Czy wiesz, że... szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy? -

szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy?


  •         


Witamy na FORUM SZYNSZYLE


 

Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Ananas

zioła-właściwości ananas owoce

#1 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

28 kwiecień 2015 - 14:32

Ananas (Ananas comosus):

Stosowana część rośliny: sok z ananasa

Skład: surowa bromelaina, mieszanka enzymów proteolitycznych (bromelaina) powstała z wyciśniętego soku z owoców przez wytrącenie acetonem, kwasy organiczne, cukry, wanilina, olejek eteryczny, witamina C.

Działanie: bromelainy są endopeptydazami, które hydrolizują białka, tak jak papina lub ficyna.

Zastosowanie i zalecenia: tylko w formie gotowych preparatów leczniczych, stosuje się w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka, zewnętrznie do leczenia owrzodzeń, ropni i stanów zapalnych skóry. W literaturze farmakologicznej zachodniej bromelainie przypisywane są właściwości przeciwzapalne, przeciwrakowe, przeciwbiegunkowe, przeciwpasożytnicze (bromelaina, podobnie jak papaina trawi delikatniejsze pasożyty przewodu pokarmowego), immunotropowe i gojące oraz oczyszczające rany. W dolegliwościach trawiennych ananas stosowany jest najczęściej w preparatach złożonych z papają i enzymami trzustki.

Gotowe preparaty (preparaty mieszane) oferowane jako tak zwane środki ułatwiające trawienie przy problemach z trawieniem, niedoborze enzymów lub wydzielniczej niewydolności trzustki, zawierają czasami oprócz innych enzymów trawiennych również bromelainy. Kwestionuje się wskazania i skuteczność tego typu preparatów trawiennych, a także dodatek bromelainy do preparatów z innymi wskazaniami. Bromelainy stosuje się również podczas nietypowej terapii enzymowej jako miejscowe środki przeciwzapalne, które mają przyspieszyć gojenie się pourazowych i pooperacyjnych reakcji zapalnych oraz goić obrzmienia. Dzięki proteolitycznemu działaniu enzymów fibryna i patologiczne białka mogłyby ulec depolimeryzacji w ognisku zapalnym, lepkość wysięku miałaby się obniżyć i w ten sposób wzmocnione zostałoby wydzielanie płynów obrzękowych. Przypuszcza się, że działa również hamująco na kalikreinę, co jest indukowane tworzeniem się brydakinin. W doświadczeniach na zwierzętach stwierdzono paralelny do zmniejszenia wysięku surowicy spadek wartości kalikreiny surowiczej; w okolicy zmienionej zapalnie działanie bradykininy nie zostało jednak zahamowane. Jeśli chcemy sobie wyobrazić działanie przeciwzapalne bromelain przy stosowaniu miejscowym, przy preparatach podawanych per os, nasuwa się pytanie o wchłanianie białek enzymatycznych z przewodu pokarmowego. Wbrew wcześniejszym twierdzeniom bez wątpienia również białka w niezmienionej formie mogą być wchłaniane, jednak co do stopnia wchłaniania istnieją już różne poglądy. Zgodnie z dotychczasowym stanem wiedzy u człowieka może być on naprawdę niski [...]. Nie wyjaśniono czy postulowane efekty można osiągnąć z enzymami proteolitycznymi, jeśli dostaną się w miejsce działania w wystarczającym stężeniu w organizmie. Organizm człowieka sam wytwarza wystarczającą ilość enzymów proteolitycznych, dlatego też otwarte pozostaje pytanie o sens dodatkowego podawania enzymów. 


Przeciwwskazaniami do stosowania tego typu preparatów są skaza krwotoczna, koagulopatia, uszkodzenia nerek i wątroby, okres ciąży.
Wzajemne oddziaływanie: wzmocnione może zostać działanie antykoagulantów; podwyższenie poziomu tkankowego antybiotyków. Należy jeszcze zwrócić uwagę na zupełnie bezsensowne zalecanie preparatów ananasowych do redukcji wagi - firmy sprzedają je po horrendalnych cenach jako cudowne środki odchudzające.


Działania niepożądane: czasami dolegliwości żołądkowe i biegunka; nasilić się mogą stolce tłuszczowate, nudności. W rzadkich przypadkach bromelainy, jako białko obcego typu, mogą powodować reakcje alergiczne.

Moja refleksja 
;) ananas nie jest jako tako toksyczny dla zwierząt – jak wynika z opinii Instytutu Farmacji i Toksykologii Weterynaryjnej w Zürich – jednak, przy dostępności innych metod przeciwdziałania, nie podawałabym go szylkom nawet przy zaparciach, ze względu na możliwe działania niepożądane oraz przeciwwskazania do podawania osobom z chorą wątrobą lub nerkami, a jak wiemy nasze myszki dość często mają w tej kwestii problemy.

Bibliografia: http://forum-szynszy...ch-właściwości/


  • 0