Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy? -

szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy?

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

Początki z szyszunią - Porady

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sidjio

Sidjio

Nie ma na nic czasu - ma szynszyle

• Użytkownik
  • 60 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Województwo:Pomorskie

Napisano 07 sierpień 2016 - 16:50

Witam jestem od dwóch dni właścicielem pięknej czarnej kuleczki z hodowli Velvet, kuleczka jest już oswojona bo drugiego dnia jadła mi z ręki i mogłem ją wziąć ,, do siebie ". Dzisiaj już kicał po mieszkanku, mam tylko kilka pytań a pro po zachowań szynszyli bo nigdy ich nie miałem przedtem tylko takie zwierzątka jak królik, chomik. 

1. Czy szynszyla jak gania po pokoju i chce ją wziąć na łapkę i ucieka ale nie w żadnej panice tylko tak sobie kicnie gdzieś indziej to znaczy że mnie się boi czy po prostu te zwierzątka tak mają

2. Już tego nie robi ale na początku tak jak by parskneła kilka razy - ( pewnie temu że przestraszona była i miałem dać jej spokój? )

3. Czasami tak leży w domku albo siedzi na domku oparty o coś jak by był chory, ma klapnięte uszka i przymrużone oczka ale wydaje mi się że to u nich normalne w godzinach popołudniowych temu bo to nocne futrzaki i jest śpiący ?

4. Dość dziwne pytanie ale czy trzeba mu sprawdzać z racji tego że to chłopak, sprzęt na dole bo czytałem coś o regularnym sprawdzaniu raz w miesiącu, i żeby sprawdzać czy nie ma pierścienia z futra.

PS:  tak wiem mogę być przewrażliwiony, ale dbam o strasznie o niego

Bardzo dziękuje za pomoc:)

• 0

#2 Black7

Black7

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 380 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Województwo:Małopolskie

Napisano 07 sierpień 2016 - 16:57

1. To normalne, szynszyle są płochliwe. 

2. To też jest normalne dla szynszyli. 

3. Mój Gustaw też tak robi, to u nich normalne. 

4. Pierwsze słyszę  :roll: .

Użytkownik Black7 edytował ten post 07 sierpień 2016 - 18:13

• 0

Oskar: 

bc2d3e7440.png

:loveszynszyla:

#3 Sidjio

Sidjio

• Użytkownik
  • 60 postów
  • LokalizacjaSopot

Napisano 07 sierpień 2016 - 17:15

Dziękuje bardzo za odpowiedź jestem na pewno spokojniejszy!  :D

No właśnie ten punkt 4 też mnie trochę zdziwił ale wolałem spytać.

A tutaj zdjęcie jak śpi 

1c2a4e496dc8a.jpg

Użytkownik Sidjio edytował ten post 07 sierpień 2016 - 17:21

• 0

#4 bellamorte

bellamorte

Wydaje mu się, że jest szefem stada

• Użytkownik
  • 1344 postów
  • LokalizacjaZielona Góra
  • Województwo:Lubuskie

Napisano 07 sierpień 2016 - 17:51

Szynszyle generalnie są płochliwe, ale nie znaczy, że boją się wszystkiego ;) Jeśli czasem ucieka od Twojej ręki to po prostu nie ma ochoty na pieszczoty czy zabawę. Z biegiem czasu poznasz też więcej dźwięków i nauczysz się je rozróżniać. Jeśli chodzi o spanie w dziwnych pozycjach: jeszcze się zdziwisz jakie akrobacje mogą wyprawiać te zwierzątka, więc nic dziwnego, że Twoja szynszyla śpi oparta o domek, klatkę czy inny przedmiot a uszka kładzie po sobie. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze w pokoju. Nie może być za wysoka. W upały musisz bardzo uważać na przegrzanie organizmu ( wtedy warto wkładać do klatki wkłady chłodzące w pokrowcu albo zawiniętą w ręcznik zamrożoną plastikową butelkę z wodą ). I na koniec ważna kwestia: samczykowi należy sprawdzać penisa, bo może się na nim zrobić pierścień z futra, który może być groźny. Tutaj masz filmik, jak możesz to zrobić:

http://forum-szynszy...ierścień futra

Początki mogą być trudne, ale z pomocą czystej wazelinki albo wody, powinno w miarę sprawnie pójść. Samemu czasem trudno to zrobić, więc warto prosić kogoś o pomoc.

• 0

Luna + Lucek - ze mną od 09.08.2015
Lilu <3 2009-2015

Moja kula szczęścia.

#5 Sidjio

Sidjio

• Użytkownik
  • 60 postów
  • LokalizacjaSopot

Napisano 07 sierpień 2016 - 17:56

Super, dziękuje bardzo za wyczerpująca odpowiedź. Wiem że pytam o niektóre oczywiste rzeczy ale chce mieć pewność że wszystko jest ok:) To sprawdzanie penisa mnie trochę przeraża mimo że jestem facetem haha:D tego to się nie spodziewałem

• 0

#6 didaś

didaś

Nadworny medyk Miłościwie Panującego Dyktatora

• Administracja
  • 3216 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Województwo:Małopolskie

Napisano 08 sierpień 2016 - 01:28

Prawdopodobnie dlatego właśnie Cię przeraża ;) A tak serio - obserwuj zwierzaka. Może Twój będzie się czyścił (to też zaobserwujesz, panowie szynszylowie czyszczą/myją genitalia dość widowiskowo, widoczny jest wtedy penis w całej okazałości) na widoku, nie w ukryciu, wtedy warto go zwyczajnie (jakkolwiek byś się wtedy głupio nie czuł) podglądać i sprawdzać czy wszystko w porządku. Pierścień sprawdzałam ręcznie raz, ale było to wydarzenie na tyle dla mnie traumatyczne, dla mojego zwierzaka też (obraza majestatu trwała 3 dni), że zaczęłam robić w ten właśnie sposób. Tylko kluczowe jest tutaj to, czy potworek jest małym ekshibicjonistą i czyści się nie dość, że często, to przy ludziach, na widoku, czy raczej dyskretnie (wtedy nie ma wyjścia, musisz kontrolować tak, jak Ci tu napisali).

Co do uciekania z ręki - kwestia charakteru. Znacie się od niedawna, więc wyjdzie w praniu, czy to kwestia oswojenia, czy po prostu nie przepada za tym. Mój do dzisiaj trzymania na rękach nie cierpi, za to chętnie sam przychodzi na mizianie i przytulanie do nogi.

Spanie... hmmm... Śpią przeróżnie, czasami tak komicznie, że jeśli nie zobaczyłabym zdjęcia, to bym nie uwierzyła. Co istotne - często na początku śpią z otwartymi oczkami i właśnie na stojąco-siedząco, zachowując czujność. Po jakimś czasie, kiedy już czują się bezpiecznie, zaczynają spać na boku i z zamkniętymi oczkami, co przy pierwszym takim numerze z reguły przyprawia opiekuna o stan przedzawałowy ;)

• 0

"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh

458966ff1b.png

#7 Sidjio

Sidjio

• Użytkownik
  • 60 postów
  • LokalizacjaSopot

Napisano 08 sierpień 2016 - 11:02

Dziękuje bardzo za odpowiedź, w sumie to prawda. Jak się przyzwyczai i będzie wiedział że nic mu nie grozi to pewnie będzie się wylegiwać. Też zauwazyłem że śpi z otwartymi oczkami takie przymrużone ma. Ogólnie jestem bardzo zadowolony bo jest oswojony z hodowli "Velvet " nie boi się mnie, a już drugiego dnia go brałem na rączki.

• 0

#8 szynszylka555

szynszylka555

Przyjaciel taśmy izolacyjnej

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice
  • Województwo:Mazowieckie

Napisano 08 sierpień 2016 - 19:13

To spanie ich z zamknietymi oczkami  to typowa "zawiecha". Często też to obserwuje na wybiegach :)

• 0

Timon I Pumba M

TIMON ur 20.08.2014 z nami od 19.11.2014 :serce:
PUMBA ur 20.08.2014 z nami od 19.11.2014 <3

#9 Ruda665

Ruda665

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaŻary
  • Województwo:Lubuskie

Napisano 17 październik 2016 - 01:33

Cześć. Również mam od 2 tygodni szylkę z hodowli "Velvet" :) jest to mója druga kuleczka ale podczas posiadania pierwszej byłam zbyt młoda aby coś zrozumieć i dobrze się opiekować. Teraz postanowiłam znowu wziąć pod swoje skrzydła szylkę. Zauważyłam, że nie bała się od samego początku, gdy ją wzięłam z hodowli siedziała mi na rękach i nie bała się. Teraz w domu jest tak samo jeśli chodzi o klatkę. Podchodzi i daje się głaskać na wszelkie sposoby. Poza klatką jest inaczej. Nie da się do niej podejść od razu odskakuje kawałek dalej więc raczej tak mają. Choć czytałam na innych wątkach, że z czasem będzie bardziej ufna na co po cichu liczę. Jak biega po pokoju to czasami sama podejdzie, powącha i odchodzi. Czasem da się pogłaskach ale przez chwilę. Taka ich natura ale czytałam, że po czasie robią się ufniejsze. Co do spania to moja też kładzie uszka i śpi choć często idzie zauważyć, że ma przymrużone oczka a mało kiedy całkiem zamknięte. Jak usłyszy jakieś dźwięki to od razu otwiera oczy i obserwuje co się dzieje. Może gdyby miała domek w którym czuła by się bezpieczniej spała by i spokojniej.
Aha no i moja też z początku kilka razy fukała gdy się bała, teraz się to nie zdarza. Choć gdy bardzo chce wyjść z klatki to tak fajnie podpiskuje :) :) powodzenia Ci życzę z szylkiem :)
  • 0

#10 szynszylka555

szynszylka555

Przyjaciel taśmy izolacyjnej

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice
  • Województwo:Mazowieckie

Napisano 17 październik 2016 - 20:24

Witaj w gronie zaszynszylowanych :) Jeszcze troszkę jak sama widzisz potrzebuje czasu. Nowe otoczenie zapachy ciekawosć :)

• 0

Timon I Pumba M

TIMON ur 20.08.2014 z nami od 19.11.2014 :serce:
PUMBA ur 20.08.2014 z nami od 19.11.2014 <3

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych