Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy? -

szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy?
Witamy na FORUM SZYNSZYLE


Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Rejestracja
Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Babka płesznik-pchlica, owalna-jajowata, piaskowa-gałęzista

zioła-właściwości babka płesznik babka owalna babka piaskowa

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

Napisano 28 kwiecień 2015 - 14:40

Babka płesznik, inaczej: pchlica (Plantago psyllium),
Babka owalna, inaczej: jajowata (Plantago ovatae),
Babka piaskowa, inaczej: gałęzista (Plantago arenaria):

W lecznictwie mają również zastosowanie nasiona wyżej wymienionych gatunków babki, stosowane jako środki śluzowe, głównie w zaparciach, biegunkach, nieżytach jelit. W ich skład wchodzi włóknik pokarmowy (niepodlegający trawieniu) głównie w postaci śluzowych polisacharydów.

Skład: ok. 80% włóknika pokarmowego, w skład którego wchodzi włóknik rozpuszczalny (47%) i nierozpuszczalny (53%). Włóknik rozpuszczalny występuje w skórce nasion (epidermie) i jest śluzowym polisacharydem (10-15%), składającym się z: arabinoksylanów oraz ksylanów i monomerów cukrowych (arabinozy, ksylozy, kwasu galakturonowego i ramnouronowego). Ponadto w nasionach występują białko (15-20%), olej tłusty (5-13%), sterole i trisacharyd - planteoza.

Stosowana część rośliny: nasiona, łupiny nasienne (powłoki nasion, otręby)

Działanie: Łagodny laxans [przeczyszczające]Związki śluzowe, zlokalizowane powierzchniowo w powłoce nasiennej, mają zdolność wiązania wody, w wyniku czego pęcznieją, zwiększając wielokrotnie swoją objętość. Nierozdrobnione, śluzowate nasiona babki jajowatej lub babki płesznika, podane doustnie, pęcznieją w środowisku wodnym, tworząc klarowną, galaretowatą jednolitą masę, która jest niestrawna i powoduje pobudzenie perystaltyki w jelicie przez jego powiększenie i zależny od tego bodziec rozciągający na ściankę jelita. Nasiona przechodzą prawie niezmienione do dolnych odcinków przewodu pokarmowego, powodują w jelicie grubym zahamowanie resorpcji zwrotnej wody, znacznie zwiększając objętość mas kałowych, co pobudza perystaltykę jelita grubego i odruch defekacji. Podobnie jak inne środki pęczniejące, nasiona i łupiny nasienne mogą powodować obniżenie wartości cholesterolu we krwi oraz ograniczenie poposiłkowego wzrostu stężenia glukozy we krwi. Obniżenie wartości cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL polega na wiązaniu kwasów żółciowych i substancji śluzowych, dzięki czemu większa ich ilość może zostać wydalona ze stolcem.

Zastosowanie i zalecenia: Leczenie okresowego zaparcia w przypadkach, w których łagodna defekacja miękkiego stolca jest szczególnie pożądana, np. w pęknięciach i szczelinie odbytu, w hemoroidach, po operacjach na jelicie grubym lub odbycie, także w ciąży. Również wtedy, gdy potrzebne jest zwiększenie udziału włóknika w dziennej racji pokarmowej, np. w zespole jelita drażliwego. Ponadto jako adiuvans w leczeniu objawowym biegunek różnego pochodzenia. Zatem z jednej strony płesznik jest pomocny w leczeniu zaparć, z drugiej jednak łagodzi objawy biegunki, bowiem jest środkiem osłaniającym, pochłaniającym wodę, pęczniejącym i przeciwzapalnym. Surowiec może być dietetycznym dodatkiem do żywności niskotłuszczowej, polecanej przy hipercholesterolemii, jest składnikiem pęczniejącym w preparatach zmniejszających apetyt. Napar śluzowy do okładów na skórę i oczy przy stanach zapalnych, wyprysku, atopowym zapaleniu skóry, suchości skóry, trądziku różowatym i łuszczycy. Zapobiega wysychaniu skóry, dobrze nawilża i odżywia skórę, ujędrnia, tworzy ochronny mikrofilm (naparem przemywać skórę). Płesznik jest całkowicie bezpieczny dla niemowląt, dzieci, osób starszych i schorowanych. Doustnie można przyjmować nasiona całe, zmielone, same łupiny z nasion (dostępne w handlu) – dobrze popić, ponadto napar lub odwar z nasion (kleiki). Napar z ziela babki płesznik działa przeciwzapalnie, osłaniająco, regenerująco na nabłonki, moczopędnie i wzmacniająco.

Przeciwwskazania: dzieci poniżej 6 r.ż., nadwrażliwość na surowiec; ponadto uwięźnięcie kału, tzw. zaparcie spastyczne, kiedy stwardniałe masy stolca są zaklinowane w odbytnicy, niezdiagnozowane bóle w obrębie przewodu pokarmowego, zwłaszcza przy podejrzeniu stanu zapalnego wyrostka robaczkowego; w nagłych zmianach czynnościowych jelit, trwających dłużej niż 2 tyg. lub ujawniających się w sposób ostry; w krwawieniach z odbytu, w niedrożności jelit; przepukliny, ciężkie choroby serca, jelito olbrzymie, niewyregulowany stan cukrzycowy, zwężenie naczyń krwionośnych przełyku i przewodu pokarmowego.

Działania niepożądane: przy zastosowaniu wspomagającym w leczeniu zespołu jelita drażliwego mogą początkowo wystąpić wzdęcia, nudności, trudności z oddaniem stolca (w przypadku zaklinowania się surowca śluzowego w odbycie), ustępujące najczęściej w dalszym leczeniu . Występują bardzo rzadko i wiążą się albo z nieodpowiednim przyjmowaniem surowca (ze zbyt małą ilością płynów), albo ze zbyt dużą dawką środka śluzowego.

Bibliografia: http://forum-szynszy...ch-właściwości/


  • 0

Zobacz podobne tematy z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zioła-właściwości, babka płesznik, babka owalna, babka piaskowa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych