Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... kolby zawierające produkty piekarnicze są niezdrowe? -

kolby zawierające produkty piekarnicze są niezdrowe?

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

Parka młodych szynszyli razem

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Magdalena Beier

Magdalena Beier

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 6 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Województwo:Małopolskie

Napisano 12 styczeń 2016 - 22:42

Witam

Mam pytanie. Dostałam w prezencie parke szynszyli. Samiczka ma 3 miesiące a samiec około 5 miesięcy.

Czy mogą być razem s jednej klatce ? Czy są jakieś niebezpieczeństwa ??

Dodam ze bawią sie razem, śpią wtulone i wszystko jest ok. Jedyne co mnie zmartwiło to fakt ze samiec od czasu do czasu biega za samica i wsiada na nią od tylu a ona wtedy ucieka od niego

Czy ewentualna ciaza grozi jej czymś ? Czy był ktoś z was w podobnej sytuacji jak ja ?? Jak tak to proszę o doświadczenia

Proszę o pomoc i porady
  • 0

#2 kasiak010586

kasiak010586

Przyjaciel taśmy izolacyjnej

• Administracja
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNakło nad Notecią
  • Województwo:Kujawsko-pomorskie

Napisano 12 styczeń 2016 - 23:33

Zdecydowanie musisz rozdzielić maluchy, samiczka jest zdecydowanie za młoda na ciążę i grozi jej to sporym ryzykiem to raz, a dwa czy szynszyle są spokrewnione ze sobą? jeśli tak to nie możesz ich łączyć nawet w późniejszym terminie - chyba że wykastrujesz samca
  • 0

#3 Magdalena Beier

Magdalena Beier

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 6 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 12 styczeń 2016 - 23:48

Nie są spokrewnione bo chłopak a w zasadzie narzeczony kupił je w dwóch innych miejscach. Nie mam jak ich rozdzielić bo mam tylko jedna klatkę a nie bardzo jestem tez finansowo przygotowana na zakup drugiej. Nie wiem co mam zrobić. Czytam rożne fora i strony i na jednej wyczytałam ze samiczka może zostać pokryta od 4-8mc życia (jest to zależne od tego kiedy dostanie ruję) która może dostać od 155-255 dnia życia. I nie pisało nic ze jest to dla niej niebezpieczne. Nie wiem co nam zrobić.

[Dodano: 12 styczeń 2016 - 22:48]
A czy jest szansa na to ze ona mu sie oprze przez te (choćby) 3-4 miesiące ?? A ewentualnie jeżeli zajdzie w ta ciąże ze uda jej sie to donosić ?? Słońcu ta ciąża trwa podobno prawie 4 mc
  • 0

#4 Aniutka

Aniutka

Dobrze wytresowana posłuszna służba szynszyli

• Administracja
  • 8866 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Województwo:Mazowieckie

Napisano 13 styczeń 2016 - 11:32

A czy jest szansa na to ze ona mu sie oprze przez te (choćby) 3-4 miesiące ?? A ewentualnie jeżeli zajdzie w ta ciąże ze uda jej się to donosić ?? Słońcu ta ciąża trwa podobno prawie 4 mc

Magda - absolutnie nie ma takiej szansy. pomimo, że szynszyle są dość inteligentne to jednak nie jest to inteligencja taka jaką posiadają ludzie. Samiczka musi mieć min 8 mieś kiedy zajdzie w pierwsza ciążę. NIE WOLNO ci ryzykować że stanie się to wcześniej. Instynkt powielania gatunku jest najsilniejszym z instynktów (silniejszy jest tylko instynkt przetrwania). Jak samiczka dostanie rujki to dla samca jedynym celem w życiu będzie ją pokryć. Samiczki pierwszą rujke mogą mieć już w wieku 4 miesięcy. To tak jak u ludzi dziewczynki mogą dostać pierwsza miesiączkę w wieku nawet 11 lat (rasa europejska) i staja się tym samym zdolne do rozrodu. Czy można bez ryzyka zapłodnić 11-latkę ? Zapłodnić można ale czy ciąża będzie dla niej fizjologią - raczej nie!!! W ten sposób chcę Ci uzmysłowić, że tak młoda samiczka jak twoja absolutnie nie może być narażona na ryzyko zapłodnienia aż do wieku ukończonych 8-miesięcy. 

Mając parkę szynszyli musisz mieć 2 klatki. Kiedy samica osiągnie odpowiedni wiek i zajdzie w ciążę to w dniu porodu musi być rozdzielona z samcem, ponieważ zaraz po porodzie samice mają rujkę poporodową. Niestety niewiedza na ten temat powoduje, że samica natychmiast zachodzi w następną ciążę. Kończy się to tym, że samice nie dożywają nawet połowy lat które mogłyby żyć, a ich mioty są obciążone wadami.

Zupełnie inną sprawą jest kwestia rozmnażania zwierząt niewidomego pochodzenia. to naprawdę bardzo ryzykowne. Nie dla samej ciężarnej samicy ale dla jej potomstwa, które niestety bardzo często powiela ukryte wady genetyczne. - Zajrzyj do tematu "Za tęczowym mostem" zobaczysz ile tam jest łez z powodu utraty naszych małych przyjaciół tylko dlatego, że ktoś kiedyś dopuścił do rozmnażania zwierząt które nigdy nie powinny mieć młodych.

• 1

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#5 Magdalena Beier

Magdalena Beier

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 6 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 13 styczeń 2016 - 21:31

Nie rozumiem trzymania sie tak rygorystycznych zasad a dlaczego jest określone na akurat 8 miesięcy ? A co jak zajdzie w ciąże mając 6, 7 lub 7.5 miesiąca ?? Zdechnie jeżeli zajdzie w ciąże np 2 tygodnie przed ukończeniem 8 miesiąca ? Myśle ze jest to tylko ogólnie przyjęta reguła przez hodowców fanatyków. W środowisku naturalnym te zwierzęta napewno nie czekają do 8 miesiąca na zajście w ciąże... Pozdrawiam
  • 0

#6 Rukola

Rukola

W wolnych chwilach szyje hamak

• Użytkownik
  • 37 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Województwo:Pomorskie

Napisano 14 styczeń 2016 - 06:39

Jeśli zajdz
  • 0

#7 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8866 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 styczeń 2016 - 13:26

@Magdalena Beier, akurat 8 miesiąc życia jako wiek minimalny wymagany do zajścia w ciążę został określony przez badaczy. I jest to na 100% naprawdę najbardziej minimalny wiek dla samicy, ponieważ takie badania sa przeprowadzane najczęściej na zlecenie naukowców którzy przygotowują opracowania optymalnej hodowli fermowej - optymalnej czyli takie w której samica rodzi tak szybko pierwsze młode jak to jest możliwe i te młode maja być zdrowe, bo tylko zdrowe maja ładne futro. Dla nas opiekunów którzy maja szynszyle w sowich domach to wystarczający argument żeby go posłuchać. gdyby można było zapładniać samice młodsze to zapewne wszędzie w opracowaniach byłoby to opisane. Poszukaj, poczytaj na własna rękę. Znajdziesz wszędzie dość jednoznaczne określenie wieku. Nie musisz słuchać tego co mówimy - Twoje zwierzaki - twoja decyzja, ale też Twoja odpowiedzialność. To ty jesteś panią życia i śmierci tych zwierzaków, bo one całkowicie zależą od Twoich decyzji. 

Chcesz sprawdzić czy twoja samica przeżyje ciążę jeśli w nią zajdzie w wieku zbyt młodym? Jeśli się uprzesz sprawdzisz. My możemy Ci tylko radzić i ostrzegać. Możesz też ją rozmnażać miot po miocie, bo jak nie rozdzielisz tuż przed porodem to będzie w ciąży 3x do roku. 

Tylko jedno jest pewne w żaden sposób nie będzie Cię można nazwać odpowiedzialna opiekunką. Ponieważ zorganizowanie drugiej klatki i rozdzielenie zwierzaków na okres 4 miesięcy jest dla Ciebie problemem to jesteś gotowa ryzykować zdrowiem zwierzaków - niestety dla własnej wygody.

• 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#8 Magdalena Beier

Magdalena Beier

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 6 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 14 styczeń 2016 - 21:22

Samica musi przecież mieć ruję żeby zajść w ciąże a ona jeszcze nie ma bo ma dopiero 3mc wiec mam czas jeszcze na rozdzielenie
  • 0

#9 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8866 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 styczeń 2016 - 21:36

Tak, to prawda, ale nie masz go zbyt wiele. Pierwsza rujka może pojawić się już w 4-tym miesiącu życia. Zwykle trwa od 12h do 4 dni. Praktycznie nie do stwierdzenia przez niedoświadczoną osobę. Łatwiej zauważyć zmiane zachowania niż samą rujkę. 

• 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#10 Yoshiko

Yoshiko

Zakaźnie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 3138 postów
  • LokalizacjaKostrzyn nad Odrą/Jastrzębie-Zdrój
  • Województwo:Śląskie

Napisano 14 styczeń 2016 - 21:39

Samica musi przecież mieć ruję żeby zajść w ciąże a ona jeszcze nie ma bo ma dopiero 3mc wiec mam czas jeszcze na rozdzielenie

Tak, najwyżej pół miesiąca. Szynszyle osiągają dojrzałość płciową w wieki 3,5-4 miesięcy. Chyba nie chcesz przegapić tego momentu? To tak jakby 11 letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Po co się brać za rozmnażanie? Mało szynszyli jest do adopcji? Później raz, że trzeba oddzielić malucha od rodziców w wieku miesięcy 3,5-4, bo jeśli będzie to samiczka to ojciec może ją zapłodnić, zaś jeśli samiec, może zapłodnić swoją mamę. Co gorsza, przy rujce samicy straszy samiec (ojciec) może zagryźć młodego. Do tego dochodzi fakt, ze bardzo rzadko rodzi się tylko jeden maluch, a znalezienie dobrych domów dla nich, to też nie taka prosta sprawa. Może warto się najpierw dokształcić zanim się weźmie parkę? Rozmnażanie, za wszelką cenę - boja chcę - to raczej mija się z celem, a już na pewno z dobrem zwierząt, którymi się opiekujemy i które są w 100% od nas zależne.

A swoją drogą, czytając Twoje wypowiedzi - po co pytasz, skoro i tak wiesz lepiej?

• 0
...Baka wa shinanakya naoranai... - ...Unless an idiot dies, he won't be cured...

Kourin :serce: - ze mną od 16.01.2012
Saki :serce: - ze mną od 12.01.2013
Hotaru :serce: - ze mną od 9.08.2013
Shinju :serce: - ze mną od 10.04.2014

Risa [*]...16.12.2011 - 7.04.2013... :( - na zawsze w moim :serce:

#11 Magdalena Beier

Magdalena Beier

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 6 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 14 styczeń 2016 - 21:41

Ona skończyła 8 stycznia 3 miesiące wiec rozumiem ze jeszcze z tydzień lub dwa tygodnie mam czasu na znalezienie klatki itp ?? Jest to pewne ze jeszcze jej nie zapłodnił bo może zapłodnić ja TYLKO jak będzie miała ruję ??
  • 0

#12 Yoshiko

Yoshiko

Zakaźnie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 3138 postów
  • LokalizacjaKostrzyn nad Odrą/Jastrzębie-Zdrój
  • Województwo:Śląskie

Napisano 14 styczeń 2016 - 21:43

może zapłodnić ja TYLKO jak będzie miała ruję ??

Tak, tylko jak ma rujkę. Wtedy samica jest płodna.

Będziesz umiała rozpoznać rujkę? Bo to tez jest dość kluczowa sprawa, jak ma się parkę. 

• 0
...Baka wa shinanakya naoranai... - ...Unless an idiot dies, he won't be cured...

Kourin :serce: - ze mną od 16.01.2012
Saki :serce: - ze mną od 12.01.2013
Hotaru :serce: - ze mną od 9.08.2013
Shinju :serce: - ze mną od 10.04.2014

Risa [*]...16.12.2011 - 7.04.2013... :( - na zawsze w moim :serce:

#13 Magdalena Beier

Magdalena Beier

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 6 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 14 styczeń 2016 - 21:50

Bo rozumiem ze do zapłodnienia może dojść TYLKO w czasie rui samicy ?? Jeżeli samica NIE MA RUI to mimo ze samiec dobiera sie do niej to jej nie zapłodni ??? Pytam bo boje sie ze juz to zrobił a klatkę dopiero będę miała s przyszłym tygodniu :(

[Dodano: 14 styczeń 2016 - 20:50]
Te moje pytania są podyktowane TYLKO moja obawa ponieważ widziałam osobiście jak za nią ganiał, fakt ona ciagle uciekała i mu nie dawała raz chyba tylko ja dorwał i po wskoczeniu namia ruszał tyłkiem chwilkę i dlatego boje sie teraz :/ a klatke juz załatwiłam będzie miedzy wtorkiem a piatkiem

• 0

#14 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8866 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 styczeń 2016 - 21:54

To tak jak u ludzi. Kobieta może być zapłodniona tylko wtedy gdy jajeczkuje - ma tzw płodne dni. Szynszyla musi mieć rujkę, żeby doszło do zapłodnienia. Tydzień czasu to nie długo. Obejrzyj jej drogi rodne. Zobacz czy ma jakąś wydzielinę przy ujściu pochwy. Jeśli ma to niedobrze, bo to znaczy że ma rujkę. Jeśli nie ma to OK. Poza tym po kopulacji powstaje tzw czop kopulacyjny. Taki kawałek jakby stearyny. Mam nadzieję, że Twoja malutka jeszcze jest małą szynszylową dziewczynką i jeszcze nie miała rujki. Czasem szynszyla ma pierwszą rujkę dopiero w wieku 5-ciu miesięcy. Tego Tobie i jej życzę. I również bardzo gorąco Ci polecam zastanowić się czy na pewno chcesz je rozmnażać. 

[Dodano: 14 styczeń 2016 - 21:54]

Polecam lekturę tego artykułu. Napisał go bardzo dobry lekarz weterynarii http://forum-szynszy...żania-zwierząt/

• 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#15 didaś

didaś

Nadworny medyk Miłościwie Panującego Dyktatora

• Administracja
  • 3216 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 14 styczeń 2016 - 22:48

Jeśli rozmnażać nie będziesz chciała (serio, nie ma sensu, wiele zwierzaków szuka domów, po co mają przychodzić na świat kolejne), a chcesz zostawić oba potworki, to masz w Krakowie bardzo dobrego lekarza, który poradzi sobie z kastracją samczyka.

• 0

"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh

458966ff1b.png

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych