Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... kolby zawierające produkty piekarnicze są niezdrowe? -

kolby zawierające produkty piekarnicze są niezdrowe?
Witamy na FORUM SZYNSZYLE


Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Rejestracja
Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Melisa lekarska

zioła-właściwości melisa melisa lekarska

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

Napisano 29 kwiecień 2015 - 18:34

Melisa lekarska (Melissa officinalis):

Stosowana część rośliny: liście melisy zbierane z górnej części pędów w czerwcu przed kwitnieniem oraz ponownie w sierpniu.

Skład: olejki eteryczne zawierające nergal/geranial (para izomerowa cistrans = citral), cytronelal, β-kariofylen i tlenek kariofylenu, a także inne monoterpeny; poza tym substancje goryczowe roślin z rodziny jasnotowatych - powyżej 4% fenolokwasów (kwas kawawowy, chlorogenowy, rozmarynowy, ferulowy), flawonoidy (glikozydy luteoliny, kwercetyny, apigeniny i kemferolu) i kwasy triterpenowe (ursolowy i oleanolowy), do 5% garbników.

Działanielekko uspokajające, przypisuje się jej również działanie lekko spazmolityczne, wiatropędne i żółciopędne. Wpływa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, obniża próg wrażliwości. Działa przeciwbakteryjnie (olejek eteryczny, fenolokwasy, garbniki) i grzybobójczo w stosunku do Microsporum gypseum, Trichophyton equinum, Trichophyton rubrum (olejek eteryczny) oraz wobec Aspergillus flavus, Candidia albicans, Penicillium citrinum (garbniki), przeciwwirusowo w stosunku do wirusów opryszczki zwykłej (Herpes simplex), opryszczki wargowej (Herpes labialis) i świnki (Parotitis epidemica). Działanie przeciwwirusowe wykazują garbniki i kwas rozmarynowy. Surowiec działa też antyoksydacyjnie i przeciwwolnorodnikowo (flawonoidy, fenolokwasy), immunostymulująco (cytral i prawdopodobnie fenolokwasy o tym działaniu), mukolitycznie i wykrztuśnie (cytral, cytronelal - w inhalacjach) oraz cytostatycznie (wodny wyciąg z melisy, zawierający polifenolowe związki garbnikowe hamuje podziały komórek nowotworowych w hodowli in vitro). Wyciągi z melisy zażywane w dużych ilościach i przez dłuższy czas hamują czynności tarczycy. Zmniejszają również uwalnianie gonadotropin przez przysadkę mózgową. Melisa to inhibitor histaminy, dlatego łagodzi objawy alergii i astmy. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie.

Zastosowanie i zalecenia: melisa jest wyjątkowo przydatna przy bezsenności lekkiego stopnia, przy nerwowych dolegliwościach żołądkowych i jelitowych i przy psycho wegetatywnych dolegliwościach serca, w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego, uczuciu niepokoju i wyczerpaniu nadmierną pracą umysłową. Działanie ośrodkowe jest na tyle silne, że w wielu przypadkach pozwala zmniejszyć dawki leków syntetycznych, a nawet zastąpić je zupełnie. Melisę wykorzystuje się jako łagodny środek rozkurczowy, wiatropędny i żółciopędny, stosowany w przewlekłych nieżytach żołądka i jelit. Olejek melisowy zabija wirusy, np. świnki, ospy, opryszczki (można nim smarować opryszczki), niszczy również grzyby i bakterie.

Działania niepożądane: nie występują przy użyciu zgodnym z zaleceniem. Przy użyciu zewnętrznym niektóre osoby mogą wykazać uczulenie na olejek melisowy, co objawi się rumieniem, świądem i pokrzywką.

Bibliografia: http://forum-szynszy...iwości/?p=70191


  • 0

Zobacz podobne tematy z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zioła-właściwości, melisa, melisa lekarska

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych