Skocz do zawartości

FORUM SZYNSZYLE używa plików cookies. Przeczytaj Polityka prywatności aby zobaczyć więcej szczegółów. Aby zamknąć i nie pokazywać już tej wiadomości kliknij przycisk:    AKCEPTUJĘ PLIKI COOKIES I POLITYKĘ PRYWATNOŚCI
AKCEPTUJĘ PLIKI COOKIES I POLITYKĘ PRYWATNOŚCI
Czy wiesz, że... szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy? -

szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy?

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

Bardzo nietypowa sytuacja ! Proszę o pomoc ! :(

• Zamknięty Temat jest zamknięty
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 BiCappy

BiCappy

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 13 postów
  • Województwo:Dolnośląskie

Napisano 12 listopad 2014 - 22:08

Witam ! Piszę tutaj ponieważ od pewnego czasu zauważyłem u mojej szynszyli dziwny spokój. W nocy nie hałasuje, mało pije. Szynszyla ma około 6 lat (w tym roku w grudniu będą jej urodziny). Druga rzecz jest taka, że jest oswojona ale tylko ze mną. Czyli jeśli wejdę do pokoju nawet ze współlokatorem ona piszczy, a jak chce ja wziąć na ręce to gryzie ! Niestety nigdy nie miałem dla niej zbyt wiele czasu. Próbowałem ją wypuszczać z klatki ale ona zawsze wchodziła w zakamarki (raz utknela i strasznie piszczala, jak ją wyciągnąłem znowu tam wchodziła). Od tych 6 lat ogólnie miałem dla niej bardzo mało czasu, pomimo tego jest w dużym stopniu oswojona (mieszka ze mną w jednym pokoju). Pamiętam niestety także jak byłem zdecydowanie młodszy (10lat) miałem na tyle głupie pomysły i rzucalem w nią taka gabkowata pileczka. Dziś po tych 6 latach uświadomiłem sobie, że MUSZĘ poświęcić jej więcej czasu ! Podsumowując mam pytania:
1. Czy to, że jest spokojna i mało pije jest spowodowane jej zaniedbaniem ? Brakiem partnera ? A może nie daj Bóg chorobą?
2. Czy po tych 6 latach jest możliwość oswojenia jej w pełnym stopniu ? Aby podczas wychodzenia z klatki nie szukała zakamarków po to aby sie ukryć ?
3. Co jej kupić do klatki ? Ewentualnie jak duże znaczenie ma tutaj partner ?
4. Można ją wypuszczać na noc tylko w moim pokoju ? Nie będzie się bała ?
Piszę osobny temat ponieważ z tematów podpiętych niczego się nie dowiedziałem gdyż tam sa przypadki szynszyli bardzo młodych

PS. Teraz gdy kończę to pisać sama wkroczyła mi na kolana i bardzo spokojnie leży/usypia (chyba).

Użytkownik BiCappy edytował ten post 12 listopad 2014 - 22:11

• 0

#2 Snow.

Snow.

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 596 postów
  • LokalizacjaPruszków/Warszawa
  • Województwo:Mazowieckie

Napisano 12 listopad 2014 - 22:17

Może wizyta u weterynarza? 

Jak kupy, siuśki? Jak je? 

Jak ją wypuszczasz, po prostu pozatykaj wszystkie zakamarki w pokoju, żeby nie miała gdzie się schować. Klatka musi być otwarta. 

Możesz kupić karuzelę/kołowrotek... Ale ani ty, ani zabawki nie zastąpią koleżanki. Upewnij się, że to samiczka- wrzuć foto podwozia do tematu rozpoznawania płci. I szukaj szylki płciowo takiej samej. Twoja szynszyla nie może być rozmnażana dalej, bo jest z nie znanego pochodzenia, nie znasz jej genów... 

Oswoić się da, ale potrzeba do tego dużo czasu...

• 1

Rózia- Aksamitny Brąz (11.11.2011), Lilka- Beż Hetero (06.10.2012), Dolly- Tan Medium/Dark (24.06.2014), Ciri- White Ebony Violet Carrier i Dipsy- Standard Violet Carrier (25.07.2015), Ginny- Extra Dark Ebony (17.02.2016).

Suzie, Fruzia, Zuzia, biegajcie szczęśliwie za TM...

#3 didaś

didaś

Nadworny medyk Miłościwie Panującego Dyktatora

• Administracja
  • 3216 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Województwo:Małopolskie

Napisano 12 listopad 2014 - 22:19

ad 1) Ile wody szynszylka wypija? Na poidle masz prawdopodobnie kreski pomiarowe, sprawdź poziom przy wieczornej wymianie wody, jak nalejesz świeżą i następnego dnia przy wymianie. Jak z oddawaniem moczu? Jak bobkowanie, temperatura uszu, brzuszek? Jeśli te zmiany w zachowaniu pojawiły się nagle, a nigdy wcześniej taka nie była, wybierz się do weterynarza.
ad 2) polecamy ten temat -> http://forum-szynszy...-metody-porady/ Ludzie oswajają szynszyle wzięte z adopcji, o wiele starsze, myślę, że wszystko przed Tobą. Co do ukrywania się- przede wszystkim musisz zabezpieczyć teren wybiegu, pozatykać szpary, pochować kwiatki, które mogłaby zjeść i inne sprzęty. Tu masz metodę łazienkową http://forum-szynszy...oda-łazienkowa/  Oczywiście nie musi ona odbywać się w łazience, wystarczy niewielkie, zabezpieczone pomieszczenie.
ad 3) a co ma? W standardowym wyposażeniu powinny to być półki do skakania (klatka musi mieć minimum około 60 cm wysokości, ale to jest naprawdę minimum minimorum, im więcej tym lepiej), hamak, domek, gryzaki z jadalnych dla szynszyli drzew,karuzelka u egzemplarzy biegających (karuzelka, nie kołowrotek), tunelik, paśnik. Szynszyle z założenia są zwierzakami stadnymi, ale niektóre potwory całkiem lubią samotne życie, jeśli opiekun poświęca im czas i jest ich członkiem stada.
ad 4) wybieg ZAWSZE musi odbywać się pod Twoim czujnym okiem, Szynszyle powinny być wypuszczane na wybieg codziennie, sensowne minimum to godzina. Ale cały czas powinieneś wiedzieć gdzie jest, co robi, nie zostawiać jej samej sobie.

• 1

"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh

458966ff1b.png

#4 BiCappy

BiCappy

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 12 listopad 2014 - 22:26

Dzięki wielkie !
Co do jedzenie to je także troszkę mało :( Kiedyś jadła znacznie więcej.
Półeczki miała przez jakieś pierwsze dwa lata, ale jedną półkę obgryzla dosłownie całą. Poza tym robiła ogromny hałas w nocy i nie tylko ja ale i inni domownicy nie mogli przez to spać, wiec jej zdjalem.
Gryzaki (nie do końca wiem o co chodzi, ale często kupuję jej takie pałeczki dla szynszyli w sklepie zoologicznym i to je najchętniej. Ponadto często daję jej jabłko, sałatę czasem rodzynki a w okresie letnim także liście mleczu. Przynosze jej z działki także gałązki drzew owocowych które chętnie obgryza !
(12 listopad 2014 - 22:54):
Notatka

wiek Twojej szynszyli nie ma tu żadnego znaczenia, są odpowiednie tematy, w których możesz zadawać pytania, a tworzenie tematów o wszystkim na raz jest niezgodne z regulaminem.

• 0

#5 Diablo

Diablo

Wydaje mu się, że jest szefem stada

• Użytkownik
  • 1436 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Województwo:Lubelskie

Napisano 12 listopad 2014 - 22:56

BiCappy dieta niestety nie za ciekawa, szynszylom sałaty nie dajemy ;) Rodzynki ograniczamy do max. 2 w ciągu tygodnia. Jabłka też nie za często. Półki w klatce tak czy inaczej być muszą, szynszyle to zwierzęta bardzo skoczne, w klatce powinny być minimum 2 półki na różnych wysokościach. A gryzaki to własnie gałązki, nie wiem co miałeś na myśli pisząc

często kupuję jej takie pałeczki dla szynszyli w sklepie zoologicznym

Chodzi o te kolorowe pałeczki? Jeżeli tak to też z diety je wyeliminuj. Poczytaj ten dział :) 

http://forum-szynszy...icie-szynszyle/

• 0
Kanguś-Standard
Toffi-Beż Hetero
Puśka-White Wilson Mosaic
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan
Yanys-Chocolate

#6 Snow.

Snow.

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 596 postów
  • LokalizacjaPruszków/Warszawa

Napisano 12 listopad 2014 - 23:01

Przede wszystkim, dieta... Jest zła! 

Mała mogła się nabawić cukrzycy... 

Poczytaj forum, najpierw doprowadź do odpowiedniej diety i później zastanów się nad towarzystwem dla niej. 

Koniecznie idź do weterynarza i zbadaj krew.

Zważ ją, koniecznie. Tu znajdziesz weterynarzy w dolnośląsku: http://forum-szynszy...9-dolnośląskie/

• 0

Rózia- Aksamitny Brąz (11.11.2011), Lilka- Beż Hetero (06.10.2012), Dolly- Tan Medium/Dark (24.06.2014), Ciri- White Ebony Violet Carrier i Dipsy- Standard Violet Carrier (25.07.2015), Ginny- Extra Dark Ebony (17.02.2016).

Suzie, Fruzia, Zuzia, biegajcie szczęśliwie za TM...

#7 Quiet

Quiet

Gipsuje dziury w ścianach

• Użytkownik
  • 2091 postów
  • LokalizacjaTrzebnica

Napisano 13 listopad 2014 - 08:49

Oswoić szynszyle można w każdym wieku, sama oswajałam dzikusa kilku letniego, co do SAŁATY nie dajemy jej szynszyli bo jest dla niej toksyczna. Mlecz, jak najbardziej, liście malin, gałązki jabłonki (wymyte i wysuszone - to najlepsze gryzaki)

• 0

#8 Aniutka

Aniutka

Dobrze wytresowana posłuszna służba szynszyli

• Administracja
  • 8845 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 listopad 2014 - 10:08

BiCappy, czeka Cię trochę pracy, ale skoro poprosiłeś o pomoc to rozumiem, że jesteś gotowy podjąć ten wysiłek. On Ci się opłaci - Twoje zwierzątko odwdzięczy Ci się długimi latami przyjaźni :)

Powyżej sporo już zostało napisane, ale spróbuje to podsumować:

1. Jeśli zachowanie szyszki jest niepokojące - inne niż dotychczas MUSISZ iść z nią do weterynarza - ale TYLKO DO TAKIEGO, który zna się na leczeniu gryzoni. Linki podała Ci Snow.

2. Klatka MUSI być przystosowana dla szynszyli. Wysoka na min. 60cm, muszą w niej być min 3 półki, miska, paśnik z siankiem i poidełko z czystą, świeżą wodą (może być woda z butelki lub przegotowana wystudzona z kranu). Oprócz tego w klatce musi być hamaczek (min 40x40cm) lub jego ekwiwalent: rondelek, tunelik. Karuzelka - średnicy 30cm - ona pozwoli zająć się czymś szynszyli kiedy Ty śpisz, ale szynszyla może nie chcieć na niej biegać - warto jednak zaryzykować kupno (ok. 30zł)

3. Żywienie: Codziennie podajesz szynszyli karmę ale TYLKO i WYŁĄCZNIE dobrej jakości takich producentów jak: Versele Laga, Beaphar, JR Farm. Do łyżki stołowej karmy dodajesz zioła dla szynszyli. Jest ich bardzo dużo, więc to temat który musisz zgłębić - nie da się tu jednym zdaniem tego opisać. Oprócz ziół podajesz też korzenie: cykorii podróżnika, topinamburu. Suszone kwiaty: nagietek, hibiskus, malwa czarna lub fioletowa (ślaz dziki), 

PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE -JEST  NAJWAŻNIEJSZE - inaczej wizyty u weta staną się codziennością, a Twoje zwierzę będzie cierpiało.

4. Higiena: na dnie klatki nie może leżeć sianko. W miejscu gdzie szynszyla się najczęściej załatwia stawia się małą kuwetkę, albo brytfankę do ciasta i napełnia się ją żwirkiem drewnianym (takim jak dla kota, ale wyłącznie drewnianym). 

2-3 razy w tygodniu trzeba organizować kąpiel pyłową w specjalnym piasku dla szynszyli. Jednym z lepszych i niedrogich jest Pucek. Do kąpieli potrzebny jest jakiś pojemnik do którego pył można wsypać i zostawić do następnej kąpieli - nie trzeba go zmieniać za każdym razem.

5. Wybiegi: to podstawowy element opieki nad tymi zwierzakami. Wybieg musi się odbywać w bezpiecznym dla zwierzaka otoczeniu. Co to znaczy? To znaczy, że musi być w miejscu gdzie szynszyla nie ma dostępu do kabli, roślin, plastikowych sprzętów/rzeczy. Wszelkie zakamarki np pod meblami do których można wejść, a wyjście może być utrudnione-należy zatkać, zamknąć np kocem, ręcznikiem. Kable można zabezpieczyć peszlem (taka rurka do której się wkłada kabel). wybieg MUSI trwać min 1 godzinę dziennie. Jeśli mała nie będzie wychodziła na wybiegi to zacznie chorować. wybiegi to też sposób na zacieśnianie więzi ze zwierzakiem - tzw oswajanie. Szynszyla to nie jest zwierzak "na kolana", ale można ją oswoić tak, ze reaguje na swoje imię, przychodzi żeby ją podrapać, niektóre nawet dają się przytulać, a inne uwielbiają się bawić w "goń szynszyla" 

Unikamy produktów i karm takich firm jak: 

Vitapol/ Megan/ de Heus/ DakoArt/ Nestor/ Dadik/ Natural Vit/ Ibeka Panto/ Animals/ Karmex

wszystkie tematy które zostały poruszone znajdziesz dokładniej opisane na Forum - warto je przeczytać, bo one powstały z doświadczeń nas wszystkich. "Szynszyle nas nauczyły" jak się nimi opiekować a my zapisaliśmy to na forum.

• 1

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#9 Odium

Odium

Kierownik klatki :)

• Użytkownik
  • 1219 postów
  • LokalizacjaLublin/Zamość
  • Województwo:Lubelskie

Napisano 13 listopad 2014 - 12:48

@BiCappy, i ja mam jeszcze prośbę. Odpowiedzi masz mnóstwo, i to bardzo wyczerpujące, wszystko w nich jest zawarte - tak więc jeśli masz jeszcze jakieś pytania to śmiało pytaj - pomożemy z wielką chęcią- od tego tu jesteśmy, ale proszę abyś już te pytania zadał w konkretnych działach - jeśli chodzi o smakołyki zdrowe i nie, masz konkretne tematy, karmy też mają swój temat. :oczko: Wystarczy poszukać - na górze forum jest sprawna szukajka a jeśli nie będziesz czegoś wiedział podpytaj na SB- na pewno ktoś podrzuci Ci link do tematu, bądź napisz do kogoś z administracji forum :P

Pilnujemy tego, aby później nie było na forum bałaganu i nowi forumowicze mogli znaleźć odpowiedzi na ich pytania :) Bo ten wątek nawet po tytule mało co komu powie -  odsyłając do regulaminu: 

Regulamin Forum, punkt II podpunkt b b/ "Tytuł nowego tematu musi być tożsamy z wypowiedzią do niego dołączoną i wskazywać o czym będzie temat. Kategorycznie zabronione jest używanie jako tytuł "pomocy, ratunku, moja szynszylka umiera co zrobić" itp" :oczko: 

• 0
Szyszka i Plamka- standard / Kropka - white wilson extreme mosaic / Aksamicia - black velvet / Tomson - black velvet za TM
Kicia - Murka - mieszańcus kudłaczus buraskus, Koszyczki - Chip & Dale

Dołączona grafika
'You are res­ponsib­le, fo­rever, for what you ha­ve ta­med!'

www.facebook.com/forum.szynszyla

#10 BiCappy

BiCappy

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 13 listopad 2014 - 15:31

Ok w takim razie dziękuję wszystkim za pomoc ! Jak będę miał jeszcze jakieś pytania to napiszę w odpowiednich działach lub na pw :)
Można zamknąć !
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych