Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... szynszyla może dożyć 20 lat? -

szynszyla może dożyć 20 lat?

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

OPIEKA NAD MAŁYMI SZYNSZYLAMI – ODKARMIANIE RĘCZNE okiem weterynarza

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 szynszylka555

szynszylka555

Przyjaciel taśmy izolacyjnej

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice
  • Województwo:Mazowieckie

Napisano 01 grudzień 2016 - 21:50

W związku z licznymi pytaniami odnośnie opieki i karmienia maluszków, poniżej wskazówki opracowane przez specjalistę weterynarii dr Warchulską.

OPIEKA NAD MAŁYMI SZYNSZYLAMI – ODKARMIANIE RĘCZNE – ODCHÓW BEZ UDZIAŁU MATKI

W przypadku gdy samica szynszyli odrzuci z jakiegoś powodu młode, albo nie ma wystarczającej ilości mleka do odkarmienia wszystkich osesków, czy też w ogóle nie ma mleka albo stwierdza się obecność toksyn w mleku  – człowiek staje przed wyzwaniem odchowu ręcznego maluchów.

Do odkarmiania najlepiej stosować  jest gotowe  preparaty mlekozastępcze tzw. mleko w proszku dla szczeniąt i kociąt np. Milwet (Eurovet). W porównaniu z mlekiem krowim, którego nie powinno wykorzystywać się do karmienia zwierząt (może doprowadzić do silnych biegunek i enterotoksemii), białko w nim zawarte jest lekko strawne natomiast tłuszcze łatwo przyswajalne.  Preparat zaspokaja także potrzeby mineralne i witaminowe rosnącym zwierzętom. Dodatkowo jego wielką zaleta jest to, że jest dobrze tolerowany przez młode organizmy i może być podawany od razu po ich urodzeniu. Natomiast podawany samicą karmiącym (w okresie laktacji) pomaga zwiększyć produkcję ich własnego mleka.

Schemat karmienia (w przypadku prawidłowego wzrostu młodych):

• Do 2 tygodnia życia dokarmiamy co 2 godziny w ilości 0,5 do 2 ml* mleka w temperaturze letniej. Dobowe przyrosty powinny wahać się w granicach 2-4 g. Młode szynszyle rodzą się z masą ciała średnio między 32 a 60g.
  • Od 2 tygodnia życia, gdy przyrosty masy ciała są prawidłowe, schemat można zmodyfikować do karmień co 3-4 godziny (ok. 2 do 6-8ml)
  • Od 4 tygodnia życia do osiągnięcia drugiego miesiąca życia karmimy co 4-6 godzin (ok. 5 i więcej ml). Dodatkowo w klatce odrobina siana i ziół dla szynszyli. Jeżeli młode będą skubać, jeść siano i przyrosty masy ciała będą prawidłowe można zacząć stopniowo zmniejszać ilość mleka w diecie.
  • Od drugiego miesiąca życia – dieta powinna składać się z karmy objętościowej (siano, susze, zioła) i treściowej (ew. granulaty jednogranulatowe/jednorodny granulat)
  • Chcąc zadbać o prawidłowy rozwój młodych szynszyli należy zapewnić im także odpowiednie warunki bytowe. Pomiędzy posiłkami ważne jest również by młode miały stosunkowo ciepło. Klatka powinna być ustawiona w pomieszczeniu wolnym od przeciągów  i nie zimnym. Do ogrzewania zwierząt można użyć specjalistycznych lamp grzewczych lub zastosować termofor lub poduszkę grzewczą. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do przegrzania organizmu i śmierci, dlatego ważne jest by utrzymać przyjemną i miłą (optymalną) temperaturę.

W przypadku braku prawidłowych przyrostów masy ciała i problemów zdrowotnych, schemat uwzględniany jest indywidualnie w oparciu o aktualny/bieżący stan zdrowia zwierzęcia.

Prawidłowo rozwijające się zwierzęta są aktywne, żywiołowe, szybko się poruszają i zwiedzają otaczający je świat. Młode, które są markotne, chłodniejsze, mało poruszające się po klatce mogą manifestować w ten sposób objawy chorobowe. Wskazana jest bezzwłoczna konsultacja z lekarzem weterynarii.

Opracowała

lek. wet. mgr inż. zoot. Karolina Warchulska

specjalista chorób zwierząt nieudomowionych

• 0

Timon I Pumba M

TIMON ur 20.08.2014 z nami od 19.11.2014 :serce:
PUMBA ur 20.08.2014 z nami od 19.11.2014 <3

#2 Black7

Black7

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 380 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Województwo:Małopolskie

Napisano 02 grudzień 2016 - 16:23

Przeczytałem wszystko, dużo się dowiedziałem, ale czy nie powinno się wcześniej uczyć jeść szynszyli sianka? Pamiętam jak czytałem wiele rzeczy o szynszylach to przypadkiem trafiłem na podobny wątek a tam pisało że jak szynszyl ma ponad miesiąc powinien zaczynać jeść sianko, zioła itp.

• 0

Oskar: 

bc2d3e7440.png

:loveszynszyla:

#3 szynszylka555

szynszylka555

Przyjaciel taśmy izolacyjnej

• Administracja
  • 1820 postów
  • LokalizacjaBieniewice
  • Województwo:Mazowieckie

Napisano 03 grudzień 2016 - 23:12

Black, mamy to uwzględnione :)

...Od 4 tygodnia życia do osiągnięcia drugiego miesiąca życia karmimy co 4-6 godzin (ok. 5 i więcej ml). Dodatkowo w klatce odrobina siana i ziół dla szynszyli. Jeżeli młode będą skubać, jeść siano i przyrosty masy ciała będą prawidłowe można zacząć stopniowo zmniejszać ilość mleka w diecie....

• 0

Timon I Pumba M

TIMON ur 20.08.2014 z nami od 19.11.2014 :serce:
PUMBA ur 20.08.2014 z nami od 19.11.2014 <3

#4 Ricco!

Ricco!

Służba w rodzinie mafijnej ;)

• Użytkownik
  • 711 postów
  • LokalizacjaRuszów
  • Województwo:Dolnośląskie

Napisano 26 styczeń 2017 - 20:25

Witam,

Zdjęcie z Facebooka małej szarej kulki to zdjęcie mojej już trzyletniej Pralinki. Przeszłam przez to całe karmienie osobiście, nieprzespane noce, życie na zegarku, nic łatwego. Wyglądało to u mnie bardzo podobnie jak w opisie pani weterynarz. Jednak w życiu wygląda to tak, że Pralinka nie zawsze chciała odpowiednią ilość, czasem ledwo ledwo 2-3 łyki i koniec. W takich wypadkach dostawała jeść częściej. Pralinka po jakimś czasie miała sianko po prostu w transporterku (niestety nie mogła żyć w klatce, ponieważ w jednej była mama z braćmi a w drugiej tata po kastracji) i zaczęła jeść sama z siebie o ile dobrze pamiętam miała ok 3 tygodni jak pierwszy raz ją przyłapałam na próbie podskubywania (gdzieś mam jeszcze zdjęcia). Pralinkę dokarmiałam mlekiem w proszku dla psów i małych zwierząt Versele Laga, na cały okres karmienia zeszło mi całe opakowanie i jeszcze trochę. Kiedy podejmowaliśmy się ratowania jej życia (została odtrącona od matki i 3go dnia życia została zabrania z powodu spadku wagi) konsultowaliśmy się z lekarzem który zalecał nam zwiększanie czasu o pół godziny co około tydzień po ukończeniu przez malutką 2 tygodni. Każde karmienie kończyło się delikatnym masowaniem brzuszka palcem, co miało imitować lizanie mamy. Taką czynność również zalecił nam weterynarz, jednak masowanie miało być bardzo delikatne, takie sunięcie palcem po skórze, pobudza to jelita do pracy. Gdzieś już chyba kiedyś cały temat opisywałam, nie pamiętam dokładnie, ale zawsze służę pomocą i radą. Pamiętam ten czas doskonale, walczyliśmy wtedy o jej życie i udało nam się :)

• 0

Moje kochane stadko 💖
Riccuś ur. 14.01.2013 u nas od 13.04.2013
Iskierka ur. nie wiadomo u nas od 31.08.2013
Pralinka ur. 11.03.2014 u nas od 11.03.2014
Pchełka ur. nie wiadomo u nas od 19.09.2014

Tosia ur. nie wiadomo kiedy u nas od 18.07.2016

#5 bellamorte

bellamorte

Wydaje mu się, że jest szefem stada

• Użytkownik
  • 1344 postów