Czy wiesz, że... kolby zawierające produkty piekarnicze są niezdrowe? -

kolby zawierające produkty piekarnicze są niezdrowe?


  •         


Witamy na FORUM SZYNSZYLE


 

Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Jeżyna krzewiasta, jeżyna fałdowana

zioła-właściwości jeżyna owoce

#1 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

29 kwiecień 2015 - 18:14

Jeżyna krzewiasta (Rubus fruticosus),

Jeżyna fałdowana (Rubus plicatus):


Stosowana część rośliny: liście, owoce. W różnych częściach Polski nazywana także: czarna malina, ostrążlica, ostrężyna, wodostrężnica, urzyna, ostryg i dziady. Liście jeżyny do celów leczniczych zbiera się wiosną i na początku lata, przed kwitnieniem rośliny. Suszy się je w cieniu i w przewiewie. Owoce zbiera się czarne, dojrzałe, razem z dnem kwiatowym. Suszenie w suszarni, w temperaturze 40-60°C.

Skład: 

Liście: zawierają garbniki ok. 8% (galotaninę i elagotaninę dimeryczną), a także kwasy organiczne, np. kwas cytrynowy i izocytrynowy, flawonoidy i pentacykliczne kwasy triterpenowe, wit. C, sole mineralne.

Owoce: zawierają antocyjany, witaminy A, B i C, kwas cytrynowy, pektyny, cukry, związki śluzowe, sole mineralne.

Działanie: surowiec może być stosowany jako słaby środek ściągający; wyciągi z liści działają przeciwbiegunkowo, bakteriobójczo, krwiotamująco i grzybobójczo oraz przeciwzapalnie, a także obniżają zawartość cukru we krwi (słabe właściwości hipoglikemiczne liści wiążą się z obecnością triterpenów). Zawarte w liściach związki czynne działają moczopędnie i napotnie, ułatwiają usuwanie toksycznych metabolitów z moczem. Owoce mają także właściwości ogólnie wzmacniające organizm, poprawiają trawienie. Sok ze świeżych, dojrzałych owoców ma działanie przeciwgorączkowe i napotne.

Zastosowanie i zalecenia: w niespecyficznych ostrych biegunkach. Liście stosowane są wewnętrznie w chorobach przewodu pokarmowego ze stanem zapalnym błony śluzowej i skłonnością do biegunek. Zewnętrznie do płukania gardła i jamy ustnej oraz do kąpieli w trądziku i egzemie. Świeże owoce służą do produkcji syropów o działaniu wykrztuśnym. 

Działania niepożądane: nie występują przy użyciu zgodnym z zaleceniem.

Bibliografia: http://forum-szynszy...iwości/?p=70191


  • 0