Skocz do zawartości

Czy wiesz, że...

kolby zawierające produkty piekarnicze są niezdrowe?

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

PONOWNE OSWAJANIE: straciła zaufanie / wystraszyła się / dorasta

ponowne oswajanie straciła zaufanie wystraszyła się dorasta

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
194 odpowiedzi w tym temacie

#1 anula1209

anula1209

Nie ma na nic czasu - ma szynszyle

• Użytkownik
  • 83 postów
  • LokalizacjaTG

Napisano 01 lipiec 2012 - 09:07

Hey, Czy ktoś może odpowiedzieć mi co stało się z moim Szynszylkiem? Problem polega na tym, że od około 3-4 dni Szyla- która jest już od dawna oswojona! - zaczęła wykazywać wobec domowników agresję, już do nas nie podchodzi, jak usiłuję ją dotknąć to fuka,szczeka, skrzeczy dosłownie :511: nie biega z radością po mieszkaniu tylko jest spanikowana i najczęściej wchodzi w taki jeden kąt za szafką w kuchni który nigdy wcześniej jej nie interesował! ;/ Ogólnie jest jakaś nabuzowana.. Zachowuję się tak jakby ciągle była przestraszona.. nikt tylko nie wie co jej się stało :(:: jesteśmy bezradni- Szyla nam dziczeje z dnia na dzień! a wczoraj mnie nawet obsikała (jak wkładałam ją do klatki) - pierwszy raz w życiu :( coś jest nie tak, pytanie tylko o co jej chodzi... ??? :cry:

• 0
moja Szyla ♥ 30.01.2012r

#2 marl

marl

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 289 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 01 lipiec 2012 - 09:22

anula1209, musiała się czegoś bardzo wystraszyć... Nie ma innej opcji :-/ masz domek w klatce? czy klatka jest przystawiona choć z jednej strony do ściany? Czy masz jakieś inne zwierzęta (może któreś je terroryzuje, jak nie widzisz)? Czy przebywa w ciągu dnia w spokojnym miejscu, tak aby mogło wypocząć? Może ma oznaki jakiejś choroby, zauważyłaś coś w wyglądzie? To gra trochę w 100pyt, bo jest za mało informacji. Coś ewidentnie się stało, musisz dociec co to było i zlikwidować tą przeszkodę...
  • 0

#3 emilu1604

emilu1604

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 236 postów
  • Lokalizacjaokolice Słupska
  • Województwo:Pomorskie

Napisano 01 lipiec 2012 - 09:28

Ciężko tak jednoznacznie określić co się stało z twoją Szylką. A w jakim jest wieku i ile ją macie u siebie? Może wchodzi w okres dojrzewania i hormony buzują? A może ktoś ją wystraszył i teraz się panicznie boi wszystkiego. A może jest zazdrosna o jakies inne zwierzątko? Masz jeszcze jakieś inne zwierzaczki w domu albo miałaś styczność z innym zwierzakiem, a ona to wyczuła?

[ Dodano: 1 Lipiec 2012, 10:29 ]

To gra trochę w 100pyt, bo jest za mało informacji

dokładnie za mało o niej wiemy, żeby jednoznacznie określić powód jej odmiennego zachowania
  • 0

#4 anula1209

anula1209

• Użytkownik
  • 83 postów
  • LokalizacjaTG

Napisano 01 lipiec 2012 - 09:35

domek jest, klatka w spokojnym miejscu, przy ścianie , zwierząt innych nie ma, Szyla ma pół roku,

jest jedna rzecz którą podejrzewam, kiedy mój chłopak próbował ją schować do klatki właśnie koło 4 dni temu nagle usiłowała mu wyskoczyć z rąk i on wtedy musiał przytrzymać ją za ogon, czy to możliwe że od złapania za ogon tak się zachowuje? no nie powiem bo niezwykle rzadko jestem zmuszona złapać ją za ogon, od kiedy ją mam to zdarzyło się może raz-dwa. Więc mogła doznać jakiegoś szoku?

A jeszcze jedna rzecz futra nie gubi wcale, a wydaje mi się że ona bardziej niż przestraszona jest wściekła... i ma takie zmienne humorki że albo nie chce wyjść z klatki albo nie daje się schować.. i ciągle to fukanie.. jak tylko wystawiam do niej rękę to się stroszy.

I zaczęła bardzo dokuczać, agresywnie obgryza półki i meble których wcześniej nawet nie dotknęła. Dosłownie jakby była w jakimś transie.

[ Dodano: 1 Lipiec 2012, 10:37 ]

gdyby szynszyle miały wściekliznę to pewnie byłoby to... :623: ja się zaczynam jej już bać, że mnie w końcu ugryzie
  • 0
moja Szyla ♥ 30.01.2012r

#5 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

Napisano 01 lipiec 2012 - 09:38

To samczyk?
  • 0

#6 anula1209

anula1209

• Użytkownik
  • 83 postów
  • LokalizacjaTG

Napisano 01 lipiec 2012 - 09:39

jeszcze coś, rękę traktowała jako środek transportu, wskakiwała i grzecznie ją wyciągałam, teraz wskakuję na rękę i sama próbuje szybko wyskoczyć albo robi takie coś , jakby kopała, drapie po rękach .. nie wiem jak to nazwać, tak jakby chciała ominąć dłoń

[ Dodano: 1 Lipiec 2012, 10:39 ]

nie nie, kobietka :)
  • 0
moja Szyla ♥ 30.01.2012r

#7 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

Napisano 01 lipiec 2012 - 09:40

U mnie taki złośliwiec był z Szarika właśnie jak miał koło 6 miesięcy, wtedy dojrzewa i mu hormony buzują ;)
  • 0

#8 anula1209

anula1209

• Użytkownik
  • 83 postów
  • LokalizacjaTG

Napisano 01 lipiec 2012 - 09:41

o jeju ale to mija ?
  • 0
moja Szyla ♥ 30.01.2012r

#9 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

A jak długo jest na wybiegu? Może brakuje jej ruchu?
  • 0

#10 marl

marl

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 289 postów
  • LokalizacjaŚląsk

anula1209, Tak nawiasem mówiąc szyle mogą mieć wściekliznę, ale to bardzo rzadkie i zdarza się raczej na fermach...

Wątpię, żeby to złapanie za ogon było tak brzemienne w skutki no ale może Twój szynszyl jest taki wrażliwy i tak się zachowuje. Na pewno nie możesz teraz za wszelką cenę starać się go udobruchać. Musisz proces oswajania zacząć od początku tzn nie bierz jej na razie na ręce, dawaj smakołyki, nic na siłę - jak odzyska poczucie bezpieczeństwa to będzie taka, jak przedtem :-D
  • 0

#11 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

Napisano 01 lipiec 2012 - 09:42

Tak to mija :) Jesteś pewna, że to samiczka?
  • 0

#12 anula1209

anula1209

• Użytkownik
  • 83 postów
  • LokalizacjaTG

Napisano 01 lipiec 2012 - 09:50

tak samiczka bo już była u weta i nie było wątpliwości :) no widzicie a ja właśnie z sercem do niej chciałam ją przekupić , głaskanie pieszczoty... :P to teraz będę od nowa traktować ją z dystansem. A co do wybiegu to puszczam ją przeważnie 3 razy dziennie po około godzinie, no i tylko wieczorami bo za dnia to zaszywa się gdzieś i śpi, więc jak już zaczyna wyglądać z domku to dopiero ją puszczamy.

Brakuje mi tego skakania radosnego po wszystkich i spokoju, wykorzystam wasze rady i zacznę oswajać ją na nowo.
  • 0
moja Szyla ♥ 30.01.2012r

#13 Aniutka

Aniutka

Dobrze wytresowana posłuszna służba szynszyli

• Administracja
  • 8842 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Województwo:Mazowieckie

Napisano 02 lipiec 2012 - 08:00

anula1209, szynszylki to tak wielkie łasuchy, że jestem pewna, że uda Ci się Twoją Szylę przekupić i znowu będzie radosną kulką futra :) Cierpliwość Twoja zostanie wynagrodzona. :)
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#14 anula1209

anula1209

• Użytkownik
  • 83 postów
  • LokalizacjaTG

Napisano 02 lipiec 2012 - 09:25

dobrze, dobrze :) mój oswojony szynszyl zdziczał na nowo ... wczoraj była malutka poprawa, dochodziła do mnie ale jak chciałam jej dać banana, nadal fuka przy dotykaniu... ;/ eh

ps. głos w konkursie oddany! :)
  • 0
moja Szyla ♥ 30.01.2012r

#15 nitika

nitika

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 442 postów
  • LokalizacjaMysłowice

Napisano 02 lipiec 2012 - 20:59

Podejrzewam że taka zmiana zachowań ma podłoże hormonalne :)

Możliwe też że przechodzi ruję, a początki nie są łatwe resztą tak jak u dojrzewających 'kobiet' :)

Zgodze się z poprzedniczkami -smakołyki i dużo cierpliwości powinno pomóc w powrocie do 'formy' z poprzedniego czasu ;)
  • 0
Kinga 15lat(*), Spayk 13lat(*),Buli i Usia 4lata, Mushu (25.07.12) i Lusi 2,5roku >> All My Love!

#16 anula1209

anula1209

• Użytkownik
  • 83 postów
  • LokalizacjaTG

Napisano 02 lipiec 2012 - 22:23

ehhh jest gorzej niż za pierwszym razem teraz to już nie wiem co robić szyla się gdzieś schowała i nie mogę jej znaleźć! :( normalnie o tej godzinie latałaby jak szalona a przed tym jak się schowała siedziała nieruchomo przez pół godziny! nie wiem co się z nią dzieje :(:(:(

tracę cierpliwość...
  • 0
moja Szyla ♥ 30.01.2012r

#17 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8842 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 lipiec 2012 - 08:29

anula1209, cierpliwość właściciela szynszyli to cecha najważniejsza :) Nie trać jej, bo zaczniesz popełniać błędy i zrobisz coś czego będziesz potem żałować. Czy jesteś na 100% pewna, że małej nic nie dolega? Pamiętasz jak kiedyś straciła przytomność bez większego powodu? Może powinnaś zrobić jej kompleksowe badania? Możliwe, że Twoje zwierzątko ma jakąś neurologiczną chorobę i teraz cierpi. Podejdź do tego troszkę z dystansem (wiem, że to trudne) i zastanów się czy Szylce nie trzeba pomóc.

[ Dodano: 3 Lipiec 2012, 09:32 ]

Można ewentualnie zadać pytanie mailem weterynarzom w przychodni Ogonek w WAW. Jeśli rozsądnie opiszesz sytuację to może coś Ci poradzą. Adres: ogonek@ogonek.waw.pl
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#18 Michał

Michał

Gipsuje dziury w ścianach

• Administrator
  • 2215 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 lipiec 2012 - 10:27

Aniutka, Ten e-mail co podałaś dotyczy spraw "firmowych" nie związanych ze zwierzętami. e-mail odnośnie porad to pytanie@ogonek.waw.pl
  • 0

Zapoznaj się z nową funkcją na forum "NASZE BLOGI" zajrzyj tu (klik) i zacznij blogowanie

Pojawiły się dodatkowe reklamy, zobacz co jest ich powodem (klik)

:loveszynszyla:

#19 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8842 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 lipiec 2012 - 10:30

Tak rzeczywiście, przez nieuwagę napisałam na ten adres i otrzymałam odpowiedź od dr Mileny Wojtyś, ale rzeczywiście pytania do wetów zadaje się na adres pytanie@ogonek.waw.pl
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#20 anula1209

anula1209

• Użytkownik
  • 83 postów
  • LokalizacjaTG

Napisano 03 lipiec 2012 - 16:35

dziekuje za maila, wstrzymam sie z pisaniem bo dzisiaj szyla zachowuje sie znacznie, znacznie lepiej! wczoraj pozna noca zaczela sie do mnie zblizac a dzisiaj juz wyglada z klatki jak tylko podejde wiec cos pozytywnego zacyna sie dziac .. uff :):):):):):):)
  • 0
moja Szyla ♥ 30.01.2012r

#21 marl

marl

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 289 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 04 lipiec 2012 - 08:44

anula1209, gratuluje - są postępy i jest sukces, oby tak dalej! :-D
  • 0

#22 anula1209

anula1209

• Użytkownik
  • 83 postów
  • LokalizacjaTG

Napisano 04 lipiec 2012 - 09:04

małymi kroczkami szyla zaczyna znowu być ufna, już podchodzi do klatki, coraz więcej się rusza, niestety nadal mocno złości ją dotykanie, tylko za uszkiem pozwala na sekundkę się drapnąć, ale chwilke, potem odskakuje. Za to jak chcemy ją wziąć na ręce to szczeka jak szalona.. Ale może i to się skończy, właśnie dałam jej troszkę żurawinki i je sobie spokojnie, chyba będzie dobrze :)
  • 0
moja Szyla ♥ 30.01.2012r

#23 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8842 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 lipiec 2012 - 09:50

Cały czas zastanawia mnie ta sytuacja. Albo to hormony - dojrzewanie u dziewcząt jest niełatwe ;-) , albo coś ją wystraszyło i to coś jej się kojarzy z Wami (zapach, głos, dźwięk), albo mała ma jakiś neurologiczny problem.

Obserwuj ją bacznie i cierpliwie, żebyś czegoś ważnego nie przegapiła.
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#24 anula1209

anula1209

• Użytkownik
  • 83 postów
  • LokalizacjaTG

Napisano 04 lipiec 2012 - 10:23

Aniutka mi też to nie daje spokoju zwłaszcza że to dziwne zachowanie było tak nagłe i w zasadzie wzięło się z nikąd :/ no ale poczekam jeszcze dzień-dwa, jak sytuacja się pogorszy na nowo to zabieram ją do weterynarza, nie ma na co czekać
  • 0
moja Szyla ♥ 30.01.2012r

#25 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8842 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 lipiec 2012 - 10:59

anula1209, ja chyba zabrałabym ją bez względu na to jak dalej będzie się ta sytuacja rozwijała, bo ciągle pamiętam tą jej nagłą utratę przytomności. Może wtedy ona nie spadła z niczego ani się o nic nie uderzyła. Może ma schorzenie neurologiczne. U ludzi zdarzają się takie sytuacje, że ucisk na ważne ośrodki nerwowe potrafi zmienić zachowanie człowieka.

Ja wiem, że to bardzo nerwowa sytuacja i zwykle odsuwamy takie myśli od siebie, ale jak się ochłodzi to ja zabrałabym ją do jakiegoś dobrego weta.
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych