Skocz do zawartości

Czy wiesz, że...

dobrym sposobem na rozładowanie energii jest karuzela?
Witamy na FORUM SZYNSZYLE


Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Rejestracja
Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

ZANIM SZYNSZYLA POJAWI SIĘ W MOIM DOMU CZ.III


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Stowarzyszenie

Stowarzyszenie

    Pomagamy szynszylom i ich właścicielom

  • Admin SMSM
  • 159 postów
  • Płeć:Kobieta
  • LokalizacjaStowarzyszenie Miłośników Szynszyli Małej

Napisano 16 marzec 2017 - 11:32

CZĘŚĆ III - METRAŻ, WIEK, DOJAZD, OBOWIĄZKI HODOWCY

 

METRAŻ KLATKI
Szynszyla potrzebuje dużej przestrzeni do życia, dlatego nie może mieszkać w małej klatce. Są to zwierzęta skoczne, energiczne, wymagające dużo ruchu, dlatego klatka lub woliera, w której jednak będą spędzały większość część dnia, powinna zapewnić im możliwość wykonywania skoków i chociaż delikatnego hasania. Planując zakup klatki należy zwrócić uwagę na odpowiednią powierzchnię podłoża i wysokość. Powierzchnia podłoża umożliwiająca dość wygodne zagospodarowanie dna klatki (woliery) domkiem, miejscem na toaletę, miseczki itp. to około 4000 cm2 (czyli np. wymiary dna 80[cm]x48[cm] to już 3840[cm2]). Wysokość klatki najsensowniej od 80 cm wzwyż, a im więcej, tym lepiej. W przypadku dużej wysokości należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo zwierzęcia, dlatego istotne jest, aby przy tak wysokiej klatce półeczki do skakania były rozsądnie rozmieszczone, a pomiędzy nimi umieszczone hamaki-łapaki, które w razie złego oszacowania skoku czy spadnięcia z półeczki zabezpieczą zwierzę i złapią je w locie tak, aby nic mu się nie stało.
DOJAZD
Po pierwsze – dojazd po zwierzę. Nie można szynszyli wysłać, trzeba ją przetransportować w wygodnym transporterze, w lecie przewiewnym, w zimie zapewniającym dopływ powietrza, ale też ciepło. Na czas pobytu w transporterze należy zapewnić wodę do picia i pokarm.
Po drugie – dojazd do weterynarza w wypadku nagłej sytuacji. Już przed momentem, kiedy pojawi się u Was szynszyla, zobaczcie, gdzie jest najbliższy lekarz weterynarii, który jest w stanie poradzić sobie z podstawowymi zabiegami przy szynszyli, gdzie jest najbliższy specjalista, gdzie jest nocny dyżur weterynaryjny.
MINIMALNY WIEK SZYNSZYLI
W żadnym wypadku, nigdy nie decydujcie się na zwierzę młodsze niż 3 miesiące. Do 3 miesiąca życia szynszyla powinna przebywać z matką. Mimo że szynszyle dość szybko uczą się samodzielnego gryzienia pokarmu, długo korzystają z mleka matki i to, że zaczynają podgryzać sianko czy zioła, tego nie zmienia. Pokarm matki jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju zwierzątka – jego układu odpornościowego oraz pokarmowego. Dorosła szynszyla uczy też swoje potomstwo zachowań społecznych oraz radzenia sobie w codziennych sytuacjach, a także zapewnia ciepło czy chociażby masaż brzuszka poprzez wylizywanie go. Wśród handlarzy (ponieważ „hodowca” to zbyt dużo powiedziane w tym wypadku) popularne jest wydawanie zwierząt młodszych, kiedy zaczynają już samodzielnie jeść pokarm. Jest to działanie niewłaściwe i nastawione nie na dobro zwierzęcia, a na zysk finansowy.
OBOWIĄZKI HODOWCY
Jeśli przyjmujecie do siebie zwierzę z hodowli, hodowca ma obowiązek przedstawić wam wszelkie informacje na temat:
- pochodzenia – m.in. jakich odmian barwnych są rodzice (niektórych odmian nie można ze sobą krzyżować, ponieważ grożą one wystąpieniem chorób genetycznych),
- przebytych chorób malucha i rodziców, zapewnić wgląd w historię leczenia.
Hodowca ma obowiązek przekazać karmę na okres przejściowy (szynszyle mają bardzo delikatny układ pokarmowy i na nagłe zmiany pożywienia mogą zareagować problemami jelitowymi). Z reguły zwierzaki dostają swoje wyprawki od hodowców, ale niestety nie jest to jeszcze praktykowane u wszystkich.
Ważne! Jeśli adoptujecie zwierzę z ogłoszenia, poproście osobę, u której przebywała dotychczasowo o te same informacje, jak również o karmę na okres przejściowy.

  • 0

Konto na potrzeby Stowarzyszenia Miłośników Szynszyli Małej

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych