Czy wiesz, że... szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy? -

szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy?


  •         


Witamy na FORUM SZYNSZYLE


 

Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Borówka czarna, czarna jagoda, czernica

zioła-właściwości borówka borówka czarna czarna jagoda czernica owoce

#1 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

28 kwiecień 2015 - 14:46

Borówka czarna, czarna jagoda, czernica (Vaccinium myrtillus):

Stosowana część rośliny: owoce (jagody) zbierane w czerwcu i lipcu i suszone w warunkach naturalnych (nie na słońcu) lub w suszarniach, jagody świeże (lub mrożone), liście borówki (odwary). Zawierają minimum 0,3% antocyjanów.

Skład:
Jagody: antocyjany: glukozydy, galaktozydy i arabinozydy, cyjanidyny, delfinidyny, malwidyny i In., garbniki, głównie katechinowe (5-10%) oraz dimeryczne procyjanidyny, oprócz tego węglowodany (cukier inwertowany 20-30%), flawonoidy (glikozydy kwercetyny i kemferolu), kwasy organiczne – jabłkowy, cytrynowy, bursztynowy, chinowy, w tym kwasy fenolowe (kawowy, chlorogenowy, ferulowy), a także witamina C i witaminy z grupy B.
Liście: garbniki katechinowe i inne składniki, proantocyjanidyny dimeryczne, flawonoidy, irydoidy, kwasy fenolowe i alkaloidy chinolizydynowe.


Działanie: suszone owoce ze względu na obecność garbników są środkiem ściągającym i zapierającym. Surowiec uszczelnia ściany naczyń włosowatych, zwiększa wytrzymałość ich śródbłonka, zmniejsza drobne krwawienia, działa przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo (hamuje agregację płytek krwi i leukocytów), ułatwia rozpuszczanie mikrozakrzepów przez co polepsza ukrwienie w obrębie tęczówki oka przyspiesza regenerację rodopsyny, hamuje działanie fosfoglukomtazy i gluko-6-fosfatazy w siatkówce oka, a tym samym poprawia ostrość widzenia. Natomiast zawartość substancji pektynowych sprawia, że owoce wykazują także łagodne działanie przeciwbiegunkowe. Liście borówki stosowane zewnętrznie działają ściągająco; oprócz tego w medycynie ludowej uważane są za środek przeciwcukrzycowy, chociaż ani skuteczność samego surowca, ani też glukokininy - neomirtyliny nie została naukowo potwierdzona: u szczurów chorych na cukrzycę podanie ekstraktu z liści borówki powodowało obniżenie poziomu glukozy i trójglicerydów w osoczu. 

Zastosowanie i zalecenia: w lekkich, biegunkach skuteczne mogą okazać się suszone jagody. Jeżeli biegunka trwa dłużej należy skonsultować się z lekarzem. W leczeniu miejscowym lekkich stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła wykorzystywany jest 10-proc. odwar. Preparaty zawierające 25-35% antocyjanozydu charakterystycznego dla borówki czarnej stosowane są zewnętrznie w patologicznie podwyższonej przepuszczalności włośniczek, głównie w retinopatii cukrzycowej, nadciśnieniu śródgałkowym, w celu poprawienia widzenia nocnego, katarakcie, stanach zapalnych i drobnych krwawieniach, osłabieniu wzroku. Poza tym surowiec ma zastosowanie jako vasoprotectivum w chorobach naczyń obwodowych, w regeneracji nabłonka w chorobie wrzodowej żołądka i jelit, przy żylakach, zaburzeniach krążenia, nadciśnieniu i nadmiernej kruchości naczyń, a także do użytku zewnętrznego - dla przyspieszenia bliznowacenia ran. W zwiększonych dawkach w stosowaniu miejscowym (lewatywy) surowiec działa przeciwrobaczo, szczególnie w owsicy u dzieci. Niestety liście borówki nadal wchodzą w skład mieszanek ziołowych dla diabetyków, np. herbatki przeciwcukrzycowej. Nie zaleca się jednak jej stosowania ze względu na możliwe ryzyko i niepotwierdzoną skuteczność. 
Działania niepożądane: nie występują przy użyciu jagód zgodnym z zaleceniem. Starsza literatura opisuje przypadki ciężkich zatruć wywołanych spożyciem liści borówek (duże dawki podczas doświadczeń przeprowadzonych na zwierzętach). Nawet jeśli informacje te nie znalazły potwierdzenia w nowszych opracowaniach, nie powinno się używać liści borówek jako środka przeciwcukrzycowego ze względu na możliwe ryzyko oraz niepotwierdzoną skuteczność.

Bibliografia: http://forum-szynszy...ch-właściwości/


  • 0