Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy? -

szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy?

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

Drapanie, gryzienie brak zmian skórnych. Co to jest ?

drapanie gryzienie swędzenie weterynarz co robic choroba

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mosiatko

Mosiatko

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaKrakow

Napisano 30 maj 2015 - 12:41

Witam wszystkich :)

Mam problem z moim szylkiem. Mianowicie  :

Flutek jest 3 letnim zdrowym szynszylem. Nie chorował do tej pory nigdy. Jest bardzo aktywny, dziennie spedza na wolności ok 3/4 h( jest o dziwo bardzo grzeczny).

Niepokoi mnie jego zachowanie od kilku dni.

W środe 27.05 zaczął dziwnie kichać ale następnego dnia objaw ustąpił. Zdarazało mu się kichać więc zbytnio się nie przejełam.

W czwartel 28.05 zaczął się częsciej drapać i generalnie był jakiś taki osowiały mniej biegał.

W piątek natomiast zaczłą się drapac i gryść gdzie tylko mógł. I popiskiwać przez sen.

Wybrałam sie do weta ale nic na skórze malucha nie znależliśmy futro i skóra zdrowe.

Flutek ma apety ale zrobił sie niedotykalski i spędza teraz czas na gryzeieniu się lub tarzaniu w piasku non stop.

Nie zjadł nic dziwnego.

Apetyt ma ale więcej siedzi niż biega.

Nie zmieniło się nic w mieszkaniu w którym przebywa ani w jego klatce.

Jedyny bład może być taki ,że przez tydzeń nie zmieniłam mu piasku (zazwyczaj robie to co 3-4 dni i zawsze było ok)>

CZY KTOŚ Z WAS SPOTKAŁ SIĘ Z CZYMŚ PODOBNY ?

• 0
Mosiatko

#2 bellamorte

bellamorte

Wydaje mu się, że jest szefem stada

• Użytkownik
  • 1344 postów
  • LokalizacjaZielona Góra
  • Województwo:Lubuskie

Napisano 30 maj 2015 - 14:57

Tak na szybko:

1. To Twój jedyny szynszylasty osobnik? Może zaczął się tak zachowywać, bo czuje się samotny, może poświęcasz mu mniej czasu niż dotychczas? Ma zajęcie na wybiegu, interesujesz się nim?

2. Drapanie i podgryzanie futerka może być powiązane z nerwowością, chorobami skóry ( może za często się kąpie, jak często podawany ma piasek? --> przesuszony naskórek )

3. Kichanie --> przeziębienie, zbyt częste kąpiele w piasku ( płucka oczyszczają się ).

Polecam badania krwi, sprawdzenie narządu samczyka ( pierścień ).

Jak wygląda jego dieta, " plan " dnia?

• 0

Luna + Lucek - ze mną od 09.08.2015
Lilu <3 2009-2015

Moja kula szczęścia.

#3 Mosiatko

Mosiatko

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaKrakow

Napisano 30 maj 2015 - 16:50

1. Jedyny ale poswiecam mu sporo czasu ma rózne zajecia na wybiegu tunele scianki itp.

2.Z tą częstą kąpielą to możliwe. ale przez 3 lata sie ni nie działo a kąpie sie teraz z taka samą częstotliwością.

3. Wet nie stwierdził preziębienia i sprawdził narządy.

Tylko teraz tak jak mu dałam piasek to chce tam siedziec cały czas bo go swędzi..

Czy ograniczyć kąpiele ? Do ilu ?

Szyszek je wieczorem po wybieganiu.

• 0
Mosiatko

#4 Ethelen

Ethelen

Wyspecjalizowana służba jaśniepaństwa

• Administracja
  • 3458 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Województwo:Mazowieckie

Napisano 30 maj 2015 - 17:02

@Mosiatko, jakiego używasz piasku? Jeśli zawiera sporo talku, to pewnie on jest przyczyną. Kąpiele powinny być serwowane szynszyli nie częściej niż co 2-3 dni.  

• 0

iske! Iske! Iske! Iske! Iske! Kolme rautaa iskekäähän, teidät iski Ilmarinen!

#5 bellamorte

bellamorte

• Użytkownik
  • 1344 postów

Napisano 30 maj 2015 - 17:16

@Mosiatko, jakiego używasz piasku? Jeśli zawiera sporo talku, to pewnie on jest przyczyną. Kąpiele powinny być serwowane szynszyli nie częściej niż co 2-3 dni.  

Może warto zaprzestać podawania piasku na kilka dni i wymianę go na inny.

• 0

Lilu <3 2009-2015

Moja kula szczęścia.

#6 Mosiatko

Mosiatko

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaKrakow

Napisano 31 maj 2015 - 14:04

Wyciągnęłam piasek.  Flutkowi zdecydowanie się to nie podoba, teraz tarza się po półeczkach.

Postanowiłam też wymienić karme ponieważ mam wrażenie, że producent zmienił skład i pojawiło się dużo sztucznych granulatów w składzie (chodź była by to reakcja długoterminowa po tą "wzbogaconą" karme dostaje od jakiegoś miesiąca).

• 0
Mosiatko

#7 bellamorte

bellamorte

• Użytkownik
  • 1344 postów

Napisano 31 maj 2015 - 14:17

Wyciągnęłam piasek.  Flutkowi zdecydowanie się to nie podoba, teraz tarza się po półeczkach.

Postanowiłam też wymienić karme ponieważ mam wrażenie, że producent zmienił skład i pojawiło się dużo sztucznych granulatów w składzie (chodź była by to reakcja długoterminowa po tą "wzbogaconą" karme dostaje od jakiegoś miesiąca).

Jaką karmę podajesz zwierzowi? Rozumiem, że piasek miał włożony do klatki na stałe? Gryzie/ drapie się nadal?

• 0

Lilu <3 2009-2015

Moja kula szczęścia.

#8 Mosiatko

Mosiatko

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaKrakow

Napisano 31 maj 2015 - 14:24

Karme zamawiam z hurtowni jedzenia dla zwierząt oni robią swoje miezanki i kiedyś była to sama natura i przez 3 lata miał tą samą karme (zaopatruje tam też swojego psa).

Tak pisaek miał na stałe ale wymieniany co 3 dni (nigdy sie nie załatwia do piasku) i przez 3 lata tak miał cały czas.

Nadal sie gryzie i drapie. Mało śpi

• 0
Mosiatko

#9 Poziomka

Poziomka

Tańczy jak mu szynszyle zagrają

• Użytkownik
  • 1123 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Województwo:Dolnośląskie

Napisano 31 maj 2015 - 16:51

Karme zamawiam z hurtowni jedzenia dla zwierząt oni robią swoje miezanki i kiedyś była to sama natura i przez 3 lata miał tą samą karme

Jedną z polecanych karm jest VL Chinchilla Nature. Jest to karma, która spełnia zapotrzebowanie dzienne na wit i inne składniki szynszyli, a także pomaga jej w ścieraniu zębów. Na Twoim miejscu nie kupowałabym autorskiej mieszanki z hurtowni. 750 g VL jest w przystępnej cenie 14 zł, a dla jednej szynszyli starczy na naprawdę długo.Przy moich dwóch też starcza na dosyć długo. Przemyśl tą kwestię... tak naprawdę nie masz pojęcia o składzie karmy z hurtowni. Wygląd nic nam nie mówi.

Tak pisaek miał na stałe ale wymieniany co 3 dni (nigdy sie nie załatwia do piasku) i przez 3 lata tak miał cały czas.

Trzymanie piasku w klatce na stałe to zły pomysł. Piasek służy do mycia się. Szynszyla zostawia w nim cały bród, który zebrała w futrze, są tam bakterie itp. Mówisz, że nie zauważyłaś, żeby sikał, ale nawet mimo to nie jest to w żaden sposób higieniczne, bo takie nieustające kąpiele przyniosą więcej szkód niż korzyści.Ja podaję piasek raz na 3-4 dni i uważam, że tak jest rozsądnie. Myślę, że to zachowanie jest spowodowane pojawiającą się chorobą skóry. Kąpie się i kręci, bo go to swędzi. Warto obserwować jego skórę.

• 0

Szila jest z nami od 04.2008 r. <3

Śnieżynka jest z nami od 06.02.2015 r. <3

Figa jest z nami od 13.09.2015 r.  <3

https://www.facebook.com/forum.szynszyla :loveszynszyla:  

#10 Mosiatko

Mosiatko

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaKrakow

Napisano 31 maj 2015 - 17:04

Karme już zakupiłam z wyższej pułki.

Ok w takim azie piasek wyjęty czy moge mu jakos teraz pomóc w inny sposób ?

• 0
Mosiatko

#11 Poziomka

Poziomka

Tańczy jak mu szynszyle zagrają

• Użytkownik
  • 1123 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Województwo:Dolnośląskie

Napisano 31 maj 2015 - 17:19

Ja bym wysprzątała całą klatkę, naprawdę porządnie, półki, wyparzenie kuwety ,nie dawała piasku i poczekała na reakcję. Przede wszystkim obserwuj mu skórę, bo takie zmiany chorobowe nie muszą pojawić się na już. Być może pokażą się za jakiś czas,ale już teraz są swędzące i irytujące.A jaką masz temperaturę w mieszkaniu? Temperatura też może być przyczyną takiego zachowania. Być może gorąco powoduje takie reakcje.

Napisałaś gdzieś, że mało śpi. Nie ma się czym martwić. Moja młodsza śpi non stop, a starsza jak ją obserwuje to zawsze jest czujna i chyba rzadko zasypia tak naprawdę.

• 0

Szila jest z nami od 04.2008 r. <3

Śnieżynka jest z nami od 06.02.2015 r. <3

Figa jest z nami od 13.09.2015 r.  <3

https://www.facebook.com/forum.szynszyla :loveszynszyla:  

#12 Aniutka

Aniutka

Dobrze wytresowana posłuszna służba szynszyli

• Administracja
  • 8866 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Województwo:Mazowieckie

Napisano 31 maj 2015 - 21:57

Ok w takim azie piasek wyjęty czy moge mu jakos teraz pomóc w inny sposób ?
czy na pewno w otoczeniu - tym najbliższym Twojego Flutka - nic się nie zmieniło? Nie pojawiło się nic nowego? Nowe sianko? Nowy żwirek? cokolwiek? Trochę mi to wygląda na alergię - jeśli takowa rzeczywiście u szynszyli występuje. Nadwrażliwość na dotyk, drapanie, gryzienie - może mieć podłoże neurologiczne ... Obawiam się, ze niczego odkrywczego tu nie wymyślimy. 

@Mosiatko, mieszkając w Krakowie masz to szczęście, że masz dostęp do jednego znajlepszych w Polsce specjalistów zajmujących się leczeniem szynszyli. Mam na myśli dr Barana i lecznicę Salamandra http://forum-szynszy...c/2275-kraków/ 

Idź do niego z Flutkiem.  

• 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#13 Mosiatko

Mosiatko

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaKrakow

Napisano 01 czerwiec 2015 - 12:02

Dobre więści !

Odwiedziłam dzis dr Barana (swietny wet naprawde :) )

Nie stwierdził przesuszenia skóry i kazał zostawić Flutkowi dostęp do kompieli 24/h bo w Krakowskim klimacie jest to dla niego najlepsze zwłaszcza w upały.

Prawdopodobnie jest to jakieś zapalenie skóry lub alergia.

Flutek otrzymał zastrzyk (po 2 h po zastrzyku juz sie nie drapie), mamy jeszcze jedną dawke na za tydzień.

Pozostaje mi go obserwować ale tak jak pisze chyba już jest lepiej.

DZIĘKUJE WSZYSTKIM ZA POMOC I WSPARCIE :)

p.s będe jeszcze pisać jak wygląda sytuacja

• 0
Mosiatko

Zobacz podobne tematy z jednym lub większą ilością słów kluczowych: drapanie, gryzienie, swędzenie, weterynarz, co robic, choroba

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych