Czy wiesz, że... szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy? -

szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy?


  •         


Witamy na FORUM SZYNSZYLE


 

Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Rumianek pospolity

zioła-właściwości rumianek

#1 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

29 kwiecień 2015 - 18:48

Rumianek pospolity, lekarski, prawdziwy (Matricaria recurita):

Stosowana część rośliny: kwiaty rumianku, suszone (w cieniu oraz przewiewie lub w suszarniach w temp. Do 35 stopni C), bardziej lub mniej podzielone (rozpadające się) główki kwiatostanów oraz ich puste łodygi, zbierane na początku kwitnienia.

Uwaga!: rumianek prawdziwy łatwo pomylić z innymi, tzw. „rumianami psimi”, których nie stosuje się w lecznictwie, ale które przypominają wyglądem rumianek prawdziwy i rosną z nim wspólnie. Główny przedstawiciel to rumian psi (Anthemis cotula), zawierający silne alergeny kontaktowe, m.in. antemidol. Stanowi on często mimowolną lub celową domieszkę rumianku prawdziwego bądź jest wykorzystywany do fałszowania. Cechą odróżniającą surowiec lekarski, czyli kwiatostan (koszyczek) rumianku prawdziwego, jest stożkowate, puste (wydrążone), żółte dno kwiatostanowe (wydrążenie widoczne po przepołowieniu koszyczka), podczas gdy w całym rodzaju Anthemis (rumianów, a nie rumianków) dno koszyczka kwiatowego jest żółte, płaskie, guziczkowate i pełne (zrośnięte, co widać na przekroju).

Skład: olejek eteryczny zawierający chamazulen, spatulenol (pochodną azulenowi alkoholu seskiterpenowego) (-)-α-bisabolol i bisaboloidy, β-trans-farnesen, dicykloeter (polyin-spiroeter); jako nielotne związki flawonoidów występują przede wszystkim apigenina i 7-O-glukozyd apigeniny, a także metoksylowane litofilne flawony rumiankowe; poza tym hydroksykumaryny, takie jak herniaryna czy umbeliferon, kwasy fenolowe (kawowy, wanilinowy), cholina i polisacharydy śluzowe: częściowo typu inulinowego, jeden ramno-galakturonan oraz jeden glukoronoksylan. Matricyn i matrikarin są nielotnymi pro azulenami w surowcu do produkcji, z którego dopiero przy destylacji parą wodną olejku eterycznego przez kwasy karboksylowe chamazulenu powstaje chamazulen.

Działanieprzeciwzapalne i spazmolityczne, zwłaszcza przy miejscowych kontaktach w górnej części przewodu pokarmowego, a także przy miejscowym stosowaniu na skórę lub błony śluzowe (działanie przeciwzapalne). Stwierdzono taką samą skuteczność pełnego wyciągu z rumianku jak jego poszczególnych komponentów. Podczas gdy chamazulen, (-)-α-bisabolol, eter spiranowy i flawonoidy, wśród nich apigenina, mają działanie przeciwzapalne, za działanie spazmolityczne odpowiadają przede wszystkim flawonoidy, zwłaszcza apigenina, bisaboloidy, eter spiranowy oraz w ograniczonym stopniu kumaryna. Z innych przypisywanych rumiankowi działań można wymienić działanie przeciwwrzodowe i przeciwbakteryjne oraz hamujące toksyny bakteryjne. Za działanie antyoksydacyjne odpowiada przede wszystkim chamazulen, który także razem z α-bisabololem ma działanie przeciwwrzodowe. Rumianek i jego wyciągi działają przeciwskurczowo, wiatropędnie i immunostymulująco. 

Zastosowanie i zalecenia: do użytku wewnętrznego w stanach zapalnych przewodu pokarmowego oraz przy skurczach żołądka i jelit, w zapaleniu jelita grubego, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w bolesnych skurczach jelit u niemowląt i dzieci (kolki niemowlęce), biegunkach, wzdęciach; zewnętrznie stosowany w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, również w okolicy ust oraz w okolicach odbytu i genitaliów (stany zapalne, świąd, troficzne owrzodzenia, popromienne zmiany skórne, rany po oparzeniach, odleżyny, hemoroidy, pęknięcia odbytu); w chorobach zapalnych i stanach podrażnienia dróg oddechowych, astmie oskrzelowej, katarze siennym. Stosowany jest też zewnętrznie jako odżywka i naturalny rozjaśniacz do włosów.

Działania niepożądane: w stanach zapalnych oka nie należy stosować preparatów z rumiankiem ze względu na możliwe podrażnienia. Reakcje alergiczne na rumianek są niezwykle rzadkie; wcześniej opisywane przypadki musiały wynikać częściowo z domieszek rumianu psiego (Anthemis cotula), który zawiera silnie uczulający antekotulid, lakton seskwiterpenowe. Ponieważ koszyczki rumianku – dotyczy to przede wszystkim materiału wyjściowego do produkcji leków gotowych – pochodzą obecnie prawie wyłącznie z upraw (wysokowartościowych gatunków), takie zanieczyszczenia są w zasadzie niemożliwe.

Bibliografia: http://forum-szynszy...iwości/?p=70191


  • 0