Skocz do zawartości

Czy wiesz, że...

szynszyla może dożyć 20 lat?

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

3szynszyle pod opieką

• Zamknięty Temat jest zamknięty
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 alexana

alexana

Zielony jak tymotka

• Użytkownik - osesek
  • 5 postów
  • LokalizacjaRudzica
  • Województwo:Śląskie

Napisano 17 kwiecień 2015 - 13:40

Witam.

Pewna Pani (wnioskuję po Waszych wpisach) najprawdopodobniej "rozpuściła" swoje 3 szynszyle - rodziców i 9-miesięcznego syna. Kupiła je w prezencie dla swojego syna ale niestety bardzo szybko okazało się że to jednak ona się nimi będzie zajmować. Niestety szynszyle poniszczyły jej wszystko więc zdecydowała się oddać je w dobre ręce. Zdecydowałam się w pełni świadoma na opiekę nad nimi wraz ze swoimi 2 córkami (13lat i 18lat). Wczoraj zostały przywiezione do nas. Co mnie najbardziej zaintrygowało to fakt że one tak naprawdę oprócz dużej poniszczonej przegryzionej klatki (150 cm długa więc nie jest mała) miały tylko małe poidełko i to wszystko - czy dobrze myślę że gdyby miały zapewnione inne ważne rzeczy- typu miejsce do spania, zabawki, miejsce do kąpieli itp. to by nie niszczyły jej domu? Wczoraj wieczorem wypuściliśmy je w zamkniętym pokoju - chciałam poobserwować jak się zachowują i jak się to ma do niszczenia wszystkiego wokoło i ku mojemu zdziwieniu absolutnie nic nie zniszczyły - czy wczesna jest moja radość że może nie będą niszczyć? Oczywiście mam zamiar zaopatrzyć je we wszystkie potrzebne rzeczy. Czy to prawda że młodego muszę odizolować od matki aby zapobiec anomaliom genetycznym? Proszę o małe wskazówki.

• 0

#2 Odium

Odium

Kierownik klatki :)

• Użytkownik
  • 1219 postów
  • LokalizacjaLublin/Zamość
  • Województwo:Lubelskie

Napisano 17 kwiecień 2015 - 13:57

@alexana, I co ja mam zrobić teraz z Twoim postem ? :) Stworzyłaś post mix, gdzie zawarły się informację, o gryzieniu mebli, złej poprzedniej opiece, odizolowania małego od rodziców, a to w dziale oswajanie szynszyli z opiekunem.
Nie tworzymy takich postów na przyszłość - ciężko później jest wydobyć potrzebne informacje.

Podam Ci tematy w których znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania, i miałabym prośbę, abyś konkretne pytania zadawała już w odpowiednich tematach, no i żeby posty nie były mixami kilku tematów, bo tak ciężko jest uporządkować informację i odnaleźć się w nich.
No i co do

. Czy to prawda że młodego muszę odizolować od matki aby zapobiec anomaliom genetycznym?

Tak, natychmiast musisz go oddzielić, aby nie miał w ogóle kontaktu z matką - nawet na wybiegach. Szynszyle tracą z wiekiem powiązania typu matka-syn i może dojść do chowu wsobnego - kazirodztwa. Skutki są takie same jak wszędzie, własnie anomalie genetyczne, poważne choroby itp.
Synek powinien być maksymalnie do 4,5 miesiąca życia z mamą, ale nie krócej niż 3 miesiące.
Proponuję oddzielić w taki sposób aby synek był z ojcem, a mamę oddzielnie od nich, aby zapobiec kolejnym ciążom, nawet z ojcem malucha. 
Zajrzyj tutaj
http://forum-szynszy...-3?hl=gryzienie

http://forum-szynszy...wrotek-bieżnia/

http://forum-szynszy...-dla-szynszyla/
Zapraszam też do założenia swojego tematu o szynszylach http://forum-szynszy...-przedstaw-się/

• 0
Szyszka i Plamka- standard / Kropka - white wilson extreme mosaic / Aksamicia - black velvet / Tomson - black velvet za TM
Kicia - Murka - mieszańcus kudłaczus buraskus, Koszyczki - Chip & Dale

Dołączona grafika
'You are res­ponsib­le, fo­rever, for what you ha­ve ta­med!'

www.facebook.com/forum.szynszyla

#3 Stwór

Stwór

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 535 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Województwo:Zachodniopomorskie

Napisano 17 kwiecień 2015 - 14:20

Radość niestety najpewniej przedwczesna - szynszyle na nowym terenie zachowują się dość przyzwoicie, z czasem im to przechodzi i zaczynają podgryzać listwy, kable, meble... nie wszystkie, ale większość tak. Dobrze zagospodarowana klatka, męczące wybiegi, świeże, pachnące gałązki (wypieczone wcześniej, aby pozbyć się zarazków i ewentualnych grzybów, pasożytów) zmniejszają destruktywność gryzoni ;)

Co do klatki, jakie ona ma wymiary? Podałaś 150cm długa - długa, czy wysoka? Klatka szynszyli powinna być wysoka, z półkami, są to zwierzęta górskie, bardzo skoczne i powinny mieć możliwość skakania w klatce.

Jak mówiła Odium, szynszyle jak najszybciej rozdziel, bo ciąża i odchowanie młodych to poważna i trudna sprawa. Sugerowałabym nawet oddanie jednej z szynszyli - albo samiczki i zachowanie dwóch panów, albo wykastrowanie ojca i oddanie synka.

• 0

#4 alexana

alexana

Zielony jak tymotka

• Użytkownik - osesek
  • 5 postów
  • LokalizacjaRudzica

Napisano 17 kwiecień 2015 - 14:25

Witam dziękuję i przepraszam za chaos związany z postem.

Poprzednia właścicielka powiedziała mi że mam oddzielić małego od pary -  nie mam się tym sugerować?

A mamie nie będzie "smutno"?

Z tego co wnioskuję to mały nigdy nie został rozdzielony a ma 9 miesięcy - nadal mogę je rozdzielić?

Raczej nie chcę mieć małych - 3 szynszyle to i tak dużo. Mam oddzielną klatkę więc - rozdzielnie nie jest problemem - tylko chcę to zrobić prawidłowo - ok.

Wiem że w tej chwili również piszę chaotycznie - czytam właśnie posty związane t tym jak mają być zaopatrzone klatki na co powinno się zwrócić uwagę itp. Podejrzewam że nigdy nie były u żadnego lekarza - powinnam z nimi jechać na taką wizytę?

• 0

#5 Stwór

Stwór

• Użytkownik
  • 535 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 17 kwiecień 2015 - 14:28

Na przegląd jak najbardziej - niech obejrzy im koniecznie zęby i najlepiej sprawdzi, czy samiczka nie jest w ciąży.

Oddzielenie synka od rodziców nie rozwiąże całego problemu - matka ciągle będzie w klatce z płodnym samcem, a to prędzej czy później skończy się ciążą, jeśli w tym momencie już nie jest zapłodniona. Po rozdzieleniu mogą być smutne, szynszyle to zwierzęta stadne i odczuwają brak członka stada, ale lepiej jest je rozdzielić niż powiększać stado chowem wsobnym.

• 0

#6 alexana

alexana

Zielony jak tymotka

• Użytkownik - osesek
  • 5 postów
  • LokalizacjaRudzica

Napisano 17 kwiecień 2015 - 14:31

Widzę że uprzedzono moje pytania. Dziękuję za rady i pomoc. Nie chcę się pozbywać żadnego szynszyla - nie po to decydowałam się na opiekę. Dam go lub ją (co najmądrzejsze?) do innego pokoju - drugiej córki.

[Dodano: 17 kwiecień 2015 - 16:31]

Oczywiście jak najbardziej rozumiem ważność rozdzielenia ich. Jeśli wierzyć poprzedniej właścicielce w maju może dopiero być płodna więc w ciąży raczej nie jest. Jeszcze dziś oddzielę matkę - choć przyznam że to trudne - gdybym zdecydowała się na kastrację - nie zmienią się czy wpłynie to na nich?

• 0

#7 Stwór

Stwór

• Użytkownik
  • 535 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 17 kwiecień 2015 - 14:33

Co do trzymania dwóch samców i samiczki pojawia się jeszcze jeden problem, który wcześniej wypadł mi z głowy... Dwa samce będą walczyć o samicę, kiedy będzie miała ruję. Nie pomoże tu wyniesienie do innego pokoju. Pomogłoby wysterylizowanie samiczki (co jest ryzykowne) albo oddanie jednego z samców i kastracja drugiego. Najlepiej niech wypowie się ktoś jeszcze, bo ja nie widzę innych rozwiązań. Wstaw może zdjecia podwozi szynszyli, na wypadek, gdyby okazało się, że synek jest córeczką - wtedy można je po prostu rozdzielić do dwóch klatek.

• 0

#8 alexana

alexana

Zielony jak tymotka

• Użytkownik - osesek
  • 5 postów
  • LokalizacjaRudzica

Napisano 17 kwiecień 2015 - 15:07

zdjęcia zrobię jak wrócę z pracy bo w sumie mam dylemat który jest nią a który jest nim. Są prawie identyczne. Różnią się chyba dla mnie w tej chwili tylko tym że jeden ma bardziej wydłużony pyszczek coś jak szczur - przepraszam za porównanie ale tak mi się skojarzyło a drugi ma zgrabniejszy bardizej owalny i nie wyciągnięty.

• 0

#9 Aniutka

Aniutka

Dobrze wytresowana posłuszna służba szynszyli

• Administracja
  • 8837 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Województwo:Mazowieckie

Napisano 17 kwiecień 2015 - 15:08

@alexana, niestety najrozsądniejsze w tej sytuacji będzie znalezienie samiczce nowego domu i pozostawienie ojca i syna razem. Samiczka może trafić do innych dziewczyn tak aby nie była już rozmnażana.

Szynszyle osiągają zdolność do zapłodnienia już w wieku ok. 5-8 miesięcy. U samców okres dojrzewania kończy się ok. 18 miesiąca życia. Wraz z dojrzałością płciową znikają więzy takie jakie u gatunku ludzkiego łączą rodziców z dziećmi.

Jeśli samica zostanie u was w domu to ojciec z synem w czasie jej rujki będą walczyć o prawo do zapłodnienia. Mogą się nawet zagryźć. Dlatego proponuję Ci poszukać samicy nowego domu. Zostawić parki też raczej nie powinnaś bo one nadal będą się rozmnażały - a rozmnażanie zwierząt o nieznanym pochodzeniu jest złe samo w sobie, chociażby dlatego, że ryzyko wad genetycznych u młodych jest bardzo duże, a ich przedwczesna śmierć z tego powodu bardzo bolesna dla opiekunów.

• 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#10 alexana

alexana

Zielony jak tymotka

• Użytkownik - osesek
  • 5 postów
  • LokalizacjaRudzica

Napisano 17 kwiecień 2015 - 15:14

Dociera do mnie powaga decyzji którą muszę podjąć - choliwka będzie trudno - najgorzej z wytłumaczeniem zbuntowanej nastolatce, która zaczęła się uspokajać ze swoimi hormonami ciesząc się z opieki nad tymi łobuzami. Ok. Znikam z forum - praca i muszę pomyśleć jak jej to najmądrzej przekazać. Pozdrawiam. Dam znać co i jak.

• 0

#11 Diablo

Diablo

Wydaje mu się, że jest szefem stada

• Użytkownik
  • 1436 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 17 kwiecień 2015 - 18:21

Jeśli wierzyć poprzedniej właścicielce w maju może dopiero być płodna

Co to znaczy ? Szczerze to jest to troche dziwne.. Na jakiej podstawie ona oceniła czas, w którym samiczka będzie płodna? Bezsens :D Obserwuj ją, bo jest spore prawdopodobieństwo, że ona już jest w ciąży i wcale bym się nie zdziwił gdyby ojcem maluchów był za razem ich brat.... Niektóre szynszyle są już płodne w wieku ok. 4 msc więc tak ważne jest żeby max z matką siedziały 3.5 msc. I również jestem zdania, że lepiej będzie znaleźć dom samiczce niż narażać samców na kastrację, a później drugiemu szukać domu - bo nawet kastrowanych samców nie należy trzymać razem gdy w pobliżu jest samiczka. No i wstaw zdjęcia, wtedy pewnie się dowiesz co tak naprawdę masz w domu :) 

• 0
Kanguś-Standard
Toffi-Beż Hetero
Puśka-White Wilson Mosaic
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan
Yanys-Chocolate

#12 Odium

Odium

Kierownik klatki :)

• Użytkownik
  • 1219 postów
  • LokalizacjaLublin/Zamość

Napisano 17 kwiecień 2015 - 20:31

@alexana, tylko zdjęcia podwozi wstaw już w odpowiednim temacie czyli tutaj http://forum-szynszy...ie-płci/page-23

Pytania odnośnie diety, zachowań czy urozmaicenia wybiegów lub klatki, też zadaj w odpowiednich tematach bo takie na forum już są. 
Z góry dzięki, w razie jakichkolwiek problemów pisz wiadomość prywatną lub na czacie na stronie głównej na dole - na pewno ktoś pomoże.
Temat został tutaj wyczerpany, tak więc żeby nie bałaganić dalej - zamykam go, a po pewnym czasie usunę :)

• 0
Szyszka i Plamka- standard / Kropka - white wilson extreme mosaic / Aksamicia - black velvet / Tomson - black velvet za TM
Kicia - Murka - mieszańcus kudłaczus buraskus, Koszyczki - Chip & Dale

Dołączona grafika
'You are res­ponsib­le, fo­rever, for what you ha­ve ta­med!'

www.facebook.com/forum.szynszyla

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych