Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy? -

szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy?

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

Jak oswoić dorosłego szynszylka ?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jakub

Jakub

Zielony jak tymotka

• Użytkownik - osesek
  • 1 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Województwo:Wielkopolskie

Napisano 18 czerwiec 2017 - 02:31

Witam, od około 5 lat mam szynszyla, wcześniej byłem w rozjazdach, pupila widywałem jednie w weekendy, wcześniej byłem nieodpowiedzialny i z tego powodu nie oswajałem nigdy swojego zwierzaka, mimo tego zawsze darzyłem go uczuciem i sympatią, obecnie bardzo chciałbym aby się z nim zaprzyjaźnić tudzież go oswoić :) nie musicie mi mówić jak bardzo kijowym jestem opiekunem, wiem to, jednak bardzo mi na tym zależy, obecnie jestem w stanie poświęcić mu dużo uwagi prosił bym o szczegółowe rady na temat jak budować relację między mną a moim pupilem. Dodam jeszcze że szylek ma dobre warunki bytu, daje się pogłaskać, mimo tego nie przychodzi do mnie, nie reaguje na imię a gdy biega po pokoju jest płochliwy i nie lubi bliskich kontaktów z domownikami. Bardzo bym prosił o pomoc. Pozdrawiam Jakub... 

[Dodano: 18 czerwiec 2017 - 03:31]

Zdaję sobie sprawę z liczby poradników na temat oswajania szynszyli na tym forum, jednak mam wrażenie że mój przypadek jest nieco inny i należy tutaj zastosować nieco odmienne kroki niż przy oswajaniu nowo poznanego/młodego szynszyla. Pozdrawiam, Jakub. 

• 0

#2 bellamorte

bellamorte

Wydaje mu się, że jest szefem stada

• Administracja
  • 1337 postów
  • LokalizacjaZielona Góra
  • Województwo:Lubuskie

Napisano 18 czerwiec 2017 - 18:31

Najważniejsze teraz jest poświęcanie dużej ilości czasu swojej szynszyli. Zapewnij codzienne wybiegi i uwagę. Oswajanie często jest procesem długotrwałym i nie ma reguły, po jakim czasie szynszyla będzie Twoim kumplem ;) Podczas wybiegów staraj się usiąść na podłodze i nie zwracać na siebie większej uwagi. Zaopatrz się w zdrowy smakołyk (np. suszony topinambur, korzeń cykorii, korzeń mniszka czy suszony pomidor). Jeśli szynszyla do Ciebie przyjdzie, staraj się jej nie łapać na siłę, żeby nie wystraszyć. Zacznij też od krótszych wybiegów, na niezbyt dużym terenie - wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że szynszyla szybciej do Ciebie podejdzie. Z czasem zwiększaj teren i czas. Powoli zaczynaj głaskać kulkę pod pyszczkiem czy po brzuszku, ale nie rób tego na siłę, jeśli widzisz, że jej to nie odpowiada. Mów do zwierzaka - jakkkolwiek to brzmi, warto to robić ;) wołaj po imieniu, a kiedy do Ciebie podejdzie, daj kawałek smakołyka. 

Z oswajaniem jest tak, że tu nie ma reguły, ale często działają podobne metody. Najważniejszy jest czas, cierpliwość i dużo chęci. Jeśli wcześniej nie poświęcałeś szynszyli wiele czasu, może Ci być trudniej ze względu na jej wiek i przyzwyczajenia. Ale nie musi tak być, bo wiele zależy po prostu od charakteru danej szynszyli. 

• 0

Luna + Lucek - ze mną od 09.08.2015
Lilu <3 2009-2015

Moja kula szczęścia.

#3 didaś

didaś

Nadworny medyk Miłościwie Panującego Dyktatora

• Administracja
  • 3196 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Województwo:Małopolskie

Napisano 21 czerwiec 2017 - 21:45

Ja bym jeszcze dodała, że warto mieć zwierza w zasięgu wzroku lub nawet ręki, także wtedy, gdy siedzi w klatce po bieganiu. Wtedy widzi Cię, przyzwyczaja się do Twojej obecności, odgłosów, które wydajesz, zaczyna kojarzyć, że gwałtowne wstanie z krzesła może super spokojne nie jest (więc z reguły nawet później, przynajmniej podniesie łebek), ale nie wyrządzi mu krzywdy.

• 0

"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh

458966ff1b.png

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych