Czy wiesz, że... dobrym sposobem na rozładowanie energii jest karuzela? -

dobrym sposobem na rozładowanie energii jest karuzela?

•         

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

- - - - -

Tygodniowy plan karmienia / Czy dobrze karmię szynszyle

Tygodniowy plan karmienia Czy dobrze karmię szynszyle jak karmić

#626 Aniutka

Aniutka

Dobrze wytresowana posłuszna służba szynszyli

• Administracja
  • 8873
  • 54
  • LokalizacjaWarszawa
  • Województwo:Mazowieckie

10 sierpień 2016 - 11:34

Ale tylko dla słonecznika, nie wiedziałem że mogą jeść płatki 
Jesli chodzi o słonecznika to wlasnie bardziej płatki niż ziarno :), bo slonecznik to roslina oleista - czyli tłusta za tłusta dla szynszyli :)  
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#627 Sidjio

Sidjio

Nie ma na nic czasu - ma szynszyle

• Użytkownik
  • 60
  • 27
  • LokalizacjaSopot
  • Województwo:Pomorskie

10 sierpień 2016 - 11:41

Chciałbym się spytać bo po przeczytaniu tego artykułu pana wet. o odżywaniu że szyszka tak na prawdę powinna jeść tylko sianko skłonilo mnie to do refleksji, ogólnie mój je tylko aktualnie sianko + granulat daje mu łyżkę, codziennie dostanie dodatkowo 1-2 kuleczki pyłku pszczelego i raz na jakis czas siemię lniane. I zastanawiam się czy dawać mu te wszystkie suszone brokuły/zioła podstawowe i wszelkie inne dodatki ?

• 0

#628 Black7

Black7

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 380
  • 33
  • Lokalizacja.
  • Województwo:Lubelskie

10 sierpień 2016 - 11:58

@Aniutka, Ale to wysuszyć trzeba ? Tak jak te ziółka w zoologicznym ? 

• 0

#629 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8873
  • 54
  • LokalizacjaWarszawa

10 sierpień 2016 - 12:05

Ale to wysuszyć trzeba ?
z zasady wszystko co dajemy szylom jest suszone

I zastanawiam się czy dawać mu te wszystkie suszone brokuły/zioła podstawowe i wszelkie inne dodatki ?
 Jeśli Twój mały futrzak je sianko to staraj się ten stan rzeczy utrzymać za wszelką cenę - nawet zmniejsz mu granulat aż można będzie wcale mu go nie podawać.   Jeśli chodzi o zioła to warto je podawać ale niewielkich ilościach - tylko warunkiem takiego menu jest zjadane sianko w dużych ilościach. Pyłek, kwiaty, zioła korzenie można wtedy traktować jako smakołyki - nawet takie podawane z ręki na wybiegu w ramach oswajania i socjalizacji :):
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#630 szynszylka555

szynszylka555

Przyjaciel taśmy izolacyjnej

• Administracja
  • 1820
  • 47
  • LokalizacjaBieniewice

10 sierpień 2016 - 18:32

Smakołyki jak pyszne-pyszne w ramach nagrody :)

• 0

Timon I Pumba M

TIMON ur 20.08.2014 z nami od 19.11.2014 :serce:
PUMBA ur 20.08.2014 z nami od 19.11.2014 <3

#631 Kaalinkaa

Kaalinkaa

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 769
  • 32
  • LokalizacjaLublin

10 sierpień 2016 - 19:05

wydaje mi się, że jeśli jest to roślina, która rośnie w znanym miejscu, nie jest narażona na opryski (np kiedy sąsiaduje z polem uprawnym) to są to płatki które spokojnie mogą jeść. Ale oczywiście kluczem jest tu stwierdzenie: "..wydaje mi się.."
Sama musisz zdecydować. Racjonalnie podchodząc do tematu nie widzę przeszkód :)

Aniutka, to jest słonecznik z ogrodu na wsi, specjalnie posadzony dla szczurków :).
Tylko że mi nie chodzi czy mogą jeść płatki- wiem że mogą. Tylko czy mogą jeść suszone całe kwiaty słonecznika :).

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
  • 0

#632 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8873
  • 54
  • LokalizacjaWarszawa

11 sierpień 2016 - 07:59

Tylko czy mogą jeść suszone całe kwiaty słonecznika
myślę, że mogą Tylko jeśli taki słonecznik też ma nasiona - pestki to pewnie tak samo trzeba uważać na ich oleistość - czyli nie za dużo :) 
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#633 Kaalinkaa

Kaalinkaa

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 769
  • 32
  • LokalizacjaLublin

11 sierpień 2016 - 09:07

Super, dzięki za pomoc :). Ten słonecznik nie ma nasion :).

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
  • 0

#634 agacik

agacik

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 313
  • 27
  • LokalizacjaRadlin
  • Województwo:Śląskie

29 listopad 2016 - 23:23

Witajcie,

planuję większe zakupy i rozpisałam jadłospis. Zajrzyjcie czy może tak być czy coś zmieniać

Póki co walczymy aby kulek zaczął jeść sianko, karmę mamy VL Naturę, ale chcę powoli zmienić na JR Farm, bo większość zostaje w misce i już od dawna zjada głównie zioła/kwiaty.

Codziennie woda, siano, granulat JR Farm Grainless Complete 1 łyżka, gałązki: jabłonka, leszczyna

PONIEDZIAŁEK

Zioła: topinambur, melisa, malina, rumianek
Kwiaty: kilka z mieszanki: hibiskus, malwa, nagietek, bławatek, dziewanna, kaktus, kocanka, mniszek, płatki róży, płatki słonecznika, rumianek, lipa, owoc dzikiej róży

Korzeń: topinambur
Warzywa: łyżka mieszanki: marchew, pietruszka, pasternak, buraczek, brokuł, pomidory

WTOREK
-zioła: mniszek lekarski, rukola, płatki pomidora, melisa, owies
kwiaty: kilka z mieszanki: hibiskus, malwa, nagietek, bławatek, dziewanna, kaktus, kocanka, mniszek, płatki róży, płatki słonecznika, rumianek, lipa, owoc dzikiej róży

Korzeń: topinambur, cykoria

Nasiona: płaska łyżeczka

ŚRODA
-zioła: porzeczka, melisa, pietruszka, mniszek

Kwiaty: kilka z mieszanki: hibiskus, malwa, nagietek, bławatek, dziewanna, kaktus, kocanka, mniszek, płatki róży, płatki słonecznika, rumianek, lipa, owoc dzikiej róży

Korzeń: cykoria, topinambur

Pyłek pszczeli: Płaska łyżeczka

CZWARTEK
zioła: melisa, owies,  rumianek, truskawka

Korzeń: topinambur

Warzywa: łyżka mieszanki: marchew, pietruszka, pasternak, buraczek, brokuł, pomidory

PIĄTEK
zioła: babka szerokolistna, topinambur, brzoza, melisa
kwiaty: kilka z mieszanki: hibiskus, malwa, nagietek, bławatek, dziewanna, kaktus, kocanka, mniszek, płatki róży, płatki słonecznika, rumianek, lipa, owoc dzikiej róży

Korzeń: topinambur, pokrzywa

Nasiona: płaska łyżeczka

SOBOTA
zioła: mniszek, melisa, owies, rukola, płatki pomidora

Korzeń: mniszek, topinambur
Zarodki pszenne: płaska łyżeczka

NIEDZIELA
Gryziółka HerbalPets (zioła+kwiaty+pędy, kora)

Korzeń: topinambur, cykoria

• 0

#635 didaś

didaś

Nadworny medyk Miłościwie Panującego Dyktatora

• Administracja
  • 3216
  • 34
  • LokalizacjaKraków
  • Województwo:Małopolskie

30 listopad 2016 - 10:28

Chyba się na fejsbuku zgadałyśmy w poście :)

W każdym razie, nasionka w postaci ostropestu czy siemienia lnianego w ilościach malutkich - szczypta, spokojnie wystarczą. Trochę się zmieniło w naszej wiedzy na temat szynszyli odkąd był pisany post o rewolucji w żywieniu, który wziął się w ogóle z niemieckich for. Ostropest ładnie działa osłonowo na wątrobę i wspomaga jej regenerację, więc jego jako nasionka, można zostawić, ale właśnie- szczypta, dwie w tygodniu. Siemię lniane również w malutkich ilościach, ale ono działa głównie dobrze na futerko i robiąc "poślizg" w układzie pokarmowym, więc zostawiłabym je na sytuacje typu mniej bobkująca kulka (co istotne: jeśli się całkiem zwierzak zatkał, wtedy siemienia nie podajemy).

Korzenie są super. Naprawdę super, ponieważ nie dość, że zarówno cykoria, jak i topinambur regulują poziom cukru we krwi, to do tego wszystkiego są strasznie twarde i zwierzak podczas gryzienia ściera sobie trzonowce, a wiemy jak bardzo to jest ważne. Poza tym są pyszne (spróbuj sobie sama topinambur suszony, śmieszna rzecz), więc zwierzak je chętnie wsuwa. Pokrzywowego nie testowałam, ale zakładam, że też twardy, jak to korzeń ;) Doskonałe jako "pyszne-pyszne" do przekupienia zwierzaka.

Kwiatki masz fajne, chociaż przyznam, że nie wiedziałam w ogóle o kwiatach mniszka. Mieszanka gotowa czy mieszasz sama? Pytam, "bom" ciekawa, sensowny zestaw kwiatków. Kwiatków spokojnie możesz podawać czubatą łyżkę (jeśli jednak zostaniecie przy karmie VL to np. kosztem zmniejszenia ilości karmy do połowy łyżki zwierzak i tak się naje, będzie mieć jeszcze miejsce na sianko, a karma będzie jeszcze w mniejszych ilościach).

Zarodki możesz zostawić na sytuacje awaryjne, typu (tfu, tfu, tfu, odpukać) dokarmianie zwierza - znacznie podnoszą smakowitość mieszanek do dokarmiania i rzeczywiście zawierają dużo istotnych składników, które jednak na co dzień kulka sobie sama dostarcza z pożywienia.

Listki też w porządku - obserwowałabym tylko jak mocz po pakiecie pietruszka+mniszek, ponieważ i jedno, i drugie jest dość silnie moczopędne.

Zastanawiam się nad karmą, mamy wszyscy aktualnie tendencje do zmniejszania jej i tak już małego udziału w jadłospisie, ale piszesz o karmie JR Farm. Tam są w składzie same sprasowane zioła i trawy (używałam kiedyś, póki się młodemu nie znudziła), więc (ale to już moje gdybanie i może niech się ktoś jeszcze wypowie) taka karma spokojnie może być podawana w takiej ilości, o jakiej piszesz i wg mnie nie trzeba jej ograniczać jeszcze bardziej radykalnie. Co tu jest najistoniejsze - siano. Mort musi się spróbować z nim pokochać ;) Zioła i kwiatki są świetnym, smakowym rozszerzeniem jadłospisu, dlatego jest istotne, żeby poza smakiem, były dobrze zbilansowane, tutaj wydaje mi się, że są. Na nich też się ładnie ściera ząbki, one też mają sporo błonnika. A prawda taka, że zwierzak z tego zestawu i tak wybierze to, co mu będzie smakowało - dlatego musi dostać dodatków tyle, żeby jeszcze miał miejsce w brzuszku na dużą ilość siana.

• 1

"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh

458966ff1b.png

#636 agacik

agacik

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 313
  • 27
  • LokalizacjaRadlin
  • Województwo:Śląskie

30 listopad 2016 - 16:07

Dzięki didaś :)

Co do kwiatów to planuję zakupy z hipcia i tam takie są dostępne

Teraz jesteśmy na etapie głodówki z siankiem i wodą, mam nadzieję że załapie

Karmę chcę zmienić bo i tak przy ziołach wszystko zastaje w misce, skoro tamta jest na ziołach to może będzie zjadać...

Nie znalazłam właśnie o tej moczopędności pietruszki, będzie jej nieco mniej niż innych. Może gdzieś coś zamienić?

Już teraz wiem że wyeliminuję te nasiona i warzywa, dwa razy w tygodniu dam tylko pomidorka.

Owoce z tego co wiem nie są wskazane na zawartość cukru? Mort bardzo lubi jabłuszko, ale dostaje vl nature więc już nic innego mu nie podaję, bo tam są i warzywa i owoce suszone

[Dodano: 30 listopad 2016 - 16:07]

Didaś, a może napiszesz jak to wygląda u Was? Będę miała do czego porównać :)

• 0

#637 didaś

didaś

Nadworny medyk Miłościwie Panującego Dyktatora

• Administracja
  • 3216
  • 34
  • LokalizacjaKraków
  • Województwo:Małopolskie

02 grudzień 2016 - 03:19

Owoce wskazane nie są, ale (z tym, że to moja prywatna opinia, w żadnym wypadku zalecenie dietetyczne ;)) jak to Paracelsus powiedział wieki temu, to dawka czyni truciznę, więc osobiście nic nie mam do jabłuszka raz na jakiś czas, o ile zwierzak jest zdrowy i ma właściwy poziom cukru we krwi.

Poza tym, co pisałam, wydaje mi się, że wszystko jest fajnie, ale prosiłabym kogoś jeszcze o wypowiedź.

U nas to przede wszystkim wygląda tak, że praktycznie nie mamy w użyciu liści, ponieważ pogarszają trochę stan brzuszka Bazylego - jeśli wszystko jest w porządku, to dostaje listek-dwa topinamburu lub jeżówki. Dietę ogólnie ma ustawioną pod kątem wspomagania brzuszka i orientacyjnie wygląda to tak (taką rozpiskę zostawiam, kiedy wybywam z domu na dłużej):

1. Nagietek, malwa, rumianek, szczypta pyłku pszczelego. Topinambur+cykoria.

2. Nagietek, rumianek, jeżówka - kwiatki, łodyżki, opcjonalnie listek. Szczypta nasionek ostropestu. Topinambur+cykoria.

3. Rumianek, ziele ostropestu, hibiskus, dzika róża, mięta, chaber bławatek. Topinambur+cykoria.

4. Nagietek, malwa, rumianek, melisa. Topinambur+cykoria.

5. Rumianek, ziele ostropestu, hibiskus, dzika róża, mięta, chaber bławatek. Topinambur+cykoria.

6. Nagietek, malwa, rumianek. Topinambur+cykoria.

7. Nagietek, rumianek, jeżówka, szczypta nasionek ostropestu. Topinambur+cykoria.

Plus codziennie preparat dra Ziętka wspomagający perystaltykę (podaję rozgnieciony z owocem morwy białej - żeby nie było: podczas wizyt u lekarza kontrolujemy cukier), a w nagrodę za powrót do klatki po drugim wybiegu - domowy, suszony pomidorek.

Siano (tymotka) do woli, karma co parę dni około 10 pałeczek (VL Chinchilla Complete). W poidełkach zamiast wody napary z rumianku - jeden mocny, drugi mocno rozcieńczony :)

• 0

"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh

458966ff1b.png

#638 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8873
  • 54
  • LokalizacjaWarszawa

02 grudzień 2016 - 13:54

Gdzie kupujesz sianko tymonkowe?

agacik - to pytanie przeniosę do tematu o sianku http://forum-szynszy...opic/175-siano/ - wtedy inni zainteresowani też będą mieli szansę znaleźć tę odpowiedź :)

• 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek