Czy wiesz, że... szynszyla może dożyć 20 lat? -

szynszyla może dożyć 20 lat?


  •         


Witamy na FORUM SZYNSZYLE


 

Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Topinambur, słonecznik bulwiasty, ziemniak kanadyjski

zioła-właściwości topinambur słonecznik bulwiasty ziemniak kanadyjski korzeń

#1 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

29 kwiecień 2015 - 18:53

Topinambur, słonecznik bulwiasty, ziemniak kanadyjski (Helianthus tuberosus):

Stosowana część rośliny: bulwy, ziele, kwiaty. Topinambur kwitnie od sierpnia do listopada. Zbierając kwiaty topinamburu, warto ścinać całe koszyczki, w przeciwieństwie do kwiatów języczkowych i rurkowych słonecznika zwyczajnego, które trzeba wyskubywać z dna kwiatowego. Egzotyczna nazwa rośliny pochodzi od nazwy plemienia Indian Tupinamba z Ameryki Południowej. Bywa nazywany także: bulwa, bulba, gdula, świński chleb albo świński orzech.

Skład: fruktoza, sacharoza, maltoza, celuloza, pektyny, inulina i niskocząsteczkowe fruktooligosacharydy (do 75%), białko, aminokwasy, tłuszcze, a także witamina C i B1 (więcej niż w ziemniakach), duże ilości krzemionki, potasu, cynku, fosforu i żelaza.

Działaniedzięki zawartości inuliny topinambur normalizuje glikemię. Inulina łącznie z pektynami i błonnikiem wiąże w organizmie dużą ilość szkodliwych związków i powoduje ich wydalenie w wyniku pobudzenia kurczliwości ściany jelita. Inulina pod względem chemicznym należy do polimerów fruktozy, czyli fruktanów: wzmaga rozwój pożytecznej mikroflory, reguluje pasaż treści pokarmowej. Wpływa na regulację fizjologicznych czynności wskutek normalizacji stolca w uporczywych zaparciach, powoduje uczucie sytości. Zapobiega także zakażeniom dróg moczowych i wykazuje właściwości hepatoprotekcyjne. Stwierdzono także działanie immunostymulujące surowca (stymuluje system immunologiczny GALT). Surowiec zwiększa poposiłkowy wzrost poziomu cukru we krwi, usprawnia metabolizm tłuszczów oraz uzupełnia niedobór aminokwasów i soli mineralnych oraz ułatwia wchłanianie biopierwiastków. Działając jako prebiotyk, korzystnie wpływa również na stan zdrowotny skóry i włosów oraz odporność organizmu.

Zastosowanie i zalecenia: Topinambur został rozpowszechniony na różnych kontynentach jako roślina jadalna, pastewna i ozdobna. Gatunek jest ceniony ze względu na duży potencjał produkcyjny biomasy zielonej oraz jadalnych bulw. Bardzo młode, delikatne liście topinamburu, niezwykle bogate w witaminę C i karoten, są wykorzystywane na wiosenne sałatki. W ziołolecznictwie ludowym topinambur był i jest stosowany m.in. w cukrzycy i w otyłości, także w chorobach serca i naczyń krwionośnych. Jest ot też roślina spożywcza (warzywo) i przemysłowa (służy m.in. do produkcji słodzików dla cukrzyków). Roztwór z bulw stosowany jest w terapii uzupełniającej dla diabetyków, a także jako środek przeciw zaparciom i zespołowi Roemhelda. Topinambur to środek dietetyczny, wskazany przy miażdżycy, hiperlipidemii, cukrzycy, zaparciach i otyłości, nadto przy zespole jelita nadwrażliwego i przy dysbakteriozach (wyjałowienie przewodu pokarmowego) po terapii antybiotykami, fluorochinolonami i sulfonamidami (doustnie skojarzyć z probiotykiem, czyli z preparatem bakteryjnym). W formie surowej bulwy można skarmiać przede wszystkim przeżuwaczami (bydło, owce, kozy) oraz trzodą chlewną, a z drobniejszych zwierząt np. królikami. Może być zalecany do regulowania wagi przy niechorobowym otłuszczeniu i przekarmieniu.

Bibliografia: http://forum-szynszy...iwości/?p=70191


  • 0