Czy wiesz, że... szynszyla może dożyć 20 lat? -

szynszyla może dożyć 20 lat?


  •         


Witamy na FORUM SZYNSZYLE


 

Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Skrzyp polny

zioła-właściwości skrzyp skrzyp polny

#1 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

29 kwiecień 2015 - 18:51

Skrzyp polny (Equisetum arvense):

Stosowana część rośliny: ziele skrzypu (letnie pędy skrzypu)

Skład: flawonoidy (kwercytyna, kempferol i luteolina jako aglikon), pochodne kwasu kawowego, wśród nich związek charakterystyczny dla skrzypu kwas dikawilo-meso-winowy, a także kwas dwukarboksylowy; oprócz chlorków potasu i aluminium obficie występujący kwas krzemowy, częściowo w formie rozpuszczalnej.

Działanielekko moczopędne; zasadniczo diureza wodna. Skrzyp zwiększa wydzielanie moczu, a wraz z nim jonów chlorkowych. Dzięki obecności krzemionki wpływa korzystnie na przemianę materii, naczynia krwionośne, skórę, włosy, paznokcie i kości. Rozpuszczona w wodzie krzemionka (kwas krzemowy) łatwo się wchłania z przewodu pokarmowego, jest wydalana głównie z kałem, w mniejszej ilości z moczem, w którym przeciwdziała krystalizacji składników mineralnych (działanie przeciwkamicowe). Nie stosuje się już obecnie surowca zawierającego kwas krzemowy w leczeniu gruźlicy płuc. Zewnętrznie używany jest do opatrywania trudno gojących się ran.

Zastosowanie i zalecenia: ziele stosowane jest przede wszystkim jako środek moczopędny w terapii przepłukującej w zapaleniu odprowadzających dróg moczowych i chorobach w podłożu bakteryjnym. Wywar do użytku zewnętrznego przy odleżynach i dolegliwościach reumatycznych. Wiele preparatów złożonych zawiera skrzyp lub jego wyciągi; preparaty są lekami na problemy urologiczne i płucne, działają przeciwastmatycznie i przeczyszczająco, są określane mianem „środków oczyszczających krew” – jednak zazwyczaj udział skrzypu jest w nich tak niewielki, że trudno przypisać temu surowcowi wpływ na ogólne właściwości preparatu. Świeży sok ze skrzypu uelastycznia i wygładza skórę, ma też spore znaczenie kosmetyczne – poprawia stan skóry, włosów, paznokci.

Przeciwwskazania: nie stosować wymuszonej diurezy przy obrzękach pochodzenia sercowego lub nerkowego.

Działania niepożądane: nie są znane

UWAGA!!!:

Instytut Farmakologii i Toksykologii Weterynaryjnej w Zürich podaje grupę roślin Equisetum jako toksyczną!:

Trująca część rośliny: cała roślina.

Stopień toksykologiczny:

Arvense (polny) - trująca – oznaki zatrucia po spożyciu większej ilości roślin (giftig - Vergiftungssymptome nach Aufnahme grosser Pflanzenmengen).

Palustre(błotny) – bardzo silnie trująca - oznaki zatrucia już po spożyciu niewielkiej ilości roślin (sehr stark giftig - Vergiftungssymptome schon nach Aufnahme geringer Pflanzenmengen).

Główne substancje czynne: piperydyno-alkaloid palustryny (skrzypowate), ale w mniejszej ilości niż u skrzypu błotnego, enzym tiaminaza, saponiny. Toksyna obecna także w wysuszonym surowcu.

Mechanizm działania: aktywność tiaminazy niszczy witaminę B1 (tiaminę), co prowadzi do akumulacji pirogronianu we krwi, ponieważ przemiana acetylo-koenzymu A zostaje zahamowana.

Dawka toksyczna:

Koń: wysuszone rośliny z przynajmniej 20% udziałem skrzypu olnego podczas około 2-5 tygodni.

Symptomy kliniczne:

Koń: kołowacizna, nadpobudliwość, drżenie mięśni, drgawki mięśni twarzy, zakłócenia ruchu, rozszerzone źrenice oka, zataczanie, paraliż kończyn tylnych, załamywanie się (runąć)

Przeżuwacze: silne cofnięcie mleka (brak mleka?), gorzko smakujące, wodniste mleko, czarna biegunka, utrata wagi, zakłócenia ruchu, hemoglobinuria, możliwe przypadki śmiertelne. U ciężarnych zwierząt ewentualne aborcje.

Bibliografia: http://forum-szynszy...iwości/?p=70191


  • 0