Skocz do zawartości

FORUM SZYNSZYLE używa plików cookies. Przeczytaj Polityka prywatności aby zobaczyć więcej szczegółów. Aby zamknąć i nie pokazywać już tej wiadomości kliknij przycisk:    AKCEPTUJĘ PLIKI COOKIES I POLITYKĘ PRYWATNOŚCI
AKCEPTUJĘ PLIKI COOKIES I POLITYKĘ PRYWATNOŚCI
Czy wiesz, że... szynszyla może dożyć 20 lat? -

szynszyla może dożyć 20 lat?

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

ropień w gardle

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
213 odpowiedzi w tym temacie

#1 Patrix85

Patrix85

Nie ma na nic czasu - ma szynszyle

• Użytkownik
  • 80 postów
  • LokalizacjaChorzów
  • Województwo:Śląskie

Napisano 15 kwiecień 2016 - 22:00

Witam szanownych użytkowników.

Jakiś czas temu nasz szynszyl "Tchibuś" (tak tak nazwa związana z kawą ale to dłuższa historia bo osobiście nie pijemy kawy ;) ) zaczął mniej jeść, pić, praktycznie nie gryzł gryzaków i chudł.

Wybraliśmy się do weterynarza i po zbadaniu go weterynarz powiedział, że nic nie widzi ale dał mu jakiś zastrzyk i jakiś proszek, żebyśmy mu go dosypywali do jedzenia.

Jeden dzień było w miarę ok, ale proszek musiał być kijowy w smaku bo Tchibuś nawet nie dotknął jedzenia, które było nim posypane.

Jego stan był bez zmian do ostatniej środy gdy zauważyłem, że jest zakrwawiony z przodu i na łapce.

Sprawdziłem co jest grana i wydawało mi się, że przegryzł sobie coś w ustach a w między czasie krew już nie leciała to podjąłem decyzję, że znów wizyta u weterynarza.

Wizyta u weterynarza wyglądała tak, że powiedziałem że przypuszczam, iż ma za długie zęby a weterynarz mówi, że ostatnio je oglądał i były ok ale zobaczy jeszcze raz.

Gdy ja go trzymałem, asystentka rozwierakiem trzymała mu otwarty dzióbek a pan doktor mu go oglądał powiedział, że widzi coś co może być rakiem lub owrzodzeniem.

Dalsze czyszczenie gardła wacikami, które były w ropie i krwi okazało się, że to był jakiś ropień, który pękną i stąd ta krew a on ma około 0,5cm dziurę.

Dostał zastrzyk i mamy mu podawać "rodicare instant" strzykawką i raz dziennie fioletem mazać mu w dzióbku po tej ranie i przez tydzień przychodzić na zastrzyk codziennie.

Ponadto kupiliśmy mu przecier jabłkowy z marchwią dla dzieci co też mu podajemy strzykawką, ale ani jednego ani drugiego nie je zbyt chętnie. Cały czas jest ospały,  trochę pobiega, śpi i praktycznie nic nie pije. :(

Miał ktoś taki przypadek ?

• 0

IMG_20151004_205355.jpg

Czibuś/Tchibuś jak kto woli ;)

Jest z nami od 17.10.2014r. a dokładna data urodzenia nie jest znana bo odkupiliśmy go od poprzedniego właściciela, ale nie miał więcej niż 7-8 miesięcy

+ 3.07.2017r. odszedł podczas zabiegu korekcji ząbków :(

#2 martin

martin

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 428 postów
  • LokalizacjaSłupsk
  • Województwo:Pomorskie

Napisano 15 kwiecień 2016 - 23:15

Nie dawaj jemu przecierów,to jest paskudztwo,to nie jest karma ratunkowa dla szylek.To po pierwsze.RodiCare?ok.ale lepsze jest HerbiCare plus domieszka np:Beaphar Care+ taką mieszanką możesz spokojnie dokarmiać maluszka,co do weta,być może chodziło o stan zapalny zębów? mały miał robione rtg uzębienia?ja na twoim miejscu wybrałbym się  do doświadczonego weta który zna się na szynszylach

• 0

#3 scava

scava

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 8 postów
  • Lokalizacja-
  • Województwo:Mazowieckie

Napisano 16 kwiecień 2016 - 10:57

Tak jak martin napisał, podawaj mu tą karmę ratunkową dla szynszyl.

Kiedyś miałam podobną sytuację, musisz dokarmiać szyszkę i dawać jej wodę strzykawką, myślę, że zacznie jeść jak zagoi mu się ta ranka w pyszczku. Jest to co najmniej bolesne dla niego więc stracił apetyt.

A co do "przecierów dla dzieci" u mnie się sprawdził jeden słoiczek, którego kupiłam na próbę, tyle, że go rozrzedziłam i moja szyszka piła to ze strzykawki.

Dawałam jej też chudy plasterek jabłka lub możesz też spróbować zmiksować/zgnieść jego ulubiony owoc/owoce i karmić go tym przez strzykawkę.

Po kilku dniach mojego karmienia strzykawką w końcu zaczęła próbować jeść normalnie - tutaj problemem były zęby.

• 0

2016-04-12

#4 szynszylka555

szynszylka555

Przyjaciel taśmy izolacyjnej

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice

Napisano 16 kwiecień 2016 - 19:22

Ewentualnie zmiksuj karmę , dołóż troszkę ciepłej wody i tym dokarmiaj, maluch powinien jeść, niestety dokarmianie jest konieczne nawet kilka razy dziennie po jakieś 10 ml

• 0

Timon I Pumba M

TIMON ur 20.08.2014 z nami od 19.11.2014 :serce:
PUMBA ur 20.08.2014 z nami od 19.11.2014 <3

#5 Patrix85

Patrix85

• Użytkownik
  • 80 postów
  • LokalizacjaChorzów

Napisano 16 kwiecień 2016 - 21:14

Właśnie dziś przeczytałem, że po około 10ml mamy mu dawać a my dawaliśmy mu mniej dlatego był taki osowiały :(

Ale dziś dostał wieczorem ponad 3 strzykawki po 3 ml tego rodicare instant wymieszanego z przecierem dla dzieci.

Początkowo protestował, ale później jak mu tylko dałem strzykawkę do przednich zębów to robił tak choćby pił z poidełka więc jak długo ciągnął tak długo wyciskałem papkę.

No i tym sposobem zjadł całkiem sporo :)

Jutro wstaje o 5 rano to go rano nakarmię znowu :)

Dziękuję wszystkim za rady

• 0

IMG_20151004_205355.jpg

Jest z nami od 17.10.2014r. a dokładna data urodzenia nie jest znana bo odkupiliśmy go od poprzedniego właściciela, ale nie miał więcej niż 7-8 miesięcy

#6 scava

scava

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 8 postów
  • Lokalizacja-

Napisano 16 kwiecień 2016 - 21:58

Jeżeli zjadł sporo to dobry znak, powodzenia Patrix85. :D
  • 0

2016-04-12

#7 szynszylka555

szynszylka555

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice

Napisano 17 kwiecień 2016 - 17:32

Jak dzis maluch sie czuje? jak idzie dokarmianie?Jeżeli będzie protestował można do papki dodać odrobinkę miodu, będzie słodsze, wazne aby papka  była lekko ciepła, nie zimna ;)

• 0

Timon I Pumba M

#8 Patrix85

Patrix85

• Użytkownik
  • 80 postów
  • LokalizacjaChorzów

Napisano 17 kwiecień 2016 - 21:55

Dziś ma humor i troszkę pobiegał ale dokarmianie z oporem. Może dlatego, że widział iż później będzie fiolet do dzióbka :P

Tylko martwi mnie ten jego brak apetytu na coś normalnego typu karma, zioła, siano itd, bo wczoraj coś poskubał a dziś strajk.

Jeśli mu się nie poprawi to w przyszłym tyg zmiana weterynarza, ale póki co poczekamy.

• 0

IMG_20151004_205355.jpg

#9 szynszylka555

szynszylka555

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice

Napisano 18 kwiecień 2016 - 18:52

Ważne, ze z oporem, ale jednak zjada, jak mniej zje, dokarmiaj częściej, pomyślałam też aby go może przepajać delikatnym rumiankiem, lekko ciepłym, moze wówczas tez szybciej zacznie sie ranka goić.... Trzymamy kciuki za malucha , dużo cierpliwości :) Pisz na bieżąco jak sie czuje szylek :)

[Dodano: 18 kwiecień 2016 - 19:52]

Jeszcze pomyślałam, zapytaj na kolejnej wizycie,czy ten fiolet do smarowania może zastąpić :

Sachol preparat o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i miejscowo odkażającym
jest to żel stomatologiczny do kupienia w aptece ,jednorazowo podajemy kropelkę do buzi 2-3 razy na dzień, dobry do podawania po wszelakich zabiegach w jamie ustnej ;)

• 0

Timon I Pumba M

#10 Patrix85

Patrix85

• Użytkownik
  • 80 postów
  • LokalizacjaChorzów

Napisano 18 kwiecień 2016 - 22:16

To dodanie odrobiny miodu do papki działa cuda dziś zjadł na kolację 5 strzykawek po 3ml a normalnie max 3 i to z wielkim bólem i zmuszaniem :) Dziękuję szynszylka555  :* 

Dziś mówiłem weterynarzowi, że maluch praktycznie nie pije i nie robi kupek to powiedział, że jak do jutra nic się nie zmieni to poda mu się płyny jak przyjdę na zastrzyk.

A w zastrzyku dostaje coś na wzmocnienie, witaminki, antybiotyk i coś jeszcze, ale zapomniałem w każdym bądź razie lekarz miesza 5 składników.

Wczoraj daliśmy mu do miseczki troszkę ziół i jedzenia w granulacie, gryzak, sianko to w nocy było słychać, że coś próbuje skubać.

Jestem dobrej myśli.

• 0

IMG_20151004_205355.jpg

#11 didaś

didaś

Nadworny medyk Miłościwie Panującego Dyktatora

• Administracja
  • 3216 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Województwo:Małopolskie

Napisano 19 kwiecień 2016 - 01:48

Ale bobków nie robi w ogóle czy robi, ale małe i mało? Przy takim dokarmianiu mały ma czym bobkować, więc powinien zacząć - jeśli nie zacznie, nawet małych (pozamiataj całą klatkę/wolierę, żebyś widział), to same płyny nie wystarczą, trzeba pobudzić perystaltykę koniecznie. Szynszyla niebobkująca to szynszyla w stanie zagrożenia życia. Picie sprawdzasz ile wypił? Czy tak na oko? Szynszyla pije około 20-50 ml dziennie.

Przecier dla dzieci to taki średni pomysł, zobacz czy papkę z tym miodem, który działa cuda, ale bez przecieru będzie jadł. 

I (ale tu się nie znam, nie musiałam dokarmiać) nie wiem czy nie lepiej częściej w mniejszych porcjach niż jednorazowo tyle, ale tu niech się ktoś bardziej doświadczony wypowie.

• 0

"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh

458966ff1b.png

#12 mikar78

mikar78

Tańczy jak mu szynszyle zagrają

• Użytkownik
  • 1252 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 19 kwiecień 2016 - 08:10

na ranki w pysiu dobry jest balsam Szostakowskiego czyli Avilin balsam. Dziala cuda, przyspiesza gojenie. Rodi mało która szyla chętnie zjada, śmierdzi jak cholera. Marcin dobrze napisał, herbi care jest zdecydowanie chętniej zjadany, możesz zmieszać ze zmielonym swoim granulatem. Gdzie chodzisz do weta? Może jest inny w okolicy, który by dokładnie oglądnął co się dzieje w pysiu, a nie tak na oko. Trzymam kciuki. Tofik jak go dokarmiam to koniecznie musi mieć ciepłe :-) zimnego nie tknie. Do dokarmiania polecam strzykawki z szeroką końcówką. Podsyłam link z dokarmiania mojego Toficzka :-)

• 1
Afik 28.07.2009, Czaruś 13.04.2010 i Tofik 05.04.2013

* Pusiaczek ur 13.08.2010 r - 03.01.2016 świecił jak promyczek 5 lat 4 m-ce i 21 dni

#13 Patrix85

Patrix85

• Użytkownik
  • 80 postów
  • LokalizacjaChorzów

Napisano 19 kwiecień 2016 - 09:14

Zawsze było widać w domku czy robi bobki a teraz nic. Wydaje mi się, że jego brzuszek jest taki wydęty troszkę.

Chodzimy z nim do weterynarza w Chorzowie na ulicy Gałeczki 45.

A myślicie, żeby z nim gdzieś indziej pojechać ?

• 0

IMG_20151004_205355.jpg

#14 mikar78

mikar78

• Użytkownik
  • 1252 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 19 kwiecień 2016 - 09:35

trudno mi oceniać kompetencje weta sama nim nie będąc, ale trochę dziwne to wszystko, ropień w gardle i on tego nie widział? Sama miałam różne przypadki z wetami zanim trafiłam do najlepszego i wiem jakie to ma znaczenie. Z Twoich okolic przyjeżdżają do Krakowa do Baranka na wizyty :-) Jak ma wzdęty brzuszek możesz podać espumisan w kropelkach taki dla dzieci i masuj brzuszek, wzdęcia są bardzo niebezpieczne dla szylków tak samo jak brak bobków. Tu masz namiary na weta do którego ja i nie tylko ja chodzę http://www.salamandra-vet.pl/. Możesz tez napisać do nich z prośba o konsultację.

• 0

* Pusiaczek ur 13.08.2010 r - 03.01.2016 świecił jak promyczek 5 lat 4 m-ce i 21 dni

#15 Patrix85

Patrix85

• Użytkownik
  • 80 postów
  • LokalizacjaChorzów

Napisano 19 kwiecień 2016 - 10:20

Chyba dziś zadzwonię do Synergi w Bytomiu bo mają bardzo dobre opinie jeśli chodzi o króliki, szynszyle i inne gryzonie.

Mnie też martwi ten brak bobków. Dziś jak go wypuszczę to go pomasuję po brzuszku, bo ostatnimi czasy tak lubi i zobaczymy.

• 0

IMG_20151004_205355.jpg

#16 didaś

didaś

• Administracja
  • 3216 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 19 kwiecień 2016 - 10:58

koleżanka poleca jeszcze Panią Katarzynę Wilk z Bytomia, jeśli nie jedzie do Krakowa do pana Barana, to idzie właśnie do niej.
Dzisiaj to ja bym już była u weta w, sprawie bobków, bo to nie ma na co czekać, jeśli mogę zasugerować.
  • 0

"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh

458966ff1b.png

#17 mikar78

mikar78

• Użytkownik
  • 1252 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 19 kwiecień 2016 - 11:15

tak Katarzyna Wilk to dobry specjalista :-)

• 0

#18 szynszylka555

szynszylka555

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice

Napisano 19 kwiecień 2016 - 19:16

Jak maluszek? Udało sie dostać do weta w sprawie tych bobków?

• 0

Timon I Pumba M

#19 Patrix85

Patrix85

• Użytkownik
  • 80 postów
  • LokalizacjaChorzów

Napisano 19 kwiecień 2016 - 22:01

Byliśmy dziś u weterynarza i dostał standardowy zastrzyk plus coś na trawienie. Lekarz powiedział, że nie jest odwodniony a jelita ma takie choćby coś dopiero do nich wchodziło.

Mieliśmy kupić jakiś probiotyk i mu podać razem z pokarmem przez strzykawkę, jak do rana nie zrobi żadnego bobka to jadę z nim do synergi w Bytomiu rano.

• 0

IMG_20151004_205355.jpg

#20 szynszylka555

szynszylka555

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice

Napisano 20 kwiecień 2016 - 19:08

probiotyk jak najbardziej,ja uzywałam  Biopron9, aczkolwiek ciezko go dostac, jest dość smaczny i pobudza perystaltikę jelit.... Jak sytuacja dzisiaj? Byliscie w Bytomiu?

• 0

Timon I Pumba M

#21 Patrix85

Patrix85

• Użytkownik
  • 80 postów
  • LokalizacjaChorzów

Napisano 21 kwiecień 2016 - 10:27

Witam.

Nastąpiła zmiana weterynarza, ale póki co sytuacja bez zmian. Dowiedziałem się, że szynszylki mają taki przewód pokarmowy, że jak się zapcha to to może być początek końca :crybaby:

Wczoraj dostał kilka zastrzyków i dostałem trochę rzeczy do domu, żeby mu podawać a dziś znów kilka zastrzyków i mamy podawać mu dalej to co dostaliśmy wczoraj.

Jutro popołudniu kolejna wizyta i zobaczymy. Modlę się o to, żeby zrobił tą kupkę.

• 0

IMG_20151004_205355.jpg

#22 bellamorte

bellamorte

Wydaje mu się, że jest szefem stada

• Użytkownik
  • 1344 postów
  • LokalizacjaZielona Góra
  • Województwo:Lubuskie

Napisano 21 kwiecień 2016 - 11:08

Jeśli nadal nie ma bobków może Gasprid ( tabletki ) by pomógł, podpytaj weterynarza czy to dobry pomysł. Masuj też delikatnie brzuszek, najlepiej częściej niż raz dziennie.

• 0

Luna + Lucek - ze mną od 09.08.2015
Lilu <3 2009-2015

Moja kula szczęścia.

#23 szynszylka555

szynszylka555

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice

Napisano 21 kwiecień 2016 - 18:54

A byliście u tej wetki Katarzyny Wilk, co dziewczyny pisały? Podobno dobry specjalista, kurcze sok z ananasa, rodzynki, nic a nic nie pomagają? :(

• 0

Timon I Pumba M

#24 Patrix85

Patrix85

• Użytkownik
  • 80 postów
  • LokalizacjaChorzów

Napisano 22 kwiecień 2016 - 10:26

Pojechaliśmy do synergi w Bytomiu. I okazało się, że czibuś był źle leczony. Rany w pyszczku nie widzieli wiec się zagoiła to tyle dobrze a szkoda, że ci pierwsi weterynarze nie zajęli się typ brakiem bobków. Przedwczoraj podczas pierwszej wizyty w synergi dostał kilka zastrzyków i wczoraj to samo. Dostaliśmy też 2 strzykawki, żeby mu do pyszczka podawać i właśnie chyba ta tabletkę gasprid, żeby mu podawać po 1/8. Wczoraj możliwe, że jakiś bobeczek mu z dupci wyszedł ale nie jesteśmy tego pewni na 100% więc obserwujemy dalej. A dziś moja druga połówka  z nim jedzie popołudniu do weterynarza bo ja pracuję. Jak tylko będę mógł to napiszę jak sytuacja się rozwija. 3majcie kciuki :)

• 0

IMG_20151004_205355.jpg

#25 didaś

didaś

• Administracja
  • 3216 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 22 kwiecień 2016 - 13:16

Trzymamy mocno, bo szysz z zaparciem to jest dramat i zagrożenie życia :/

• 0

V. van Gogh

458966ff1b.png

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych