Czy wiesz, że... szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy? -

szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy?

•         

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

- - - - -

Tygodniowy plan karmienia / Czy dobrze karmię szynszyle

Tygodniowy plan karmienia Czy dobrze karmię szynszyle jak karmić

#26 Aneta

Aneta

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 439
  • LokalizacjaWarszawa

15 kwiecień 2010 - 14:48

Szynszyle należy karmić tylko wieczorem, związane jest to z ich nocnym trybem życia. Nie zaleca się dokarmiać szynszylki rano przed snem, wpływa to negatywnie na ich układ pokarmowy, kondycję i jest przyczyną otyłości.
  • 0
www.naszekoty.waw.pl

www.rosyjski-niebieski.info

#27 olcia288

olcia288

• Użytkownik
  • 565
  • 26
  • LokalizacjaJelenia Góra
  • Województwo:Dolnośląskie

15 kwiecień 2010 - 16:14

Ja daje jeść tylko wieczorem czasem rano daje jej patyczka.
  • 0

Tofa 4 lata

#28 Michał

Michał

Gipsuje dziury w ścianach

• Administrator
  • 2215
  • 43
  • LokalizacjaWarszawa
  • Województwo:Mazowieckie

15 kwiecień 2010 - 19:52

Zuzi, Nie denerwuj się tak administrator robi co trzeba i jeżeli uznam, że coś jest off-topic to usuwam taką wiadomość.
  • 0

Zapoznaj się z nową funkcją na forum "NASZE BLOGI" zajrzyj tu (klik) i zacznij blogowanie

Pojawiły się dodatkowe reklamy, zobacz co jest ich powodem (klik)

:loveszynszyla:

#29 Aneta

Aneta

• Użytkownik
  • 439
  • LokalizacjaWarszawa

16 kwiecień 2010 - 08:15

I chwała za to Administratorowi, że czuwa nad postami na forum ;-)
  • 0
www.naszekoty.waw.pl

#30 Szysza

Szysza

Zaawansowany zamiatacz bobków

• Użytkownik
  • 137
  • 24
  • LokalizacjaSloviansk

16 kwiecień 2010 - 09:23

Daj dla niego rodzynki.Banana w rozsądnych ilościach jeśli niechce niczego innego.! :lol:
  • 0
Szymek - od 8 Lipca 2009

Tosia - 7 Maja 2010

Alek - 10 Czerwca 2012

Kali - 10 Czerwca 2012

#31 ANASZTA

ANASZTA

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 396
  • 41
  • LokalizacjaKoszalin

16 kwiecień 2010 - 22:41

Wbrew obiegowej opinii rodzynki nie są wcale zdrowe dla szynszyli, wiem że wiele naszych pupili je uwielbia ale powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie, gdyż większość rodzynek nie jest suszona na słońcu tylko chemicznymi metodami i do tego konserwowana !
  • 0
Zwierzęta uważamy za inteligentne dopiero wówczas gdy sami je zrozumiemy, tymczasem każde zwierzę, nawet najmniejsze, posiada inteligencję nawet gdy my jej nie chcemy zauważyć!

#32 Mortix778

Mortix778

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 6
  • LokalizacjaGdańsk

16 maj 2010 - 20:44

Witam wszystkich użytkowników, jestem nowy na forum.Mam swoją szynszyle Maryśkę dopiero od 3 dni. Mój problem polega na tym że nigdzie nie wyczytałem czy szynszyli trzeba dawać jedzonko o stałej porze dnia, czy teżma mieć zawsze granulat+sianko. I ztym narasta pytanie, czy to normalne że Maryśka strasznie często robi bobki? W dzień prawie w cale ich nie robi, a wieczorem to dzisiaj zauwazylem ze zrobila jakies 18 w ciągu 10 min. Bardzo mnie to niepokoi i proszę o szybką odpowiedź!

edit:

No może 18 na 10 minut troche przesadziłem, ale ponad 20 w godzinę było na 100 procent jesli nie 30
  • 0

#33 kasia_tomeq

kasia_tomeq

• Użytkownik
  • 729
  • 37
  • Lokalizacjaśląsk

16 maj 2010 - 20:58

Szynszyli powinno się podawać karmę o stałej porze najlepiej wieczorem wtedy jest najbardziej aktywna natomiast cały czas powinna mieć dostęp do świeżej wody i sianka. Co pewien czas możesz podać smakołyk np suszone jabłuszko, żurawinę, topinambur, banana, pomidora itd tu możesz poczytać co podawać

http://www.forum.szy...topic.php?t=380 zasada jest taka że wszystko powinno być wysuszone!

Co do kupek jest to normalne i trzeba się przyzwyczaić szyszki nie kontrolują ich wydalania i wszędzie zostawiają ja obserwując moje zauważyłam, że w dzień robią mniej i zależy to też od tego co jedzą!
  • 0

#34 Mortix778

Mortix778

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 6
  • LokalizacjaGdańsk

16 maj 2010 - 21:20

Bardzo dziękuje za informacje, w takim razie dam granulat jutro o 19, właśnie się dziwiłem dlaczego je tak mało granulatu. Mam nadzieję że przez te 3 dni ciągłe przebywanie granulatu w klatce nie zaszkodzi jej.
  • 0

#35 Butonierka

Butonierka

W wolnych chwilach szyje hamak

• Użytkownik
  • 25
  • 34
  • Lokalizacjatrochę Warszawa

28 maj 2010 - 16:16

Chciałabym się dowiedzieć, jak to w końcu jest z tym karmieniem. Tak, żeby była jasność- swoją szynszylkę karmię raz dziennie. Ale weszłam na litewskie fora szynszylowe i tam praktycznie na każdym podkreślano, że TRZEBA je karmić dwa razy dziennie.. I już nie wiem, czy przypadkiem swojego zwierzaka nie głodzę..
  • 0

#36 Wiewiora

Wiewiora

Nie ma na nic czasu - ma szynszyle

• Użytkownik
  • 79
  • 32
  • LokalizacjaSkrzyszów, woj. śląskie

28 maj 2010 - 18:29

Butonierka, ja powiem tak. Jeśli nie jesteś pewna czy szylka nie głodzisz to jak rano wstajesz zobacz czy ma chociaż troszeczke papu w misce, jeśli nie to możesz wieczorem mu ciut więcej nasypać, tak żeby rano miał troszeczke w miseczce. Wtedy jeśli w razie czego będzie miał te 3-4 okruchy w zapasie jeśli by zgłodniał w południe ;-) ze swoich obserwacji powiem, że mój Albert zawsze coś zostawi, jakieś 3 kawałki karmy i nie zauważyłam żeby je zjadał rano, najprędzej znikają popołudniu tak coś koło 16 - wtedy Albert już sie budzi i przesiaduje na półkach :-D sądzę, że nie ma potrzeby karmienia 2 razy dziennie jeśli wieczorem dasz mu odpowiednią ilość pokarmu.
  • 0
Kasia

#37 ANASZTA

ANASZTA

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 396
  • 41
  • LokalizacjaKoszalin

28 maj 2010 - 23:03

W zależności od wieku szynszyli karmę dawkujemy w ilości 1-2 łyżek stołowych na dobę + siano do woli , zadawać należy wieczorem. To taki podręcznikowy schemat żywienia szynszyli i myślę że najrozsądniejszy biorąc pod uwagę dietę, potrzeby żywieniowe i aktywność tych zwierząt.

Pozdrawiam!
  • 0
Zwierzęta uważamy za inteligentne dopiero wówczas gdy sami je zrozumiemy, tymczasem każde zwierzę, nawet najmniejsze, posiada inteligencję nawet gdy my jej nie chcemy zauważyć!

#38 Aneta

Aneta

• Użytkownik
  • 439
  • LokalizacjaWarszawa

01 czerwiec 2010 - 13:17

No i nie należy zapominać o gryzaczkach do ścierania ząbków :lol:
  • 0
www.naszekoty.waw.pl

#39 krystian019

krystian019

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 3
  • Lokalizacja...

31 październik 2010 - 21:54

Witam. Jestem tu nowy. Zdecydowałem się na kupno szynszyla. Nie ma to być żadna maskotka tylko domowy towarzysz:) Mam trochę już kontaktu ze zwierzakami, i do tej pory były to psy i koty(od początku mojego życia), króliki hodowlane(już 5 lat), świnka morska(niestety zdechła po 6 lat). Teraz chcę poznać szynszyla. Szukałem już po innych tematach ale nie znalazłem tego co mnie interesuje czyli mianowicie tygodniowy rozkład ilości jedzenia i picia. Czyli w jaki dzień ile i co. Do tego prosiłbym o wypisanie nazw karm, ziół i granulatów oraz innych rzeczy i ich cenę. Wiem że wypisanie tego może być trochę czasochłonne i ten temat może być denerwujący ale po prostu chcę wiedzieć a nie eksperymentować z czymś po czym może się szylek rozchorować. To na razie tyle ode mnie:p
  • 0

#40 kasia_tomeq

kasia_tomeq

• Użytkownik
  • 729
  • 37
  • Lokalizacjaśląsk

31 październik 2010 - 22:32

Jeśli chodzi o tygodniowy rozkład jedzenia to moje codziennie dostają granulat Versele laga chinchilla complete dodatkowo raz w tygodniu - środę kilka pałeczek granulatu z lucerny, siemię lniane i suszoną marchewkę. W sobotę dodaję im do granulatu VL ziółka, które mam ze swojego ogrodu (na wiosnę posiałam nagietek, majeranek, dziurawiec, rumianek, szałwię, mięte, melisę i suszę im na zimę:))

Zamiast witamin dla gryzoni, które tak naprawdę ładny mają tylko skład na opakowaniu podaję raz w tygodniu łyżeczkę pyłku pszczelego:)

To by było na tyle

Jeżeli chodzi o pozostałe Twoje pytania to prawie wszystko zostało już napisane na forum w dziale "czym karmicie szynszyle" zarówno o ziołach producentów jak i opisane prze ze mnie zioła, kwiaty, owoce i ich właściwości wystarczy przeczytać spis tematów, a jest ich zaledwie kilka. Cenę możesz sprawdzić wpisując wybrany przez siebie produkt w google.
  • 0

#41 EgyptianCotton

EgyptianCotton

• Użytkownik
  • 20
  • 27
  • LokalizacjaWrocław

09 listopad 2010 - 15:38

Moja szynszyla dostaje codziennie, o stałej porze, granulat Tropifit w połączeniu z karmą, którą dostałam z hodowli. Każdy hodowca powinien dać na pierwsze tygodnie taki woreczek karmy, którą karmiona była od urodzenia, bo szynszyle mają delikatne żołądki i należy uważać z nowościami, które się im podaje. Dlatego też póki co mieszam dwie karmy, niestety nie wiem jaka jest tamta a tamtą lubi o wiele bardziej... będę szukać. Oprócz tego zioła, które ułatwiają szyli trawienie - co 2-3 dni jedna łyżka stołowa wedle zaleceń z opakowania. Kupuję też karmę dla szynszyli, która jest pakowana w workach i nie wiem jaki to producent, ale i moja Suza i szynszyla mojej przyjaciółki uwielbiają ją - są tam różne kolorowe chrupki, niektóre wyglądają jak płatki śniadaniowe. Ale z nią trzeba uważać, bo Fiona dostała od niej biegunek. Suza nie, bo daję jej tak może 2 chrupki dziennie, żeby nie przesadzić i nie zrobić krzywdy.

Póki co warzyw nie dawałam, trochę suszonego jabłka, ale to też może powodować biegunki. Wszystko co nowe, daje się powoli, bez pośpiechu obserwując jak zwierzak na to reaguje.

Obowiązkowo jakaś gałązka do gryzienia. Ja mam jabłoń ale może być też grusza czy np. wierzba oraz inne, to znajdziesz w innym miejscu na forum.
  • 0
Suzanna "Suza" Fiona <3

#42 Asia

Asia

Wydaje mu się, że jest szefem stada

• Użytkownik
  • 1496
  • 39
  • LokalizacjaG-ce

11 listopad 2010 - 13:00

Duzo jest smakołyków dla szynszyli i należy bardzo uważać:) Ja przesadziłam ze smakołykami....Moje dostają karmę VITACRAFT i VL. Mieszam im a one sobie wybierają to co lubią:) Ziółka daję codziennie po troszeczku i gałązki jabłonki do gryzienia..i obowiązkowo sianko:) :-)

[ Dodano: 11 Listopad 2010, 14:44 ]

A tak wogóle ...to dobrze jest gdy szylki mają cały dzien pelną miseczke z jedzeniem??? Nie raz czytałam, że daje sie raz dziennie, a na innym portalu, że mogą mieć cały czas..wtedy jedzą jak poczują głód..

Wiecie co...juz sie tyle naczytałam, że sama zgłupiałam...Zawsze miałam psa, a z psiakiem nie ma tyle "problemu" co z tymi maluchami uroczymi:)))
  • 0
Asia

#43 dominik969

dominik969

• Użytkownik
  • 31
  • 29
  • LokalizacjaSkępe

16 listopad 2010 - 16:59

Kupiłem szynszylowi nową dietę i nie wiem jak ją podawać więc napiszcie mi jak podać i co ile dni wiecie o co mi chodzi taki plan a rzeczy które kupiłem to : Suszone rodzynki sułtanki dostaje czasami zioła vitapol łąka kwiatowa dla szynszyli pisze że dawać codziennie w zależności od potrzeb szyszki i pokram dla szynszyli ANIMALS oraz granulat DADIK napiszecie jak podawać WIELKIĘ DZIĘĘĘKI

[ Dodano: 16 Listopad 2010, 17:08 ]

Macie tutaj zdjęcia tych karm na google

http://www.google.pl/images?hl=pl&q=pokarm%20dla%20szynszyli%20animals&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1680&bih=959

To jest ANIMALS

http://www.google.pl/images?um=1&hl=pl&biw=1680&bih=959&tbs=isch:1&sa=1&q=Dadik+granulat&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

To jest Granulat DADIK

http://www.shopmania.pl/shopping~online-artykuly-zoologiczne~kupowac-vitapol-laka-kwiatowa-dla-szynszyli-30g~p-4151936.html
A to łąka kwiatowa

[ Komentarz dodany przez: Michał: 17 Listopad 2010, 04:45 ]

W regulaminie jest wyraźnie napisane, w jakiej formie można umieszczać linki, zalecam zapoznanie się z regulaminem http://www.forum.szy...php?p=3865#3865
  • 0
Zwierzęta jak człowiek żYjĄ i kochaj@

#44 krystian019

krystian019

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 3
  • Lokalizacja...

16 listopad 2010 - 22:21

mam taki sam granulat i np mój go bardzo lubi:) Ja to daję granulatu 1,5 łyżki stołowej dziennie. Z ziołami jeszcze nie miałem do czynienia bo mam go dopiero tydzień i kupiłem to co najpotrzebniejsze ale po zioła też się jutro przejdę. Mi się wydaję że chyba dwa razy w tygodniu w niewielkich ilościach na lepsze trawienie wystarczy:)
  • 0

#45 Asia

Asia

• Użytkownik
  • 1496
  • 39
  • LokalizacjaG-ce

17 listopad 2010 - 22:53

Pewnie, że wystarczy:) Zazwyczaj na opakowaniu jest napisane w jakich ilościach podawać i jak często. Jeżeli nie jest napisane to można podać codziennie takie ziółka w niewielkiej ilości (ok łyżki stołowej). Ze smakołykiem ostrożnie... raz w tyg w zupełności wystarczy.

[ Dodano: 17 Listopad 2010, 23:00 ]

Jeśli chodzi o te karmy co zamieściłeś, to nigdy ich nie kupowałam..więc się nie wypowiem. Mogę polecić Vitakraft albo Versele Laga Nature - te karmy kupuję i są ok. Może nie najtańsze ale dobre. Znowu nie kupujemy codziennie :-)
  • 0
Asia

#46 Mloda_Angelina_

Mloda_Angelina_

• Użytkownik
  • 90
  • 24
  • LokalizacjaGrzegorzew

02 grudzień 2010 - 17:25

Moja szylka ma 2 miseczki i co dziennie wieczorem wsypuje do pełna do nich karmę : presige (granulat) versele-laga (gran.) jakiśdodatek , albo zioła , albo karmy inne (mieszanki , mieszanki zbożowe ) jakieś owoce (suszki) gałązkę (1 dziennie) . Moja ma karmy w zanadżu i , gdybym zostawiła bym ją na tydzień samą to z tych 2 pełnych misek byłaby jeszcze połowa jednej miseczki , karmę dosypuję jej co dzień wieczorem , ale i tak rano ma pełne miski , widze że je bo cały czas ma coś w buźce nawet jak biega , ale ani nie tyje ani nie chudnie . PS Dodam tylko ,że w dzień też je lecz wieczorem więcej i NIGDY w dzień w misce nie ma tylko 3 okruchów w misce , jak widze ,że nic nie ma to zanim wyjde do szkoły uzupełniam jej miseczki , ale cześto tak nie jest ;)
  • 0
Angelina ;) Pozdrawiam =)

Nie mam podpisu bo zabrakło długopisu, pożycz długopis, a będzie podpis !!!;D

Brak podpisu-Proszę wrzucić Monetę;)))))))

#47 Asia

Asia

• Użytkownik
  • 1496
  • 39
  • LokalizacjaG-ce

02 grudzień 2010 - 19:58

Nasze też mają jedzonko cały czas. Miseczki są wieczorkiem uzupełniane tak aby starczyło na dzień, bo jedzą między spaniem :-)
  • 1
Asia

#48 kasia_tomeq

kasia_tomeq

• Użytkownik
  • 729
  • 37
  • Lokalizacjaśląsk

02 grudzień 2010 - 23:34

Dorosłe szynszyle należy karmić raz dziennie ok 2 łyżki stołowe karmy podaje się wieczorem, przez dzień szynszyl powinien mieć dostęp tylko do wody i sianka jestem przekonana że Wasze szynszyle w ogóle nie ruszają sianka?

Moje gdybym ich przez dzień nie "głodziła" też by go nie ruszyły, a siano jest kluczowe w diecie szynszyli poprawia perystaltykę jelit dzięki czemu można uniknąć zaparć.

Z ziołami i suszonymi owocami nie ma co przesadzać ziółka najlepiej podać raz w tygodniu, a suszone owoce 1 na dzień!

Dodatkowo moim szynszylą raz w tygodniu podaję pyłek pszczeli polecam zamiast tych wszystkich sztucznych witamin dostępnych w zoologach!

Wyjątkiem od tego co napisałam powyżej są młode szynszylę (do ok 6 miesiąca życia), samiczki w ciąży oraz w okresie laktacji.
  • 0

#49 Asia

Asia

• Użytkownik
  • 1496
  • 39
  • LokalizacjaG-ce

03 grudzień 2010 - 00:18

Jedzą siano:) znika zawsze w pierwszej kolejności:) kulki podjadają w dzień a jedzą tak konkretnie na wieczór i w nocy:) a poza tym, to teraz są maluchy i karmiąca mama, więc jedzenie też być musi:)))
  • 0
Asia

#50 Mloda_Angelina_

Mloda_Angelina_

• Użytkownik
  • 90
  • 24
  • LokalizacjaGrzegorzew

03 grudzień 2010 - 14:15

a gdzie można dostać pszczeli pyłek ?
  • 0
Angelina ;) Pozdrawiam =)

Nie mam podpisu bo zabrakło długopisu, pożycz długopis, a będzie podpis !!!;D

Brak podpisu-Proszę wrzucić Monetę;)))))))