Skocz do zawartości

Czy wiesz, że...

podawany pyłek pszczeli zwiększa odporność?
Witamy na FORUM SZYNSZYLE


Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Rejestracja
Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

ZANIM SZYNSZYLA POJAWI SIĘ W TWOIM DOMU CZ. I

porady opieka przed zakupem szynszyli podstawy opieki

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Stowarzyszenie

Stowarzyszenie

  Pomagamy szynszylom i ich właścicielom

 • Admin SMSM
 • 159 postów
 • Płeć:Kobieta
 • LokalizacjaStowarzyszenie Miłośników Szynszyli Małej

Napisano 12 sierpień 2016 - 20:39

Pojawienie się zwierzaka w domu powinno być przemyślaną decyzją, nie wolno jej podejmować na podstawie zachcianki czy impulsu. Zastanów się czy możesz zaoferować swojemu nowemu przyjacielowi odpowiednie warunki, czy będziesz miał dla niego wystarczająco dużo czasu wreszcie czy Cię na jego utrzymanie stać.

Jakie musisz spełniać warunki, aby zwierzak był szczęśliwy, a Ty wraz z nim?

 

 

CZĘŚĆ I - CZAS

 

 • DŁUGOŚĆ ŻYCIA SZYNSZYLI

Szynszyla jest zwierzęciem długowiecznym, koniecznie trzeba mieć to na uwadze. W chowie domowym przy dobrym zdrowiu zwierzaka, przy odpowiedniej opiece i braku wypadków, kilkanaście lat życia zwierzątka to standard. Trzeba być jednak świadomym, że i 20 lat jest również możliwym do przeżycia wiekiem, a najnowszy rekordzista, Radar, dożył 29 lat . Szynszyla nie jest zwierzątkiem na chwilę, może żyć naprawdę długo, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Wśród ogłoszeń obecnych w Internecie (wiele z nich znajdziecie na Adoptuj Szynszyla) królują takie powody jak: „brak czasu”, „zmiana trybu życia”, „znudzenie dziecka”, „wyjazd na studia”, „narodziny dziecka”.

Jakie szanse na dobre życie ma zwierzak kupiony pod wpływem impulsu, gdy nie zastanowiliśmy się, że to przyjaciel na długie lata?

 

 • CZAS WYBIEGÓW, KTÓRY MUSIMY ZAPEWNIĆ ZWIERZĘCIU

Szynszyla powinna być codziennie wypuszczana na wybieg, który trwać będzie co najmniej godzinę. Im więcej czasu można poświęcić na wypuszczenie zwierzęcia, tym lepiej (zwierzę podczas wybiegu musi być cały czas pod czujnym okiem opiekuna). Czas wybiegów zależy od możliwości czasowych związanych z trybem życia opiekuna oraz konieczności pogodzenia obowiązków szkolnych, zawodowych, rodzinnych. Trzymajmy się jednak tezy: wybieg powinien trwać minimum godzinę dziennie!

Dlaczego jest to tak istotne?

Oprócz wielu innych powodów najważniejszym jest utrzymanie zwierzaka w dobrym zdrowiu. Szynszyla poza przestronną klatką lub wolierą, w której może swobodnie skakać, potrzebuje dodatkowo ruchu na większym terenie. Pamiętajmy, że są to zwierzęta żyjące w skalistych Andach, które naturalnie skaczą, biegają, mają organizm przyzwyczajony do ruchu. Dodatkowo poza czynnikiem czysto aktywnościowo-zabawowym (nie ukrywajmy, wybieg to świetna okazja do psot i zabawy szynszyli), istotny jest również czynnik zdrowotny. Podczas biegania szynszyla aktywuje swoje mięśnie, ale nie tylko te wspomagające układ kostno-szkieletowy, lecz również mięśnie pobudzające perystaltykę, czyli ruchy zachodzące w jelitach, co jest bardzo ważne dla prawidłowego wydalania.

 

 • CZAS RODZICÓW, jeśli zwierzę ma być zwierzęciem dziecka

Jeśli rodzic kupuje zwierzę dziecku, w znacznej części przypadków jest to również jego zwierzę pod kątem pojawiających się wraz z nim obowiązków. Konieczna jest pomoc dziecku w trakcie kompletowania wyprawki, zwrócenie uwagi na sposób żywienia, pomoc w trakcie uzupełniania zapasów, pomoc w trakcie wybiegu czy wycieczki szkolnej dziecka (z tego też względu warto towarzyszyć dziecku, przynajmniej na początku, a i co jakiś czas później, na wybiegu). Sytuacją ekstremalną i awaryjną, na którą trzeba być gotowym, jest pomoc przy zabiegach domowych w trakcie choroby zwierzęcia lub znalezienie czasu na pilną wizytę u weterynarza, nawet w środku nocy.

Drodzy rodzice – zwierzę dziecka, jest Waszym zwierzęciem, jesteście za nie tak samo odpowiedzialni. Wreszcie – widząc Wasze zaangażowanie i troskę, dziecko uczy się na Waszym przykładzie. Nieraz pojawiają się dramatyczne apele o pomoc kierowane ze strony dzieci, którym rodzice powiedzieli „nie mam czasu, to twoje zwierzę, wymyśl coś”. To również Wasze zwierzątko, które w razie choroby cierpi, a m.in. od Waszej reakcji zależy jego zdrowie i życie, a także w przyszłości podejście Waszego dziecka do tego typu spraw.

 

Bibliografia:

Angel E. Spotorno, Carlos A. Zuleta, J. Pablo Valladares, Amy L. Deane i inni. Chinchilla laniger. „Mammalian Species”. 758, s. 1–9, 2004-12-15. American Society of Mammologists

Księga rekordów Guinnessa

Wilfred H. Osgood: The mammals of Chile. Chicago: Field Museum of Natural History, 1943

 


 • 0

Konto na potrzeby Stowarzyszenia Miłośników Szynszyli Małej

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych