Czy wiesz, że... kolby zawierające produkty piekarnicze są niezdrowe? -

kolby zawierające produkty piekarnicze są niezdrowe?


  •         


Witamy na FORUM SZYNSZYLE


 

Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Poziomka pospolita

zioła-właściwości poziomka owoce

#1 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

29 kwiecień 2015 - 18:47

Poziomka pospolita (Fragaria vesca):

Stosowana część rośliny: liście, owoce poziomki. Zielone, nieprzebarwione, zdrowe liście poziomki z ogonkami lub bez nich, można zbierać ze stanu dzikiego przez cały okres wegetacji. Należy je suszyć w warunkach naturalnych, w cieniu i w przewiewie. Owoce należy zbierać w pogodny, słoneczny dzień, w godzinach rannych lub pod koniec dnia, przed opadnięciem rosy, suszyć w temperaturze podwyższonej.

Skład: 

Owoce: mają dużą wartość odżywczą, dietetyczną i smakową. Zawierają łatwo przyswajalne cukry proste, sole mineralne (żelaza, fosforu, potasu i wapnia), witaminy. Owoce poziomki pospolitej zawierają do 10% cukrów, kwasy (1,6%) – cytrynowy, jabłkowy i salicylowy, ponadto antocyjany, garbniki, pektyny. Są bogate w witaminy: C, karoten, B1, B2, K.

Liście: zawierają skondensowane garbniki pirokatechinowe (do 6%), elagotanina, flawonoidy (kwercetyna, rutyna), leukoantocyjany i śladowe ilości olejku eterycznego i sole mineralne.

Korzenie: zawierają duże ilości garbników (ok. 10%).

Działanieze względu na zawartość garbników liście poziomki działają łagodnie ściągająco. Liście poziomki, ze względu na dość słabe działanie fizjologiczne, najczęściej wchodzą w skład mieszanek ziołowych, działających moczopędnie, przeciwbiegunkowo, przeciwzapalnie lub regulujących przemianę materii. Suszone owoce poziomki mają działanie odżywcze i witaminizujące.

Zastosowanie i zalecenia: Napar może być stosowany jako środek przeciwbiegunkowy o słabym działaniu. Zawarte w liściu garbniki mają działanie ściągające na błony śluzowe przewodu pokarmowego, ale również przeciwbiegunkowe i bakteriobójcze. Dodatkowo neutralizują toksyny produkowane przez szczepy bakterii chorobotwórczych. Odwary z liści poziomki, dzięki zawartości flawonoidów, ułatwiają usuwanie z organizmu jonów chlorkowych i sodowych oraz szkodliwych produktów przemiany materii, rozpuszczalnych w wodzie. Młode liście poziomki są używane jako namiastka herbaty. Dzięki działaniu moczopędnemu stosuje się je także przy kamicy nerkowej i kamicy pęcherza żółciowego. Herbatka może być stosowana do płukania jamy ustnej przy występowaniu nieprzyjemnego zapachu. Napar z liści poziomki polecam do okładów na oczy przy nadmiernym łzawieniu, stanach zapalnych, alergii, zapaleniu powiek, zwiotczeniu okolicy oczu i przy zasinieniach wokół oczu. W kosmetyce stosuje się świeże owoce zewnętrznie, do maseczek odżywczych. Aromat poziomki wykorzystuje się do wyrobu wód zapachowych oraz do aromatyzowania kosmetyków, np. mydeł czy błyszczyków do ust. Owocami można przecierać skórę dla złagodzenia oparzeń słonecznych, do wybielania cery czy likwidowania piegów. Przetwory z poziomek zachowują aromat i właściwości owoców świeżych, dlatego wykorzystywane są w cukiernictwie.

Działania niepożądane: nie są znane działania niepożądane; w przypadku stwierdzonej alergii na poziomki należy także zachować ostrożność przy spożywaniu produktów z jej liści.

Bibliografia: http://forum-szynszy...iwości/?p=70191


  • 0