Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... dobrym sposobem na rozładowanie energii jest karuzela? -

dobrym sposobem na rozładowanie energii jest karuzela?

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

Kilka pytan

polki karma kupki

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 jolave

jolave

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 11 postów
  • Lokalizacjabiala
  • Województwo:Lubelskie

Napisano 14 lipiec 2015 - 08:11

Witam, jestem tu nowa. Od ok. miesiąca śledzę forum. Kilka dni temu kupiłam 2 szylki (chłopczyki). Maja ok. 3 miesiace. Mam kilka pytań:

1) Zakupilam klatkę (dodałam załącznik), która w środku ma plastikowe polki (zostawiam tylko piłeczki po bokach do skakania). Próbowałam kupić na allegro drewniane, ale chyba zle szukałam albo aż tak dużych polek nie było. Czy można zostawić te plastikowe polki? Na razie ich nie gryza, ale może kiedyś zaczną...  czy można je (polki) spokojnie zostawić, czy lepiej kupić drewniane. Jeśli drewniane to z jakiego drewna?

2) Od hodowcy dostałam karmę na długi czas. Chciałam szylki powoli przedstawiać na karmę wychwalana przez forumowiczów, ale jej granulki są chyba 10 razy większe od tej danej przez hodowce. Najpierw się na nią rzuciły, a za chwile ja zostawili... Czy one potrzebują specjalnej karmy dla maluszków?

3) A teraz trochę o estetyce... Teraz, jak wspomniałam w pytaniu nr 1 mam plastikowe polki. One na obrzeżach są zwinięte do góry. Dzięki temu np. kupki nie wypadają za klatkę. Ale tez dzięki temu każda kulka zostaje na poleczce. Po 12 godzinach wszystkie polki są zbombardowane kupkami.  A jak jest u was?  Bo pewnie bez tych zawijasow po bokach polek, szyszki pewnie by zrzucaly kulki na dol.

Załączone pliki

• 0

#2 kasiak010586

kasiak010586

Przyjaciel taśmy izolacyjnej

• Administracja
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNakło nad Notecią
  • Województwo:Kujawsko-pomorskie

Napisano 14 lipiec 2015 - 09:16

cześć, zacznę może od środka i zajmę się karmą, trudno mi coś ci doradzić w tej kwestii, ponieważ nie znam nazwy karmy a nawet nie mam jej zdjęcia - co może by trochę rozjaśniło sprawę. Często jednak niesprawdzone hodowle podają szynszylom karmy niskiej jakości i zwyczajnie dla nich nie odpowiednie, tutaj masz link do działu o karmach ziołach i przysmakach http://forum-szynszy...icie-szynszyle/, zapoznaj się z nim na spokojnie :) jest tam również temat o zmianie karmy http://forum-szynszyla.pl/topic/1185-zmiana-karmy-problemy-wybredno%C5%9B%C4%87-inne/page-7?, 

teraz kwestia klatki :)

może na początek prośba z mojej strony, abyś pytania dotyczące klatki zadawała w odpowiednich wątkach :) bo tak to robi się taki temat mix i za jakiś czas jeśli ktoś będzie miał podobny problem i będzie czegoś szukał to nie znajdzie 1 zbiorczego tematu a kilka co tylko utrudni mu poszukiwania ;)

więc tak, ja mam taką samą klatkę, pierwsze co to pozbądź się plastikowych elementów typu miska i nie wkładaj na dno tego "rusztu" a samą kuwetę zamocuj w w tych wyższych prowadniczych - w miejscu rusztu - to wszystko tam ładnie pasuje, zamontuj też drabinki i jakieś hamaczki między półkami (jeśłi maluszek spadnie z wyższej półki żeby miał amortyzację a nie spadł na samo dno, co do plastikowych półek - jeśli chcesz je zostawi na jakiś czas to musisz sprawdzać czy ci maluchy ich nie objadają, bo nawet jeśli teraz tego nie robią to mogą zacząć, te ranty wokół półek nie przeszkodzą w tym aby bobki nie latały po całej klatce ;), ja półki wymieniłam na sklejkę,  i wygląda to u mnie tak http://forum-szynszy...a-kulki/page-22

tutaj masz też linki do tematów z półkami http://forum-szynszy...nie-ilość-inne/

i do całego działu z klatkami i wyposażeniem http://forum-szynszy...czym-się-bawią/

jeszcze raz bardzo proszę aby kolejne pytania zadawać we właściwych już działach :)

dodatkowo zachęcam żebyś przedstawiła nam i chłopaków i jeśli masz ochotę napisała parę słów o sobie :) w dziale http://forum-szynszy...-przedstaw-się/

możesz też założyć chłopakom ich własny wątek i co jakiś czas opisywać ich wyczyny :) i dzielić się z nami zdjęciami  http://forum-szynszy...ch-szynszylach/

zapraszam do aktywnego zaglądania na  forum :)

• 0

#3 Stwór

Stwór

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 535 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Województwo:Zachodniopomorskie

Napisano 14 lipiec 2015 - 11:48

Co do samego kupowania półek, bo kasiak to pominęła - Castorama albo zakład stolarski :) Trudno powiedzieć w jakiej będą cenie, ale poprzycinają Ci na wymiar, tylko pomierz najpierw sama, albo poproś tatę/męża o pomoc :D

Drewno, jeśli już nie będziesz chciała sklejki, najlepiej z drzew liściastych. Brzoza powinna być w dostępna i całkowicie niegroźna :)

• 0

#4 jolave

jolave

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 11 postów
  • Lokalizacjabiala

Napisano 14 lipiec 2015 - 17:00

A oto różnica w karmie. Szyszki nie chcą jej jeść. Obawiam się, że niedługo ta karma od hodowcy się skończy, wtedy nagle będą musiały w 100 procentach jeść nową karmę. A to chyba bardzo niezdrowe...

Załączone pliki

• 0

#5 Diablo

Diablo

Wydaje mu się, że jest szefem stada

• Użytkownik
  • 1436 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 14 lipiec 2015 - 17:15

Szynszyle mają zęby po to żeby właśnie gryźć :P Nie wiem co w wielkości karmy jest niezdrowego, z tego co widzę karma to Versele Laga Complete ? Tak ? Tylko chyba foka robiona z dość dużej odległości. 

p.s widze ze jesteś z Lubelskiego, z jakiej hodowli masz szynszyle  ? 

• 0
Kanguś-Standard
Toffi-Beż Hetero
Puśka-White Wilson Mosaic
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan
Yanys-Chocolate

#6 kasiak010586

kasiak010586

• Administracja
  • 1945 postów

Napisano 14 lipiec 2015 - 19:06

co do tematu karmy w tym linku do karm który ci podałam wyżej Aniutka rozpisała dokładnie jak powinnaś podzielić % starą i nową karmę

dając im systematycznie mniej starej karmy a zwiększając nową ich nie zagłodzisz a w końcu będą musiały zacząć jeść tą zdrową, przejrzyj proszę jeszcze raz ten wątek http://forum-szynszy...ość-inne/page-7  , a dokładnie wypowiedź Aniutki z 29 stycznia tego roku :)  trzymam kciuki żeby wszystko gładko poszło :)

• 0

#7 Diablo

Diablo

Wydaje mu się, że jest szefem stada

• Użytkownik
  • 1436 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 14 lipiec 2015 - 19:18

A dobra,to ja nie zaczaiłem, chodziło o przerzucenie całkowicie, myślęze jak będą jadły i jedną i drugą i nagle zabraknie tej co macie od hodowcy nic nie powinno się stac :P
  • 0
Kanguś-Standard
Toffi-Beż Hetero
Puśka-White Wilson Mosaic
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan
Yanys-Chocolate

#8 jolave

jolave

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 11 postów
  • Lokalizacjabiala

Napisano 15 lipiec 2015 - 17:06

Mieszkam za granicą. Nie wiem, czemu takie województwo się pojawiło, skoro nie wpisywałam na forum. A z lubelskiego pochodzę...

Już wczoraj miałam pierwszego stresa, bo gdy szyszki biegały, jedna jakaś bardziej ospana była. Siadała w kątku i co jakiś czas zaglądała pod brzuszek - jakby miała tam jakiś problem. Kupki były takie krótsze i jakby grubsze. Ale już jest OK. 

Teraz daje im pół na pół, ale i tak zostaje zawsze cała VLC.Czyli jak się skończy ta karma dana przez hodowcę, to nagle będą musiały jeść od razu 100% VL Complete. Mam nadzieję, że będzie OK...

• 0

#9 Poziomka

Poziomka

Tańczy jak mu szynszyle zagrają

• Użytkownik
  • 1123 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Województwo:Dolnośląskie

Napisano 15 lipiec 2015 - 17:26

Mieszaj 3/4 VLC i 1/4 karmy od hodowcy. Jeśli już im mieszasz to jest dobrze.

Jeżeli karma się skończy to kulki powinny być już przyzwyczajone do VLC i nie powinno być problemów z brzuszkiem. 

Wybierają, bo widocznie tamta lepiej im smakuje, ale spokojnie, przyzwyczają się,a jeśli nie będą chciały jeść to będzie trzeba pomyśleć nad zmianą karmy na inną. 

• 0

Szila jest z nami od 04.2008 r. <3

Śnieżynka jest z nami od 06.02.2015 r. <3

Figa jest z nami od 13.09.2015 r.  <3

https://www.facebook.com/forum.szynszyla :loveszynszyla:  

#10 rafQ

rafQ

Zaawansowany zamiatacz bobków

• Użytkownik
  • 163 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Województwo:Mazowieckie

Napisano 17 lipiec 2015 - 07:37

Siadała w kątku i co jakiś czas zaglądała pod brzuszek
A może podjadała swoje kupki?, Szynszyle tak mają że czasami 2 razy trawią jeden pokarm :-)
  • 0

0a36da836b.png
e2ed045e2a.png
Zuzia była z nami  <3  15.12.09r - 21.12.13r

#11 jolave

jolave

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 11 postów
  • Lokalizacjabiala

Napisano 17 lipiec 2015 - 15:42

A może podjadała swoje kupki?, Szynszyle tak mają że czasami 2 razy trawią jeden pokarm :-)

No niestety szylka miała/ma biegunkę... Kupki się kleiły i paćkały. To o to jej chodziło... Pewnie brzuszek bolał. W pewnym momencie zaczęła tak cichutko piszczeć do siebie, lub kolegi, ze sie przestraszyłam, że go bardzo boli. Wczoraj drugi raz dałam węgiel w tabletce - pół, i wreszcie dziś chyba jest polepszenie, bo kupki o wiele lepsze, ale nie idealne.

Może to było spowodowane zmianą karmy - choć jeszcze się nie przestawiły, bo nowa karma zostaje... Dostały też po odrobince migdału - tak bardzo malutko. I zioła podstawowe...... Nic innego nie jadły.... No może oprócz szafki, która jest z okleiny... Dały radę przez druty klatki...

Szylka dostała 2 razy węgiel, oraz zioło babkę la..... cośtam, chyba jest o niebo lepiej.....

• 0

#12 kasiak010586

kasiak010586

• Administracja
  • 1945 postów

Napisano 17 lipiec 2015 - 16:06

jeśli jest poprawa to wstrzymaj się z podawaniem leków i ziół powodujących zaparcia - a babka też do nich należy, chodzi o to że jeśli jest rozwolnienie nadal to oczywiście starasz się je powstrzymać, tylko trzeba uważać żeby nie przesadzić i nie doprowadzić do zaparcia

• 0

#13 rafQ

rafQ

Zaawansowany zamiatacz bobków

• Użytkownik
  • 163 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Województwo:Mazowieckie

Napisano 17 lipiec 2015 - 21:08

Może dieta siankowo wodna ? .

• 0

0a36da836b.png
e2ed045e2a.png
Zuzia była z nami  <3  15.12.09r - 21.12.13r

#14 jolave

jolave

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 11 postów
  • Lokalizacjabiala

Napisano 19 lipiec 2015 - 17:41

Mogę dopiero dziś powiedzieć, że już jest dobrze i chyba w 100% idealne kupki. Może to zmiana karmy... 

• 0

#15 Poziomka

Poziomka

Tańczy jak mu szynszyle zagrają

• Użytkownik
  • 1123 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Województwo:Dolnośląskie

Napisano 21 lipiec 2015 - 14:06

Świetna wiadomość :)

• 0

Szila jest z nami od 04.2008 r. <3

Śnieżynka jest z nami od 06.02.2015 r. <3

Figa jest z nami od 13.09.2015 r.  <3

https://www.facebook.com/forum.szynszyla :loveszynszyla:  

#16 Odium

Odium

Kierownik klatki :)

• Użytkownik
  • 1219 postów
  • LokalizacjaLublin/Zamość

Napisano 21 lipiec 2015 - 15:05

:mlotek: Kochani wszystko świetnie, ale apeluje o to aby nie tworzyć tematów mixów. Skoro najpilniejsze pytania zostały rozwiązane to z kolejnymi newsami i pytaniami tak jak już wcześniej pisała @kasiak010586,  przekierowuje do odpowiednich wątków  - diety, sianka, karmy klatki i cała reszta ma swoje tematy, które @kasiak010586, przytoczyła. Wszystko po to aby nowi użytkownicy umieli się znaleźć na Forum :) Pozdrawiam :)

• 0
Szyszka i Plamka- standard / Kropka - white wilson extreme mosaic / Aksamicia - black velvet / Tomson - black velvet za TM
Kicia - Murka - mieszańcus kudłaczus buraskus, Koszyczki - Chip & Dale

Dołączona grafika
'You are res­ponsib­le, fo­rever, for what you ha­ve ta­med!'

www.facebook.com/forum.szynszyla

Zobacz podobne tematy z jednym lub większą ilością słów kluczowych: polki, karma, kupki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych