie zaspokajającej głód na długo oraz wymaga długiego przeżuwania - a tak nie jest z gotowymi granulatami. Jednak te warunki są spełnione przez włókniste (lub pasze objętościowe - nie byłyśmy pewne, które tłumaczenie będzie lepsze) wysuszone zielonki oraz świeże pokarmy!
Jako że żyjące na wolności szynszyle również żywią się w ten sposób, naturalna dieta zapewnia optymalną formę odżywiania.

Naturalna dieta
Naturalne żywienie zakłada, że nasze szynszyle hodowane w domowych warunkach będą jadły to samo, co ich krewni żyjący na wolności, co zapewni im zdrowie.

Po pierwsze, to jest przegląd:

Wyszczególniając, jadłospis składa się z następujących elementów:

Błonnik: siano, suszone zioła, liście, kwiaty, kora

Wysokiej jakości, bogate gatunkowo siano i suszone zioła, kwiaty, gałązki i liście są najważniejszą częścią pożywienia szynszyli. Te rośliny powinny być dostarczane codziennie - najlepiej nie tylko suszone, ale i świeże! - dostępne w szerokiej gamie jako zróżnicowana mieszanka (co najmniej (!) 20-30 różnych roślin), aby zwierzęta mogły przyjąć niezbędne składniki odżywcze, zwierzęta mają sporo pracy z jedzeniem, co pomaga ścierać ząbki i zapobiegać problemom z nimi.

Niektórymi bardzo popularnymi suszonymi roślinami do codziennych mieszanek (oczywiście mogą być też być podawane świeże) są skrzyp, szczaw (ziele i kwiat), brzoza, pokrzywa, oset, echinacea, stokrotka, miłorząb japoński, hibiskus, podbiał (ziele i kwiat), kwiaty kaktusa, chaber bławatek, mak, mlecze (liść, kwiat, korzeń), lucerna, nagietek , koniczyna czerwona, malwa (ziele, kwiaty), pierwiosnek lekarski, babka lancetowata, nagietek, topinambur, wierzba, leszczyna, liście drzew owocowych takich jak jabłoń, wiśnia, grusza i różne liście jagód, jak jeżyna, malina, czarna porzeczka, morwa, jagoda, agrest.

Sensownie jest wymieszać razem wszystkie kwiaty w jednej miseczce i pozostałe zioła i liście w drugiej, a następnie postawić obydwie miseczki w klatce. Również pędy mogą być podawane w osobnej misce codziennie lub regularnie.
W sklepach internetowych możesz kupić świetne mieszanki, jeśli nie chcesz lub nie możesz zrobić ich sam:
- mieszanka kwiatów: http://www.hansemann...hp?cPath=73_311
- mieszanka liści: błędnie podane linki, tutaj były podane mieszanki kwiatów, a w mieszankach kwiatowych – ziarna.
- mieszanka ziół: http://www.hansemann...hp?cPath=70_415
- mieszanka pędów: http://www.hansemann...Path=70_116_260
- inne mieszanki: http://www.kaninchen...mischungen.html

Polecamy do poczytania:
- http://www.chinchill...kraeuterwirkung
- http://www.chinchill...llaheilkraeuter
- http://www.chinchill...illazweigeliste

Świeża pasza

Zapamiętaj: zwierzęta niekarmione świeżymi pokarmami powinny być do nich przyzwyczajane powoli (początkowo dawaj im małe porcje, stopniowo je powiększając), należy pamiętać o trawieniu i obserwować zachowanie naszych pupili.

Świeża zielonka
Jak już wspomniano wyżej, świeży pokarm stanowi cenną część diety szynszyli. Są to głównie dzikie zioła, trawy i gałązki (wraz z liśćmi, kwiatami, pąkami i korą). Te rośliny powinny być dostępne w formie wysuszonej całą dobę. Zimą nie ma możliwości zebrania świeżych gałązek, więc powinno się je ususzyć i podawać cały rok. Ale nawet zimą można znaleźć świeży bambus, gałązki jeżyn i nagie gałęzie.

Poza ziołami, trawami oraz gałęziami, można też podawać kuchenne zioła (takie jak bazylia czy tymianek), jadalne rośliny doniczkowe (takie jak callisia oraz trzykrotka), trawy przeznaczone dla kotów lub gryzoni w sklepach zoologicznych. Możesz też udostępnić je zwierzętom cały czas, są one dobrym zamiennikiem dla roślin łąkowych zimą.

Soczyste jedzenie

Szynszylom można podawać także porcje świeżych warzyw i owoców co wieczór. Przede wszystkim są to liściaste warzywa, takie jak kapusta, marchew i sałaty (szczególnie cykoria podróżnik, cykoria sałatowa, rukola, cykoria endywia, sałata), później jabłka, gruszki, winogrona, dzika róża, banan, niektóre zwierzęta lubią też kalafior, brokuły, ogórka, pomidora, pomarańczę, wiśnię oraz topinambur.

Skoncentrowane pożywienie

Nie da się żywić szynszyli całkiem bez skoncentrowanego jedzenia (dającego energię, bogatego w węglowodany, tłuszcze i białka). Ale zamiast podawać problematyczne, komercyjne karmy, w naturalnej diecie podaje się mieszankę różnych nasion, jedzonych także przez szynszyle w stanie dzikim.
Można skoncentrować się na mieszaniu nasion oleistych (np. krokosza barwierskiego, ostu, siemienia lnianego, sezamu, słonecznika, dyni, ogórka, melona, lnicznika, kopru włoskiego, anyżu, kminku, wiesiołka, babki płesznik, cardy (nie znalazłam tłumaczenia). Jeśli szynszyle tolerują (najpierw sprawdź!) mączne nasiona, możesz domieszać trochę niełuskanego ryżu, nasion traw (tymotka, kupkówka, wiechlina), prosa, quinoa i amarantusa. Zboża i konopie nie powinny być podawane.

Gotowe mieszanki nasion można kupić tutaj:
- http://www.kaninchen...-saatenmix.html
- http://www.wackelnas...-Saatenmix.html
- http://www.wackelnas...-Saatenmix.html
- http://kaninchenwerk...mix-deluxe.html

Tak czy inaczej, dobrze jest na początek kupić w sklepie spożywczym, aptece czy sklepie ze zdrową żywnością nasiona dyni, słonecznika, sezamu, siemię lniane i wymieszać je.
Nasiona mogą być dostępne dla zwierząt cały czas, tylko u otyłych i niejedzących dostatecznej ilości ziół, gałązek, siana i świeżych owoców, podaje się 1-2 łyżeczki do herbaty lub maksymalnie 7g nasion na dzień. Zwłaszcza szynszylki w okresie wzrostu, karmiące, w ciąży lub chore wymagają więcej mieszanki nasion.

Obrazki jadłospisu

Źródło: http://www.chinchill...lchinchilladiet
  • 0

#64 monia.szila

monia.szila

• Użytkownik
  • 462
  • 39
  • LokalizacjaBolesławiec

21 listopad 2013 - 20:35

Alarice, zrobiłaś super robote! Te fotki zieleninki są takie apetyczne , że bym je zjadła szybciej niż doniosła bym szylkom :lol: Na wiosnę, gdy działeczka ożyje zieleniką zaczynam zbierać świeże patyki z pączkami gruszy i jabłoni i świeże listki malin. Trzeba po malutku wypróbować urozmaicać im to suche żarcie.
  • 0
Szilka (standard), Fuga (dark ebony), Róża (white wilson mosaic), Lady (White tan), Juliana (white violet ebony sc), Blondie (blond ebony), Freya (tan violet), Coco*(dark ebony),oraz Kacper* (dark tan), Alvin (medium ebony) Ninja*(chocolate tan), Kacper jr (chocolate) i Romeo (white ebony extreme)

#65 Kate

Kate

Opiekunka Potworów Syberyjskich

• Użytkownik
  • 1858
  • 31
  • LokalizacjaBiałystok
  • Województwo:Podlaskie

21 listopad 2013 - 20:37

link: http://www.chinchill...lchinchilladiet

Mało było tych moich poprawek, Alarice, zawodowo sobie poradziłaś :brawo:
  • 0

#66 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

21 listopad 2013 - 20:39

Dziękuję Alarice, i Kate! :D Kolejny artykulik mamy przetłumaczony :)

Nie zgodzę się jednak z jednym jego fragmentem:

później jabłka, gruszki, winogrona, dzika róża, banan, niektóre zwierzęta lubią też kalafior, brokuły, ogórka, pomidora, pomarańczę, wiśnię

z moich dotychczasowych poszukiwań oraz z opinii dr. Całus nie powinno się w ogóle podawać owoców, lub jedynie jako smakołyk, ale rzadko i w małych ilościach.
No chyba, że ktoś znajdzie jeszcze inne źródła przeczące moim informacjom, a potwierdzające tezę z powyższego artykułu...?

Zapraszam do dalszych poszukiwań ;)
  • 0

#67 Alarice

Alarice

• Użytkownik
  • 1069
  • 29
  • LokalizacjaWrocław

21 listopad 2013 - 20:49

Nie zgodzę się jednak z jednym jego fragmentem:

Alarice napisał/a:
później jabłka, gruszki, winogrona, dzika róża, banan, niektóre zwierzęta lubią też kalafior, brokuły, ogórka, pomidora, pomarańczę, wiśnię

z moich dotychczasowych poszukiwań oraz z opinii dr. Całus nie powinno się w ogóle podawać owoców, lub jedynie jako smakołyk, ale rzadko i w małych ilościach.
No chyba, że ktoś znajdzie jeszcze inne źródła przeczące moim informacjom, a potwierdzające tezę z powyższego artykułu...?

Jednym z pierwszych wyników, jaki wyskoczył mi po wpisaniu "chinchillas and fruits" było: http://www.pdsa.org....hinchillas/diet
którego pewien fragment to:

Can I give my chinchillas fruit?

You should only give small quantities of fruit because it is high in sugar. Apples, blueberries, grapes and raisins are suitable in small amounts.

z którego wynika, że dozwolone są niewielkie ilości jabłek, jagód, winogron i rodzynek. W wolnej chwili obiecuję poszukać po angielsku i może uda mi się odkurzyć moją łamaną francuszczyznę.

Mało było tych moich poprawek, Alarice, zawodowo sobie poradziłaś :brawo:

Ale gdybyś nie sprawdziła, nie wkleiłabym tego w obawie, że sprzedaję ludziom źle przetłumaczone informacje :D

Alarice, zrobiłaś super robote! Te fotki zieleninki są takie apetyczne , że bym je zjadła szybciej niż doniosła bym szylkom :lol:

Dzięki :) Wiesz, że miałam podobne myśli? xD
  • 0

#68 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8873
  • 54
  • LokalizacjaWarszawa

21 listopad 2013 - 20:51

Alarice, Kate, dzięki wielkie - Good job jak mawiają starzy Rosjanie :D :brawo:
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#69 Duszek

Duszek

• Użytkownik
  • 1176
  • 47
  • LokalizacjaChorzów
  • Województwo:Śląskie

21 listopad 2013 - 20:56

Alarice, kawał dobrej roboty odwaliłyście z Mausi i Kate :roll:
wychodzi na to, że nasza dieta szynszyli nie do końca jest taka jak być powinna ...

ja mam już nasionka skompletowane i Domi od kilku dni dostaje je razem z granulatem VL complete który mam w domu , większość nasion zjada , zielone świeże w niedużych ilościach dostaje od dawna, a i suszonego je bardzo dużo, granulat mam zamówiony JR Farm i na razie będę podawać go razem z nasionkami, jeśli faktycznie będzie tak , że on sam po pewnym czasie cofnie granulat całkowicie to go odstawie, zobaczymy co czas pokaże
PS: ostatnio testowaliśmy malusiego świeżutkiego pomidorka ( z mojej donicy na parapecie) zniknął w mgnieniu oka, a jęzorek latał na około pyszczka :-)
  • 0
Domiś

Leoś

Duszek [*] Miał 2 lata, trzy miesiące i 16 dni ....

#70 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8873
  • 54
  • LokalizacjaWarszawa

21 listopad 2013 - 21:00

Przeczytałam i .... tak samo jak monia.szila, Alarice, zaśliniłam się. Apetycznie ten jadłospis wygląda :D
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#71 Alarice

Alarice

• Użytkownik
  • 1069
  • 29
  • LokalizacjaWrocław

23 listopad 2013 - 13:25

No dobra. Powiem szczerze, że na razie skupiłam się na stronach francuskich, były to głównie strony weterynaryjne, bo ciężko było mi się posłużyć jakimiś bardziej naukowymi źródłami ze względu na dość przeciętną znajomość francuskiego. Dość szybko okazało się, że Francuzi dalej hołdują przekonaniu, że granulat jako karma podstawowa to dobre rozwiązanie, więc nie brałam się za żadne tłumaczenie. Jedyna informacja, która wydała mi się dziwna i u nas niespotykana to stwierdzenie, że szynszyle nie wytwarzają (lub syntetyzują, nie do końca jestem przekonana) witaminy C, więc należy ją raz na kilka dni podawać w postaci kropelek. Zawsze byłam przekonana, że tak się ma sprawa ze świnkami morskimi, nie szynszylami.
  • 0

#72 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

23 listopad 2013 - 15:02

Oto uczta ziołowa moich puchatków :D

• 0

#73 Snow.

Snow.

• Użytkownik
  • 596
  • 27
  • LokalizacjaPruszków/Warszawa

23 listopad 2013 - 15:14

Jedyna informacja, która wydała mi się dziwna i u nas niespotykana to stwierdzenie, że szynszyle nie wytwarzają (lub syntetyzują, nie do końca jestem przekonana) witaminy C, więc należy ją raz na kilka dni podawać w postaci kropelek. Zawsze byłam przekonana, że tak się ma sprawa ze świnkami morskimi, nie szynszylami.

Wit. C odpowiada za odporność. Fakt, niektóre szysze chorują bardziej- chodzi o takie jak moja Fruzia, które są podatne na choroby ze względu na upośledzoną odporność (tak też podejrzewam) i wymaga długiego, mozolnego leczenia, który wydaje się, że nie przynosi żadnej poprawy. Takim szynszylom powinno się podawać wit. C. Ale również na poprawę odporność można też w czasie zimy, kiedy są awaryjne sytuacje i trzeba jechać do weta np. Mam tak z moimi psami, które odpornością w zimie nie szastają...
Tak właśnie się wcześniej zastanawiałam, jak zostawiłam Fruzię w ogonku na 3 dni, to dostała jeden listek cykorii- bałam się, że jej zaszkodzi, ale wszystko było w porządku, a nawet, zaczęła nam bobkować, bo nie chciała. Nie chciałam powtórzyć tego, więc nie dawałam... Może raz na jakiś czas dam coś świeżego smrodkom :)
  • 0

Rózia- Aksamitny Brąz (11.11.2011), Lilka- Beż Hetero (06.10.2012), Dolly- Tan Medium/Dark (24.06.2014), Ciri- White Ebony Violet Carrier i Dipsy- Standard Violet Carrier (25.07.2015), Ginny- Extra Dark Ebony (17.02.2016).

Suzie, Fruzia, Zuzia, biegajcie szczęśliwie za TM...

#74 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

23 listopad 2013 - 23:45

Ponieważ moja ciekawość nie została zaspokojona ;) szukam i czytam dalej.
Tutaj piramida żywienia, w jakich ilościach powinno być podawane poszczególne jedzonko:

Kraftfutter - pasza treściwa
Gemüse, Obst - warzywa, owoce
Gräser, Heu - trawy, siano
Kräuter, Zweige, Blüten - zioła, gałęzie, kwiaty
Wasser - woda

• 0

#75 Alarice

Alarice

• Użytkownik
  • 1069
  • 29