Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... kolby zawierające produkty piekarnicze są niezdrowe? -

kolby zawierające produkty piekarnicze są niezdrowe?
Witamy na FORUM SZYNSZYLE


Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Rejestracja
Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Babka zwyczajna, większa, szerokolistna

zioła-właściwości babka zwyczajna babka szerokolistna

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

Napisano 28 kwiecień 2015 - 14:37

Babka zwyczajna, większa, szerokolistna (Plantago major):


Stosowana część rośliny: liście babki zwyczajnej, zebrane od maja do września.

Skład: irydoidy: aukubina, katalpol. Nasiona babki zwyczajnej są bogate w polisacharydy, które po zetknięciu z wodą tworzą śluzy o dużej lepkości. Wyodrębniono z nasion tej rośliny 13% śluzu i ponad 8% tłuszczu oraz liczne kwasy tłuszczowe. Uważa się, że babka większa należy do roślin bogatych we flawonoidy. Stwierdzono, że świeże liście babki zwyczajnej, zebrane wczesną wiosną, zawierają 6 mg/100 g ß-karotenu i 19 mg/100 g kwasu askorbinowego. Roślina jest dobrym źródłem włóknika, zwanego błonnikiem pokarmowym. Zawiera garbniki 4%.

Działanie: przeciwzapalne na błony śluzowe jamy ustnej, gardła i dalszych odcinków przewodu pokarmowego. W doświadczeniach na myszach zastosowanie wodnych ekstraktów z P. major wywołało efekt profilaktyczny w przypadku raka sutek [Samuelsen 2000]. Stwierdzono, że takie ekstrakty, zarówno z babki zwyczajnej, jak i lancetowatej, działają tonizująco na macicę królika i świnki morskiej [Shipochliev 1981]. Wodne wyciągi z suchych liści P. major, podawane doustnie, wykazują przeciwzapalną i analgetyczną aktywność [Samuelsen 2000]. Opisano także pierwotniakobójczość in vitro ekstraktów z tej rośliny w przypadku trofozoitów lamblii jelitowej Giardia intestinalis [Ponce- Macotela et al. 1994]. Wyizolowany z polisacharydów P. major plantaglucid (galaktoarabinian i galaktan) badano na szczurach i psach. Stwierdzono, że plantaglucid działa spazmolitycznie, hamuje obrzęki zapalne, wzmaga sekrecję soku żołądkowego. Stwierdzono działanie przeciwzapalne zarówno baikaleiny, jak i hispiduliny. Baikaleina osłania wątrobę szczura w zatruciach CCl4. Flawonoid ten, a także jego pochodna bajkalina, chronią wątrobę przed zwłóknieniem w infekcji HCV.

Zastosowanie i zalecenia: lecznicze właściwości babki szerokolistnej są podobne jak u babki lancetowatej. Stosowana jako środek wykrztuśny, zewnętrznie odwary z liści zaleca się w formie okładów na uszkodzenia skóry. Do dziś przykłada się świeże liście babki zwyczajnej lub stosuje się sok z tych liści na miejsca ukąszeń owadów i otarć skóry.

 

Bibliografia: http://forum-szynszy...ch-właściwości/


  • 0

Zobacz podobne tematy z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zioła-właściwości, babka zwyczajna, babka szerokolistna

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych