Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... dobrym sposobem na rozładowanie energii jest karuzela? -

dobrym sposobem na rozładowanie energii jest karuzela?
Witamy na FORUM SZYNSZYLE


Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Rejestracja
Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Pokrzywa zwyczajna, pokrzywa żegawka

zioła-właściwości pokrzywa

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

Napisano 29 kwiecień 2015 - 18:45

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)

Pokrzywa żegawka (Urtica urens):


Stosowana część rośliny: liście zbierane od czerwca do września, ziele i korzeń wykopywane wczesną wiosną lub jesienią, w medycynie ludowej wykorzystuje się także owoce (nasiona pokrzywy). Ziele należy ścinać przed i w czasie kwitnienia. Uważa się, że najlepsze jest z maja. Młode ziele posiada więcej witamin i ma lepsze walory smakowe, jednakże letnie i jesienne też jest lecznicze, lecz zawiera więcej krzemionki, a łodygi mocniejsze włókna. Dlatego jeśli decydujemy się na zbiór surowca latem i jesienią należy wybierać jedynie liście. Korzenie i kłącza wykopywać wiosną lub jesienią, szybko umyć i suszyć w temperaturze do 50 stopni C. Ziele suszyć w temperaturze do 40 stopni C i zadbać o to, aby przebiegło szybko. Długie suszenie zubaża surowiec w witaminy.

Skład: 

Liście i ziele: flawonoidy (astragalinę, kwercetynę), kwasy fenolowe (kawowy), wśród nich kwas jabłkowy, kawoilochinowy; alifatyczne kwasy organiczne (mrówkowy, chinowy, węglowy, kwasy tłuszczowe - linoleinowy, palmitynowy), skopoletyna (pochodną kumarynową); ponadto chlorofile i produkty ich rozpadu, karotenoidy, m.in. duże ilości luteiny, oraz triterpeny i sterole; oksylipiny jako inhibitory cytokin; dość dużo składników mineralnych (głównie wapń, magnez, żelazo), witaminę K (pochodną naftochinonu), witaminę C, witaminy z grupy B, garbniki. We włoskach parzących niewielkie ilości amin biogennych (histaminy, serotoniny, acetylocholiny).

Korzeń: β-sitosterol, także w postaci glikozydu, oraz inne sterole i glikozydy sterolowe; skopoletyna, lignany i gliozydy lignanowe, monoterpendiole; różnorodne polisacharydy jako substancje wysokomolekularne (glukany, związki glukozowo-galakturonowe, arabinogalaktan) oraz charakterystyczna dla pokrzywy lektyna: UDA = Urtica dioica aglutynina, a także sole mineralne (m.in. rozpuszczalną krzemionkę).

Działanieudowodniono, że liście i ziele pokrzywy wykazują w niewielkim stopniu właściwości moczopędne, saluretyczne, odtruwające i przeciwkamicze. Pokrzywa hamuje stany zapalne w układzie moczowym. Przypisywanie surowcowi od dłuższego czasu działanie przeciwreumatyczne może wynikać z zahamowania prozapalnej aktywności cytokin; toczą się dyskusje na ten temat, czy substancją czynną jest oksylipina 13 HOTrE (kwas 13-hudroksyoktadekatrienowy). Dla innych właściwości przypisywanych surowcowi przez medycynę ludową brakuje naukowego potwierdzenia lub jest ono niewystarczające. Ekstrakty z korzenia pokrzywy uważane są od dłuższego czasu za środek na prostatę, który może przynieść poprawę w początkowym stadium łagodnego przerostu gruczołu krokowego (BPH) dzięki zwiększeniu objętości wydalanego moczu i maksymalnego przepływu cewkowego oraz zmniejszeniu ilości moczu zalegającego. Zmniejszą ból, obrzęk i stan zapalny chorego gruczołu krokowego. Substancjami czynnymi, które odpowiadają za ten efekt, mogą być: β-sitosterol bądź jego glikozyd, inhibitor aromatazy (zapobiega przekształcaniu się testosteronu w estrogeny, obniża aktywność globuliny wiążącej hormony płciowe) lub też lignany, UDA i polisacharydy. Preparaty z ziela pokrzywy zastosowane zewnętrznie działają przeciwłojotokowo, przeciwtrądzikowo, przeciwłupieżowo, wzmacniająco na cebulki włosowe, odżywczo dla skóry. Aktywują procesy regeneracji skóry, przyśpieszają gojenie ran. Leczą wypryski, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry. Poprawiają ukrwienie i koloryt skóry. Zapobiegają przetłuszczaniu się włosów. Woda pokrzywowa dobrze oczyszcza i pielęgnuje skórę oraz włosy.

Zastosowanie i zalecenia: herbatka z pokrzywy (ziela lub liści) może być stosowana w uzupełniającym leczeniu dolegliwości reumatycznych oraz do przepłukiwania w chorobach zapalnych odprowadzających dróg moczowych, a także w profilaktyce tworzenia się piasku w nerkach. Ziele pokrzywy jest częstym składnikiem herbatek na dolegliwości reumatyczne, kłopoty z nerkami i pęcherzem, a także mieszanek ziołowych na inne schorzenia. Rzadko natomiast w tego typu mieszankach występuje korzeń pokrzywy. Zarówno liść jak i korzeń wykorzystuje się również w początkowych stadiach cukrzycy typu 2. Zewnętrznie także na przewlekłe choroby skóry, trudno gojące się rany. 

Działania niepożądane: czasami lekkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe (wyciągi z korzenia), poza tym nie występują przy użyciu zgodnym z zaleceniem.

Bibliografia: http://forum-szynszy...iwości/?p=70191


  • 0

Zobacz podobne tematy z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zioła-właściwości, pokrzywa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych