Skocz do zawartości

Czy wiesz, że...

dobrym sposobem na rozładowanie energii jest karuzela?

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

"Zapalenie w stawie skroniowo-żuchwowym" ??

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
90 odpowiedzi w tym temacie

#1 Nana

Nana

W wolnych chwilach szyje hamak

• Użytkownik
  • 37 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Województwo:Łódzkie

Napisano 04 listopad 2016 - 00:03

Cześć. Piszę, ponieważ nie zostało mi już chyba nic innego. Od jakiegoś miesiąca moja szynszyla ma problem z okiem. Przynajmniej, tak się na początku każdemu wydawało. Gentamicin i cipronex nie pomogły, więc zawitałam u weta po raz kolejny. Tym bardziej, że zauważyłam, że mała chudnie i ma problem z jedzeniem. Nie jest to stan patologiczny, na początku myślałam- boli ją oko to je mniej, normalne, nikt nie ma apetytu jak coś mu jest, tym bardziej, że na wybiegu była bardzo żywotna. Tak czy inaczej, przestało mi się to podobać. Po dzisiejszych badaniach diagnoza brzmi:  "zapalenie w stawie skroniowo-żuchwowym/ropień/ rozrost z paroma znakami zapytania. Przepisano jej tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jednak boję się, że to nie pomoże. Dodam, że mała ma jakieś 8 lat. Jeżeli ktoś spotkał się z czymś podobnym i wie co to dokładniej może być, to proszę o informacje.
  • 0

#2 didaś

didaś

Nadworny medyk Miłościwie Panującego Dyktatora

• Administracja
  • 3216 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Województwo:Małopolskie

Napisano 04 listopad 2016 - 02:15

Było robione zdjęcie rtg?

• 0

"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh

458966ff1b.png

#3 Nana

Nana

• Użytkownik
  • 37 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 04 listopad 2016 - 08:06

Nie, zbadali dokładnie ząbki, powiedzieli, że to nie to, więc nie ma potrzeby :|

• 0

#4 szynszylka555

szynszylka555

Przyjaciel taśmy izolacyjnej

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice
  • Województwo:Mazowieckie

Napisano 04 listopad 2016 - 08:46

CZy byłąs u weta od gryzonii?? Mieliśmy juz  nie jeden przypadek , ze z ząbkami było wszystko podobno ok, a jednak potem były robione korekty ząbków.. Nie napisałaś co się działo konkretnie z oczkiem.... domniemam, ze pewnie były tzw okularki, czyli mokre wokoło. Pierwsze co mi przychodzi , piszesz ze chudnie, nie jje, właśnie problem z ząbkami...przeszłabym sie do innego weta, zrobiła RTG i sprawdziła w pierwszej kolejności ząbeczki..... Jak długo bierze obecne tabletki p/ zapalne?

[Dodano: 04 listopad 2016 - 08:46]

ile straciła na wadze i w jakim czasie?

Użytkownik szynszylka555 edytował ten post 04 listopad 2016 - 08:45

• 0

Timon I Pumba M

TIMON ur 20.08.2014 z nami od 19.11.2014 :serce:
PUMBA ur 20.08.2014 z nami od 19.11.2014 <3

#5 Chinchill@

Chinchill@

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 459 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Województwo:Lubelskie

Napisano 04 listopad 2016 - 08:51

@szynszylka555 ma rację. Ręcznie trudno wyczuć czy z zębami wszystko ok. Musiałby ją zobaczyć wet od gryzoni, rtg też było by dobrze zrobić, bo to typowe objawy, jak przy przerośniętych korzeniach zębów ;)
  • 0
Pusia <3 , Psotka <3 , Papajka [*] <3 , Pimpusia [*] <3, Puszek [*] <3 - Szynszylki
Mela [*] <3 - Świnka Morska

#6 Aniutka

Aniutka

Dobrze wytresowana posłuszna służba szynszyli

• Administracja
  • 8845 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 listopad 2016 - 09:05

@Nana, skoro sprawa tak wygląda - czyli diagnoza jest stawiana ale znaków zapytania jest więcej niż liter to chyba nie pozostaje nic innego jak konsultacja u jakiegoś sprawdzonego dobrego weta. Jak dotąd na forum mieliśmy kilka trudnych przypadków okulistycznych ale raczej nie przypominam sobie żadnego opisu problemów z żuchwą.

Co do sprawdzonych polecanych wetów to niestety nie możemy Ci nikogo polecić w Łodzi. Takich wetów których możemy polecić z zamkniętymi oczami jest w sumie kilku. Kraków - Slamandra dr Baran, Wrocław-Zwierzyniec (tam jest i dr Piasecki i dr  Stanicka) i Warszawa Pulsvet dr Warchulska, Dr Godlewska; dr Strąk.

Z Łodzi do Pulsvetu w środę na godz. 20.00 jedzie jedna z użytkowniczek forum (wyjazd z Łodzi ok. 18.00). Może chciałabyś się z nią zabrać? 

• 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#7 Nana

Nana

• Użytkownik
  • 37 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 04 listopad 2016 - 20:49

szynszylka555 Tak, wet od gryzoni. Oko nie było mokre, na początku po prostu siedziała z przymkniętym. Po pierwszej wizycie, stwierdzono, że ma draśnięta rogówke i przepisano gentamicin. Jak nie pomogło, poszłam właśnie do "lepszego" weta. Raz zdarzyło się rzeczywiście, że dostrzegłam tam ropkę, ale po przemyciu esencją z herbaty wiecej takiej sytuacji nie było. Nadal siedzi z przymkniętym. Tabletki bierze dzisiaj 2 drugi dzień...ma brać 6 więc poczekam na efekty. Jeśli nic sie nie zmieni, to najwyżej udam się jeszcze gdzieś indziej dla sprawdzenia. Ile straciła hm...obecnie waży 0,6 kg. Wcześniej była naprawdę "puchata", sprawa trwa jakiś miesiąc. Od dzisiaj dokarmiam nieco gerberkami.

Chinchill@ też miałam obawę, że to mogą być korzenie...ale kurcze, czy przy przeroście korzeni, nie powinien być też widoczny sam przerost zębów? Nie wiem, nie znam się...po prostu wydaje mi się, że te kły zbadali jej naprawdę dokładnie. Noi, czy przypadkiem nie trzeba byłoby jej uśpić do rtg? Bo wydaje mi się, że po zmniejszonej wadze to średnio bezpieczne. Aniutka dzięki wielkie za propozycję, ale taka podróż chyba nie byłaby teraz wskazana, noi czekam na reakcje na tabletki. Mamy tutaj jeszcze jednego weta typowego od gryzoni. Jeśli to nic nie da pojade tam i najwyżej zażądam tego rtg.
  • 0

#8 bellamorte

bellamorte

Wydaje mu się, że jest szefem stada

• Użytkownik
  • 1344 postów
  • LokalizacjaZielona Góra
  • Województwo:Lubuskie

Napisano 04 listopad 2016 - 21:01

@Nana, gerberki nie są najlepszym pomysłem. Maja za dużo cukru i niepotrzebnych polepszaczy. Szynszyle są bardzo podatne na cukrzycę, więc odstaw je póki możesz. Lepiej rozdrobnić karmę z odrobina wody i podawać w strzykawce albo kupić karmę ratunkową.

Jeśli szynszylę udaje się utrzymać do zdjęcia, nie ma potrzeby usypiania.

• 0

Luna + Lucek - ze mną od 09.08.2015
Lilu <3 2009-2015

Moja kula szczęścia.

#9 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8845 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 listopad 2016 - 21:02

ale kurcze, czy przy przeroście korzeni, nie powinien być też widoczny sam przerost zębów? Nie wiem, nie znam się...po prostu wydaje mi się, że te kły zbadali jej naprawdę dokładnie.
 przerost korzeni (nie koron zębów) nie jest widoczny gołym okiem. Jest wyczuwalny pod żuchwą kiedy przejeżdża się palcem po żuchwie - ale to bardzo zgrubne badanie, no i w przypadku Twojej szyli, jeśli w ogóle, to mamy do czynienia z przerostem korzeni w szczęce i ewentualnym uciskiem na kanalik łzowy, ale to wszystko to tylko gdybanie. 

Gdybyś zmieniła zdanie co do konsultacji w Warszawie - daj znać. Ale wcześniej musisz się zapisać na konsultację inaczej nie możesz mieć pewności, że to nie będzie tylko wycieczka.

• 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#10 Nana

Nana

• Użytkownik
  • 37 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 04 listopad 2016 - 22:59

bellamorte no najlepszym pewnie nie są, ale lekko podkarmić nie zaszkodzi. Tym bardziej, że mam juz doświadczenia w tym przypadku, jako, że moja poprzednia szylka miała przerost zebów  (wade genetyczną) i po n-tych narkozach nie było już innych opcji. Aniutka, Ok, dzięki, będe mieć to na uwadze. Szczękę jej wczoraj obmacali i rzekomo nic tam nie ma. Wetka powiedziała, że to może być nawet rak i choroba może sie dopiero rozwinąć. Chociaż ta opcja wydaje mi sie mało prawodpodobna. Cóż, nie wiem...jeżeli ewentualne rtg by nic nie wykazało, to chyba tylko czekać zostaje :/
  • 0

#11 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8845 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 listopad 2016 - 09:31

Cóż, nie wiem...jeżeli ewentualne rtg by nic nie wykazało, to chyba tylko czekać zostaje
  nie wiem czy coś więcej możemy Ci poradzić. Co do Gerberków - nawet jeśli masz już pozytywne doświadczenie z nimi, to ja również nakłaniałabym Cię do rezygnacji z ich podawania. Karmy ratunkowe są znacznie lepszą alternatywą pod każdym względem. Przede wszystkim ze względu na fizjologię układu pokarmowego szynszyli. 

Trzymamy kciuki za Twoja kuleczkę.

• 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#12 Chinchill@

Chinchill@

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 459 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Województwo:Lubelskie

Napisano 05 listopad 2016 - 13:48

@Nana przy przeroście korzeni nie ma przerostu samych zębów - to korzenie wyrastają w szczękę/żuchwę i tak jak to już było napisane mogą właśnie uciskać przy oczku stąd te objawy. Do rtg nie trzeba usypiać, trzeba tylko tam wejść i trzymać zwierza ;) ja również proponowałabym zmienić Gerberki na karmę ratunkową, która jest odpowiednio zbilansowana dla szynszyli i innych gryzoni roślinożernych ;) trzymam kciuki za Was :*
  • 0
Pusia <3 , Psotka <3 , Papajka [*] <3 , Pimpusia [*] <3, Puszek [*] <3 - Szynszylki
Mela [*] <3 - Świnka Morska

#13 szynszylka555

szynszylka555

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice

Napisano 05 listopad 2016 - 15:25

Nana daj znać jak po tych 6 dniach leczenia ... Czy są zmiany, czy podejmujecie decyzję wizyty u kolejnego weta..... Co do Gerberka, owszem kiedyś bya to jakaś alternatywa, obecnie raczej juz weci odchodzą od tego, właśnie proponujac w zmian Herbi Care lub inne karmy ratunkowe. Trzymamy kciuki za malutką.

• 0

Timon I Pumba M

#14 Nana

Nana

• Użytkownik
  • 37 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 05 listopad 2016 - 16:30

Nie wytrzymałam i pojechałam z nią dzisiaj. Znowu ogląd zębów, okazało się, że jeden tylni był skrzywiony na tyle, że nieco kaleczył jej policzek i to mogło jej przeszkadzać w jedzeniu. Dostała też zastrzyk z antybiotykiem na to oko, ale podobno wygląda dobrze. To, że schudła to nic, bo wagę ma "idealną". Za parę dni kontrola i jeśli nic sie nie zmieni to rtg czaszki.

A co do tych tabletek...wetka dzisiejsza powiedziała, że szylki nienajlepiej je tolerują i dała w zamian coś innego w formie syropu, cieszę się, bo przynajmniej łatwiejsze w podawaniu, może nie stracę palców :D Dziękuję Wszystkim za wsparcie!

Użytkownik Nana edytował ten post 05 listopad 2016 - 16:34

• 0

#15 bellamorte

bellamorte

Wydaje mu się, że jest szefem stada

• Użytkownik
  • 1344 postów
  • LokalizacjaZielona Góra
  • Województwo:Lubuskie

Napisano 05 listopad 2016 - 18:36

@Nana, w przypadku szynszyli szybka utrata wagi nie jest pozytywnym zjawiskiem, nawet jeśli "wagę ma idealną". Szybkie chudnięcie osłabia organizm i może być przyczyną schorzeń. Powinnaś ja ważyć przynajmniej 2 razy w tygodniu, żeby wiedzieć kiedy w porę zareagować ( zęby, pasożyty, inne dolegliwości ). Jasne, że są szynszyle, którym delikatny spadek wagi w pewnym sensie pomaga - szczególnie w poruszaniu się i ruchliwości, ale w wypadku niepokojących objawów zdrowotnych powinno się to monitorować uważnie. Są weterynarze, którzy nie zwracają na to wystarczającej uwagi, ale z doświadczenia radzę/ radzimy obserwować czy nie chudnie więcej :-) Bądź w kontakcie. Mam nadzieję, że klucha szybko dojdzie do formy :-)

• 0

Luna + Lucek - ze mną od 09.08.2015
Lilu <3 2009-2015

Moja kula szczęścia.

#16 szynszylka555

szynszylka555

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice

Napisano 05 listopad 2016 - 19:43

Dobrze, ze pojechałaś , intuicja jednak podpowiadała ,z ę dalej cos nie tak jest z malutką... Tak jak Bell napisała ważyć ja nalezy teraz i bacznie obserwować. Stres i tak zrobił swoje, Wet, zastrzyki. Rozumiem , ze była zrobiona korekta ząbka? Czy dostałyscie też jakiś aftin do pysia na tę rankę? Leki osłaniające przy antybiotyku jakies bierzecie? Dzielna szyleczka :)
  • 0

Timon I Pumba M

#17 Nana

Nana

• Użytkownik
  • 37 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 05 listopad 2016 - 21:42

szynszylka555, tak ząbek został spiłowany, dostałam jakiś syropek 2 razy dziennie. Osłonowo dostała tabletki, ale na żaden sposób nie mogę jej ich podać, mają specyficzny zapach, który ją odrzuca na kilometr. Podaje jej miękkie jedzonko i zjada, także myślę, że wagę jakoś utrzymamy w normie. bellamorte jasne, że bacznie obserwuje jej wagę oraz to ile je, mimo, że jest "idealna". Sama mam w temacie doświadczenie, stąd moja lekka nadgorliwość w tym przypadku :P
  • 0

#18 szynszylka555

szynszylka555

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice

Napisano 06 listopad 2016 - 13:46

Polecam Biopron 9 osłonowo, ewentualnie spróbuj rozkruszyć tabletke na miazgę i podaj strzykawką z kropelką miodu lu jak masz w karmie ratunkowej :)
  • 0

Timon I Pumba M

#19 Nana

Nana

• Użytkownik
  • 37 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 06 listopad 2016 - 20:54

Kurcze już nie wiem, próbowałam na wszelkie możliwe sposoby jej to podać i sie nie da. Antybiotyk dostała w zastrzyku, ma działać 5 dni. To bardzo niebezpieczne jej odpuścić te osłonowe?

• 0

#20 szynszylka555

szynszylka555

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice

Napisano 06 listopad 2016 - 21:05

Próbowałas ją oszukać własnie z rozpuszczeniem z pyłkiem, lub kropelką miodu? Wiesz antybiotyk powinno sie brać z osłoną, idz moze jutro do wetki i popros aby Ci sprzedała 4 kapsułki tego Biopron 9 -podaje sie pól kapsułki, lub po prostu kup lakcid w aptece, z tego co wiem chetnie szylki biorą. .
  • 0

Timon I Pumba M

#21 Nana

Nana

• Użytkownik
  • 37 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 06 listopad 2016 - 23:49

Próbowałam, nic. Do weta pojechać nie dam rady, ale może uda się z lakcidem, dzieki :D

Użytkownik Nana edytował ten post 06 listopad 2016 - 23:55

• 0

#22 szynszylka555

szynszylka555

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice

Napisano 07 listopad 2016 - 08:12

Lakcid dobra rzecz tylko trzeba go trzymać w lodówce-podajesz pół buteleczki raz dziennie . A oprócz Lakcidu proponuję włączyć do diety ziarna ostropestu plamistego(łyzeczkę codziennie), który bardzo pięknie regeneruje wątrobę :oczko:

• 0

Timon I Pumba M

#23 Nana

Nana

• Użytkownik
  • 37 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 07 listopad 2016 - 10:29

Oki, mam jeszcze rodevit Gastro dla gryzoni, też spróbuję. Ale zaczynam się martwić, bo dzisiaj mała jedzonka nie ruszyła. Dziwne, bo po przecież chwile po wecie jadła bez problemu, a wątpie żeby nadal nie była głodna :|

• 0

#24 szynszylka555

szynszylka555

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice

Napisano 07 listopad 2016 - 10:46

Nie ruszyła karmy? a ziółka?? wiesz przestał działać p/bólowy, moze cos tam ją boli, pisałas ze ząbek kaleczył policzek, nie dała nic na tę rankę?

• 0

Timon I Pumba M

#25 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8845 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 listopad 2016 - 11:32

Dziwne, bo po przecież chwile po wecie jadła bez problemu, a wątpie żeby nadal nie była głodna
Nana zaopatrz się w karmę ratunkową - na wszelki wypadek gdyby mała nie chciała jeść.  Być może to już wiesz, ale gdyby nie to na wszelki wypadek napiszę: szynszylom nie wolno głodować. W przeciwieństwie do innych zwierzaków głodówka może być dla nich śmiertelną pułapką, ponieważ przewód pokarmowy szynszyli działa trochę jak pompa tłocząca. Czyli spożywany pokarm powoduje pracę i ruch robaczkowy układu pokarmowego, natomiast głodówka (nawet bardzo krótka - 1-dniowa) powoduje atoniczność układu pokarmowego co w konsekwencji może doprowadzić do zatoru jelit i śmierci zwierzaka. 

Dlatego jak szynszyla nie chce jeść to na,m natychmiast zapala się milion czerwonych światełek w głowie i zaczynamy lekko panikować. Dlatego tez większość z nas ma pod ręką - na wszelki wypadek - karmę ratunkową do ewentualnego dokarmiania 

• 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych