Czy wiesz, że... dobrym sposobem na rozładowanie energii jest karuzela? -

dobrym sposobem na rozładowanie energii jest karuzela?

•         

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

BOBKI: ich brak / małe / nieforemne / mokre / inne

bobki

#26 Elenwena

Elenwena

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 9
  • LokalizacjaRybnik

19 sierpień 2014 - 07:31

Niestety Lucy nie chce pić rumianku. Dałam jej trochę strzykawką. Śliwka też nie bardzo pomogła. Lucy nie zjadła chyba nic przez noc albo tak mało, że nie zauważyłam... Rozważam wizytę u weterynarza chyba że macie jeszcze jakiś pomysł.
  • 0
Dla spełnienia marzeń... ;)

#27 Aniutka

Aniutka

Dobrze wytresowana posłuszna służba szynszyli

• Administracja
  • 8873
  • 54
  • LokalizacjaWarszawa
  • Województwo:Mazowieckie

19 sierpień 2014 - 08:06

Elenwena, jeśli nie chce jeść, rumianek jej nie smakuje to wizyta u weta może byc nieunikniona. Ważne tylko żeby to był wet który zna się na leczeniu małych ssaków i gryzoni. Jeśli malutka zachowuje się inaczej niż wcześniej: jest osowiała, siedzi w kąciku, nie chce hasać na wybiegu to wizyta u weta jest konieczna bo to znaczy że coś jej dolega i nie jest to tylko jakaś chwilowa niedyspozycja. Bardzo pilnuj czy nie ma wzdęcia - jeśli ma twardy wzdęty brzuszek to masuj go i biegnij do weta. możesz tez podać kilka 3-4 kropli Espumisanu dla niemowląt.
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#28 Ethelen

Ethelen

Wyspecjalizowana służba jaśniepaństwa

• Administracja
  • 3458
  • 32
  • LokalizacjaWarszawa

19 sierpień 2014 - 08:26

Przy mniejszych kupkach ładnie reguluje też pracę siemie lniane (ale podajemy je tylko gdy zwierzak wciąż kupkuje, przy zatrzymaniu absolutnie nie), ale skoro śliwka nie podziałała to faktycznie warto się za wetem rozejrzeć.
  • 0

iske! Iske! Iske! Iske! Iske! Kolme rautaa iskekäähän, teidät iski Ilmarinen!

#29 didaś

didaś

Nadworny medyk Miłościwie Panującego Dyktatora

• Administracja
  • 3216
  • 34
  • LokalizacjaKraków
  • Województwo:Małopolskie

19 sierpień 2014 - 11:18

A bobkuje w ogóle cokolwiek? Jeśli nie, to nie ma się co zastanawiać nad wizytą, tylko iść od razu. Kilkanaście godzin od ostatniego bobka to jest ta przyzwoity jeszcze czas, żeby się dało zwierza w miarę bezproblemowo doprowadzić do użytku. Sprawdż na forum czy est u Ciebie jakiś polecany wetrynarz, jeśli nie ma, to trzeba jakiegoś, który ma doświadczenie królikami domowymi lub świnkami morskimi, ponieważ problemy jelitowe mają u nich podobne objawy i sposób lczenia. Często lekiem z wyboru jest metoclopramid podawany w podskórnych iniekcjach.
  • 0

"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh

458966ff1b.png

#30 Elenwena

Elenwena

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 9
  • LokalizacjaRybnik

19 sierpień 2014 - 19:04

Zauważyłam bobki: są maleńkie, miękkie, ale się pojawiły. Jak się nie poprawi bardziej to jutro wizyta u weterynarza. Podaję Młodej wywar z rumianku i dostała jeszcze śliwkę. Brzuszek ma miękki, nie zauważyłam, żeby zrobiła się osowiała. Jak ją wypuściłam biegała jak szalona, była ciekawska wszystkich kątów.

Byle do przodu :-)
  • 0

#31 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8873
  • 54
  • LokalizacjaWarszawa

20 sierpień 2014 - 07:31

Jak ją wypuściłam biegała jak szalona, była ciekawska wszystkich kątów.

To znaczy, ze nie jest źle :) Czasem się zdarzają takie ekscesy kupkowe :) Obserwuj dalej pilnie i jeśli brzuszek jest miękki i malutka bobkuje choćby drobnymi kupkami to wizyta u weta nie jest pilna :)
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#32 Elenwena

Elenwena

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 9
  • LokalizacjaRybnik

22 sierpień 2014 - 14:28

Szczęśliwie epizod z brakiem bobków zakończony pomyślnie :-) Lucy zaczęła normalnie jeść i pić i bobkuje :-) obyło się bez interwencji weterynarza :-D
  • 0

#33 Anfi

Anfi

W wolnych chwilach szyje hamak

• Użytkownik
  • 49
  • 31
  • LokalizacjaWrocław
  • Województwo:Dolnośląskie

11 wrzesień 2014 - 18:00

Witam. Mój szynszylek nie robi kupy od wczoraj ok.16. Ale przeszedł właśnie wtedy kastrację. Czy to normalne, że po takim stresie go zatrzymało? Prawie nie je więc też nie ma czym robić za bardzo...
  • 0

Tupcia - standardowa dama, wiek nieznany
Grubcio - standardowy dżentelmen, wiek nieznany

#34 didaś

didaś

• Administracja
  • 3216
  • 34
  • LokalizacjaKraków

11 wrzesień 2014 - 18:06

Szynszyle w stresie prędzej będą mieć nadprodukcję niż się zatkają. Idź z małym do weta, bo jeśli od tego czasu nic nie wydala, to zagraża to w tym momencie już jego życiu.

Na początku można próbować domowymi sposobami opisanymi wcześniej, ale doba to za długo. Tu już weterynarz musi obejrzeć malucha i podać leki w zastrzyku, jeśli będzie taka potrzeba.

Z ciekawości- hasa? Ma siłę? Brzuszek miękki czy wzdęty? Ale te pytania to później, na razie leć do weta.
  • 0

"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh

458966ff1b.png

#35 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

11 wrzesień 2014 - 19:39

Prawie nie je więc też nie ma czym robić za bardzo...

po kastracji jest na lekach przeciwbólowych i antybiotyku, więc może nie mieć apetytu, stąd też brak kupek.
Musisz próbować mu podtykać różne ziółka, smakołyki, żeby go zachęcić do jedzenia. Ja tak siedziałam pół dnia i podtykałam wszystko po kolei, cierpliwie - raz skubnął to, później tamto itp. aż ruszy z jedzeniem. Niestety antybiotyk może powodować brak apetytu, ja miałam przepisany do podawania maluchowi na tydzień, po tym jednak jak nie jadł, podałam mu tylko 4 dawki (po konsultacji z wetem).

Gdyby jednak do jutra w ogóle nie ruszył to gnaj do weta.
  • 0

#36 Anfi

Anfi

W wolnych chwilach szyje hamak

• Użytkownik
  • 49
  • 31
  • LokalizacjaWrocław

11 wrzesień 2014 - 20:25

Hasał, nawet zwiewał gdy go próbowałam złapać do transportera. U weterynarza brzuszek miękki. Dostał jakieś zastrzyki na pobudzenie pracy uk. pokarmowego (aż trzy) I uspokoił że niektóre samczyki potrzebują więcej czasu na powrót do jedzenia (zachowują się podobnie jak samiczki po sterylizacji) Na jutro ma jakieś tablety na apetyt... nie wiem jak mam mu je wcisnąć :) Najważniejsze że to fałszywy alarm! P.S. W drodze do weterynarza narobił kilka malutkich kupek
  • 0

Tupcia - standardowa dama, wiek nieznany
Grubcio - standardowy dżentelmen, wiek nieznany

#37 didaś

didaś

• Administracja
  • 3216
  • 34
  • LokalizacjaKraków

11 wrzesień 2014 - 22:41

Z jedzeniem tak, jak Mausi pisze- podtykaj ile wlezie. Najważniejsze, że jelitka zbadane i że się odetkał- nawet kilka marnych bobków to już coś, bo coś tam w tych jelitkach najwyraźniej miał, a że mało, to bobki małe :)
  • 0

V. van Gogh

458966ff1b.png

#38 Himorii

Himorii

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 3
  • Województwo:Podkarpackie

17 listopad 2014 - 17:38

Witam . Mam pewien problem. Mój  szylek od wczoraj  nie robi zwykłych bobków tylko taką maź , w sumie nawet nie wiem jak to nazwać  (w klatce pojawiły się rozdeptane kupki) , jakiś czas temu kupiłam starą karmę i nową ,  dodawałam ją do starej , chociaż nie sądzę że to od karmy , ponieważ moja druga szylka czuje się dobrze i wszystko gra . Zastanawiam się też czy to może być od banana (świeżego)  lubi świeże owoce więc co jakiś czas dostaje. Szylek skacze i biega , chociaż chwilami stanie  i ,,napuszy się'' , lecz po jakimś czasie znowu szaleje. Teraz dostaje tylko wodę i siano , nie daje mu na razie karmy. Zastanawiam się czy to może być biegunka.. proszę o opinie i o pomoc ponieważ coraz bardziej się martwię .

Ethelen (17 listopad 2014 - 17:42):
Przenoszę Twój temat do odpowiedniego wątku. Postaraj się na przyszłość korzystać z wyszukiwarki tematów bądź przejrzeć tytuły najpopularniejszych.

• 0

#39 Ethelen

Ethelen

• Administracja
  • 3458
  • 32
  • LokalizacjaWarszawa

17 listopad 2014 - 17:43

tak, miękkie bobki są efektem często przy zmianie karmy (często z gorszej na lepszą) oraz świeżych owoców i warzyw. Polecam podanie ze 2 suszonych czarnych jagód (do dostania w każdej aptece) i obserwowanie - w razie potrzeby podać ponownie :)

[Dodano: 17 listopad 2014 - 17:43]

jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 2 dni, warto odwiedzić weterynarza :)

• 0

#40 Himorii

Himorii

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 3

17 listopad 2014 - 18:00

Aa czy zwykły surowy biały ryż  w czymś może pomóc ?

• 0

#41 Ethelen

Ethelen

• Administracja
  • 3458
  • 32
  • LokalizacjaWarszawa

17 listopad 2014 - 18:21

ryż ma swoich zwolenników i przeciwników. Jeśli dostępna jest jagoda - znacznie lepiej wyskoczyć do apteki i za 6-7 zł kupić paczuszkę jagód zwłaszcza że dzisiaj o tej porze powinny jeszcze być otwarte. Jeśli nie ma - to można podać 2-3 ziarenka ryżu lub kawałek węgla. Przy czym niektórzy odradzają ryż, ze względu na jego "puchnięcie" w brzuszki i osłabienie apetytu - a dobrze, kiedy kulka wcina sianko przy takich bobkach. 

• 0

#42 Himorii

Himorii

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 3

17 listopad 2014 - 19:58

Dziękuje i pozdrawiam.

• 0

#43 Basia.Kulkowska

Basia.Kulkowska

Nie ma na nic czasu - ma szynszyle

• Użytkownik
  • 93
  • LokalizacjaWrocław

01 luty 2015 - 17:44

Basia jest od 3 tygodni na antybiotyku na zapalenie nerek. Ale dopiero ostatnio zauważyłam, zdarzyło się kilka razy, że razem z kupką wyszedł biały śluz. Miał ktoś może podobne doświadczenia? Czy to może być kwestia naruszonej flory bakteryjnej w jelitkach, czy prędzej jakieś pasożyty?

• 0

#44 kaffa

kaffa

W jego domu rządzą szynszyle

• Użytkownik
  • 4556
  • 44
  • LokalizacjaWrocław\Shrekownia\

01 luty 2015 - 19:01

U mnie to zapodzedz biegunki
  • 0

#45 Basia.Kulkowska

Basia.Kulkowska

• Użytkownik
  • 93
  • LokalizacjaWrocław

01 luty 2015 - 21:39

nie wiem, żadnej biegunki nie ma, jest cały czas karmiona przez strzykawkę.. Poobserwuje jej kupki trochę i zobaczę, czy coś się zmienia... I tak w sumie jestem u weta 3 razy w tygodniu... :(

• 0

#46 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8873
  • 54
  • LokalizacjaWarszawa

01 luty 2015 - 21:43

Basiula jest już dość długo leczona antybiotykiem i wydaje mi się że może mieć przez to problemy z bobkami.
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#47 didaś

didaś

• Administracja
  • 3216
  • 34
  • LokalizacjaKraków

02 luty 2015 - 23:11

Basia dostaje jakiś probiotyk osłonowo czy tylko antybiotyk? Śluz w takiej postaci może się pojawiać przy stanie zapalnym w jelitach z tego, co kiedyś czytałam- ale nie mogę teraz znaleźć źródła tej informacji, więc bierz to jako trop raczej niż jako pewnik,

• 0

V. van Gogh

458966ff1b.png

#48 Basia.Kulkowska

Basia.Kulkowska

• Użytkownik
  • 93
  • LokalizacjaWrocław

03 luty 2015 - 09:46

Basia dostaje jakiś probiotyk osłonowo czy tylko antybiotyk?

Basia dostaje probiotyk - BioLapis.

Dowiedziałam się, od lekarza, że mogło to się pojawić w wyniku stresu, nawet w gabinecie lekarskim. Napina wtedy ciałko, następuje skurcz jelit i może wydzielić się śluz z pupki.

• 0

#49 Stwór

Stwór

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 535
  • 25
  • LokalizacjaSzczecin
  • Województwo:Zachodniopomorskie

29 marzec 2015 - 20:47

Nie było mnie w tym tygodniu do piątku wieczorem (wyjazd na praktyki), Riza była pod opieką mamy, karmiona mniej lub bardziej w taki sam sposób jakby była karmiona przeze mnie. Wczoraj, sprzątając jej klatkę, znalazłam mokre bobki. Nie miękkie, po prostu wilgotne - a przeleżały w hamaczku spory czas. Dzisiaj to samo, bobki wyglądają ładnie, są czarne, spore, kształtne... tylko wilgotne. Pachną tez przez to nieco mocniej, jakby były takie zupełnie świeże. To jakiś problem? Stres, może pasożyty? 

• 0

#50 martin

martin

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 428
  • 52
  • LokalizacjaSłupsk
  • Województwo:Pomorskie

29 marzec 2015 - 21:00

Spytaj się Mamy jakie dawała smakołyki podczas twojej nieobecności ;)

• 0