Czy wiesz, że... szynszyla może dożyć 20 lat? -

szynszyla może dożyć 20 lat?

•         

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

BOBKI: ich brak / małe / nieforemne / mokre / inne

bobki

#76 rafQ

rafQ

Zaawansowany zamiatacz bobków

• Użytkownik
  • 163
  • 34
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Województwo:Mazowieckie

19 czerwiec 2015 - 09:53

Może Lucynka nasikała? Siki jak poleżą niestarte to brązowieją.

Ale to jest strasznie wysoko fakt że obok w tym miejscu sika ale wysokość kuwety jest w miarę duża (wysokość szynszyli), a druga sprawa te kropki przeszły poza kuwetę i pochlapały listwę przypodłogowe, to raczej nie możliwe chyba że by sikała z hamaka a to na pewno nie możliwe ...

• 0

0a36da836b.png
e2ed045e2a.png
Zuzia była z nami  <3  15.12.09r - 21.12.13r

#77 fifikropkapl

fifikropkapl

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 254
  • 32
  • LokalizacjaLublin
  • Województwo:Lubelskie

19 czerwiec 2015 - 11:57

chyba że by sikała z hamaka a to na pewno nie możliwe ...

no nie wiem chyba, że ktoś ma inny pomysł.. jednak szynszyle są na tyle kreatywne, że i z sikaniem z hamaka mogą sobie poradzić ;)

• 0
Kropka - Beż Hetero, ze mną od 19.03.2010 r.
Figa - Light Ebony, ze mną od 15.09.2014 r.
Mokka - Chocolate, ze mną od 12.11.2014 r.

Fifi i Śnieżka w pamięci i serduszku..

#78 rafQ

rafQ

• Użytkownik
  • 163
  • 34
  • LokalizacjaOstrołęka

19 czerwiec 2015 - 12:00

no nie wiem chyba, że ktoś ma inny pomysł.. jednak szynszyle są na tyle kreatywne, że i z sikaniem z hamaka mogą sobie poradzić ;)

he he no nic będzie trzeba Lucynkę obserwować i tyle jak narazie jest pełna energi i nie wydaje sie by z nią było coś nie tak :)

• 0

0a36da836b.png
e2ed045e2a.png

#79 Aniutka

Aniutka

Dobrze wytresowana posłuszna służba szynszyli

• Administracja
  • 8873
  • 54
  • LokalizacjaWarszawa

19 czerwiec 2015 - 12:49

Samiczki potrafią "strzelać" moczem - co prawda robią to wtedy gdy chcą wystraszyć potencjalnego agresora, czyli raczej nie bez powodu, ale to świadczy, że potrafią "nasikać" dość wysoko ;)

• 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#80 rafQ

rafQ

• Użytkownik
  • 163
  • 34
  • LokalizacjaOstrołęka

21 czerwiec 2015 - 08:16

Dziś rano zwróciłem uwagę że Lucynka robi bobki posklejane i powoli zaczynają nie ładnie pachnieć, fakt że niedawno ją kupiliśmy zmieniliśmy jej pokarm, nie wiem co podawał poprzedni właściciel, podajemy jej teraz FANTASIA SUPERMIX, (dodam że i tak zamierzamy zmienić tą karmę), podałem jej przed wczoraj babkę lancetowatą, i chyba nie pomaga, a dziś jeszcze jej głośno burczało w brzuszku, myślę o diecie siankowej co o tym myślicie?, dodam że wcześniej trochę za dużo dostawała pestek prażonych ze słonecznika.

• 0

0a36da836b.png
e2ed045e2a.png

#81 martin

martin

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 428
  • 52
  • LokalizacjaSłupsk
  • Województwo:Pomorskie

21 czerwiec 2015 - 09:01

Karmisz ją fastfoodami i dziwisz się że takie bobki się robią,dlaczego nie zmienisz karmy na lepszą gatunkowo?na forum ciągle się trąbi o zdrowym odżywianiu,o zdrowej diecie,a to że jej burczy w brzuszku oznaczać może nic innego jak właśnie zła dieta

podajemy jej teraz FANTASIA SUPERMIX, (dodam że i tak zamierzamy zmienić tą karmę)

To dlaczego nie zmieniasz karmy??oczywiście stopniowo i powoli.Ta Fantasia to to samo co Megan Vitapol czyli najgorsze karmy śmieciowe dla kulek

Siano to podstawa diety,musi mieć dostęp cały czas,dodatkowo możesz podać babkę lancetowatą,listki maliny czy kwiat dzikiej malwy

• 1

#82 didaś

didaś

Nadworny medyk Miłościwie Panującego Dyktatora

• Administracja
  • 3216
  • 34
  • LokalizacjaKraków
  • Województwo:Małopolskie

21 czerwiec 2015 - 09:24

Martin ma rację, zmieńcie karmę i to nie na zasadzie, że zamierzacie, tylko od razu- tzn. od razu jak unormujecie brzuszek.

Póki co odstaw karmę, bo dieta siankowa brzmi dobrze w takiej sytuacji. Podaj też albo suszoną babkę lancetowatą/szerokolistną, albo owocek suszonej borówki. Nie dawaj żadnych tłustych przysmaków (jeśli jadła dużo słonecznika, to tym bardziej może mieć rewolucję w brzuszku), bo pestki czy nasionka podaje się rzadko i niewiele jako przysmak. Do poidełka daj jej zaparzony i wystudzony rozcieńczony napar z rumianku.
  • 0

"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh

458966ff1b.png

#83 rafQ

rafQ

• Użytkownik
  • 163
  • 34
  • LokalizacjaOstrołęka

21 czerwiec 2015 - 09:48

Karmisz ją fastfoodami i dziwisz się że takie bobki się robią,

Robiłem to w sumie z niewiedzy, ale automatycznie jak sie dowiedziałem że nie można, wszystkie peski odsunięte bezpowrotnie,

dlaczego nie zmienisz karmy na lepszą gatunkowo?

Myślimy o samym granulacie byliśmy u pani od której myślimy kupić kulke kulkę dla Lucynki i ona np podawała sam granulat i oddzielnie różnego typu zioła, a jaką najlepiej było by jej podawać dobrą karmę w rozsądnych pieniądzach?, tak by na stałe przy niej pozostać?, oczywiście to wszystko po ustabilizowaniu brzuszka.

• 0

0a36da836b.png
e2ed045e2a.png

#84 martin

martin

• Użytkownik
  • 428
  • 52
  • LokalizacjaSłupsk

21 czerwiec 2015 - 12:31

Dobre firmy to Vitakraft,Versele Laga,i nie jest powiedziane że od razu trafisz w gusta twojej kuleczki,tylko pamiętaj o tym że,granulat nie może być podstawą diety,jest to jedynie dodatek.Proponuje dokładne przeczytanie tego działu :) http://forum-szynszy...icie-szynszyle/

• 0

#85 rafQ

rafQ

• Użytkownik
  • 163
  • 34
  • LokalizacjaOstrołęka

23 czerwiec 2015 - 21:35

Trzymaliśmy Lucynke ze dwa dni na diecie siankowo wodnej, bobki są ciut twardsze ale jeszcze są miękkawe, przede wszystkim nie zlepiają sie z sobą, ale dziś kupiliśmy jej karmę Versele Laga, jak i ziułka i jej już podaliśmy, czy lepiej było by jeszcze ją potrzymać na diecie siankowej?, bo już sam nie wiem co lepsze ...

• 0

0a36da836b.png
e2ed045e2a.png

#86 Rukola

Rukola

W wolnych chwilach szyje hamak

• Użytkownik
  • 37
  • LokalizacjaGdańsk

23 czerwiec 2015 - 21:54

Jeśli dieta siankowa pomaga to mogłaby pobyć na niej jeszcze chociaż jeden dzień żeby bobki wróciły do normy. Nową karmę trzeba wprowadzać stopniowo zaczynając od małej ilości, zbyt szybka zmiana może znowu spowodować biegunkę.

• 0

#87 rafQ

rafQ

• Użytkownik
  • 163
  • 34
  • LokalizacjaOstrołęka

24 czerwiec 2015 - 09:15

Jeśli dieta siankowa pomaga to mogłaby pobyć na niej jeszcze chociaż jeden dzień żeby bobki wróciły do normy. Nową karmę trzeba wprowadzać stopniowo zaczynając od małej ilości, zbyt szybka zmiana może znowu spowodować biegunkę.

Postanowiłem o ukróceniu na razie jej karmy wczoraj na wieczór dostała pół miseczki zjadła wszystko mały łakomczuch, ale faktycznie że dziś bobki są trochę miększe, dziś rano podałem jej również karmy ale zjadła nie wiele, ale już jej zabrałem i dołożyłem sianka, a ziółka mogę jej zostawić raczej chyba?, a druga sprawa długo ją tak trzymać na tym sianku?, czy nie lepiej przejść już do karmy przy normalnym posiłku może szybciej jej sie to ustatkuje, jakie są normalne bobki świeże bobki?, suche bez wilgoci?.

• 0

0a36da836b.png
e2ed045e2a.png

#88 Aniutka

Aniutka

Dobrze wytresowana posłuszna służba szynszyli

• Administracja
  • 8873
  • 54
  • LokalizacjaWarszawa

24 czerwiec 2015 - 09:38

Normalne świeże bobki są lekko wilgotne. Jak poleżą to stają się suche jak kamyk. 

Dieta siankowa jest z zasady zdrowa i może, a nawet powinna być stosowana na stałe. Niestety bardzo trudno jest na nią przestawić zwierzaki, które całe swoje życie jadły karmę, ziółka i smakołyki (nawet tylko te zdrowe). Dlatego sianko i ziółka to zawsze jest dobre dla szynszyli :)

• 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#89 rafQ

rafQ

• Użytkownik
  • 163
  • 34
  • LokalizacjaOstrołęka

24 czerwiec 2015 - 10:10

Normalne świeże bobki są lekko wilgotne. Jak poleżą to stają się suche jak kamyk. 

Dieta siankowa jest z zasady zdrowa i może, a nawet powinna być stosowana na stałe. Niestety bardzo trudno jest na nią przestawić zwierzaki, które całe swoje życie jadły karmę, ziółka i smakołyki (nawet tylko te zdrowe). Dlatego sianko i ziółka to zawsze jest dobre dla szynszyli :)

A czy są też również miękkie coś ala glina, bo po przyschnięciu są jak kamyki, może ja po prostu przesadzam, a Lucynka robi dobrego porządnego bobka, no może teraz są ciut miększe z powodu podania nowej karmy. :)

• 0

0a36da836b.png
e2ed045e2a.png

#90 didaś

didaś

Nadworny medyk Miłościwie Panującego Dyktatora

• Administracja
  • 3216
  • 34
  • LokalizacjaKraków
  • Województwo:Małopolskie

24 czerwiec 2015 - 10:14

Lucynka robi dobrego porządnego bobka

to się nazywa porządna służba szynszylowa, "robi dobrego, porządnego bobka" :D Jeszcze Ci serduszka na końcu zabrakło ;)

A tak serio- tak, świeże są bardziej plastyczne, chociaż gliniaste to może nie do końca jest ten stan, o który chodzi, ale tu się nam może rozmijać kwestia określenia po prostu. Potrzymaj małą na sianku i ziółkach (tylko posprawdzaj czy nie są za bardzo moczopędne) i zobacz jeszcze jak jej jelitka po tym pracują. Szczerze mówiąc waham się nawet czy w tym wypadku, skoro karma tak na nią działa, ma sens stopniowe przestawianie, czy nie lepiej po prostu dorzucać poza siankiem i ziołami kilka granulek nowej karmy i tak stopniowo zwiększać do tej łyżki dziennie, ale to się może ktoś jeszcze wypowie.

• 0

"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh

458966ff1b.png

#91 rafQ

rafQ

• Użytkownik
  • 163
  • 34
  • LokalizacjaOstrołęka

24 czerwiec 2015 - 10:40

to się nazywa porządna służba szynszylowa, "robi dobrego, porządnego bobka" :D Jeszcze Ci serduszka na końcu zabrakło ;)

hehe powiem szczerze że jak nam zdechła Zuzia nie chciał bym powtórzyć tego z jakiego głupiego powodu z Lucynko, chyba to sie nazywa nadwrażliwość :P ale co tu mówić to nie chomik jak chce sie mieć zdrowe zwierze trzeba iść z godnie instrukcją Forum :D

A tak serio- tak, świeże są bardziej plastyczne, chociaż gliniaste to może nie do końca jest ten stan, o który chodzi, ale tu się nam może rozmijać kwestia określenia po prostu

A jeśli o określenie chodzi to właśnie bardziej może chodziło o plastyczne, i chyba właśnie tak zrobię że będę łyżeczkę dziennie dawał jej tą nową karmę i stopniowo powiększał ilość.

• 0

0a36da836b.png
e2ed045e2a.png

#92 szynszylka555

szynszylka555

Przyjaciel taśmy izolacyjnej

• Administracja
  • 1820
  • 47
  • LokalizacjaBieniewice

24 czerwiec 2015 - 10:52

Forumowa instrukcja juz nie jednemu zwierzakowi pomogła :) Duzo czytajcie ;)

• 0

Timon I Pumba M

TIMON ur 20.08.2014 z nami od 19.11.2014 :serce:
PUMBA ur 20.08.2014 z nami od 19.11.2014 <3

#93 Kaalinkaa

Kaalinkaa

• Użytkownik
  • 769
  • 32
  • LokalizacjaLublin

24 czerwiec 2015 - 20:08

Najlepsze lekarstwo na miękkie bobki / stany podbiegunkowe: same siano i woda. I nic więcej. Sprawdziło mi się już nie raz :). A działa błyskawicznie :). Trzeba tylko pamiętać, żeby nie podawać żadnego pysznego podczas kuracji, co może być dość ciężkim wyzwaniem, jak się spojrzy w oczy szynszyli :D. To dla jej dobra :).

• 0

#94 nitka

nitka

Przyjaciel taśmy izolacyjnej

• Użytkownik
  • 1771
  • 35
  • LokalizacjaWrocław
  • Województwo:Dolnośląskie

24 czerwiec 2015 - 20:59

Najlepsze lekarstwo na miękkie bobki / stany podbiegunkowe: same siano i woda. I nic więcej. Sprawdziło mi się już nie raz :). A działa błyskawicznie :). Trzeba tylko pamiętać, żeby nie podawać żadnego pysznego podczas kuracji, co może być dość ciężkim wyzwaniem, jak się spojrzy w oczy szynszyli :D. To dla jej dobra :).

zgadzam się z Kaalinka w 100 procentach ! Oj te szynszylowe oczyska potrafią złamać najtwardszego. .. przecież to tylko jeden plasterek... :)
  • 0
Myszor :diabelek: - od 26.04.2014 r. z nami :629:
Maniek :aniol: - od 10.2014 r. z nami :629:

#95 Kaalinkaa

Kaalinkaa

• Użytkownik
  • 769
  • 32
  • LokalizacjaLublin

24 czerwiec 2015 - 21:37

Ale trzeba zacisnąć zęby i nie dawać, ją na takie piękne szynszylo-oczy i miękkie Kaalinkoo-serce swojego Rika po raz pierwszy 1,5 tygodnia z biegunki leczyłam. A ostatnio nam przeszło w 3 dni ;).
  • 0

#96 rafQ

rafQ

• Użytkownik
  • 163
  • 34
  • LokalizacjaOstrołęka

25 czerwiec 2015 - 11:04

Żeby nie przechwalić już jest u Lucynki wszystko OK :)  musimy przede wszystkim uważać z łakociami pestkami itp, dzięki za odpowiedzi i pomoc.

• 0

0a36da836b.png
e2ed045e2a.png

#97 Kaalinkaa

Kaalinkaa

• Użytkownik
  • 769
  • 32
  • LokalizacjaLublin

09 lipiec 2015 - 18:58

Jaka może być przyczyna - oprócz diety naturalnie - mokrych, posklejanych bobków? Riko ma takie już od tygodnia. Najbardziej mnie dziwi to, że wczoraj wieczorem wysprzątałam mu caluteńką klatkę, dałam tylko siano i fioletową malwę, dzisiaj rano wstałam - bobki były normalne, viktoria - myślę sobie, ale po powrocie do domu dalej to samo o.O. Jak to możliwe?

• 0

#98 monia.szila

monia.szila

• Użytkownik
  • 462
  • 39
  • LokalizacjaBolesławiec

09 lipiec 2015 - 20:37

Stres, gorąco, cukier w diecie i pasożyty myślę. Młody dość długo walczył z biegunkami. Może trzeba by wybadać kupy z kilku dni i koniecznie wyparzyć poidełko lub wode zmienić na inną.
  • 0
Szilka (standard), Fuga (dark ebony), Róża (white wilson mosaic), Lady (White tan), Juliana (white violet ebony sc), Blondie (blond ebony), Freya (tan violet), Coco*(dark ebony),oraz Kacper* (dark tan), Alvin (medium ebony) Ninja*(chocolate tan), Kacper jr (chocolate) i Romeo (white ebony extreme)

#99 Magdaa

Magdaa

• Użytkownik
  • 128
  • 33
  • LokalizacjaHolandia

09 lipiec 2015 - 20:53

Mój bobki zostawia wszedzie ale siuśki robi tylko do kuwety . Zostawiam mu na wybiegu dodatkowo miskę ze żwirkiem ale bobków jest cała masa

• 0
(\_/) / /
(o.o) //
(> <)

Magda

#100 Diablo

Diablo

Wydaje mu się, że jest szefem stada

• Użytkownik
  • 1436
  • LokalizacjaLublin

09 lipiec 2015 - 21:19

Tak jak radzi monia, badania kup. Mimo, że niedawno robiłaś ja na Twoim miejscu bym powtórzył raz jeszcze. 

• 0
Kanguś-Standard
Toffi-Beż Hetero
Puśka-White Wilson Mosaic
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan
Yanys-Chocolate