Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... szynszyla może dożyć 20 lat? -

szynszyla może dożyć 20 lat?
Witamy na FORUM SZYNSZYLE


Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Rejestracja
Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

07. Łączenie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 abrakadabra

abrakadabra

    Tańczy jak mu szynszyle zagrają

  • Użytkownik
  • 1032 postów
  • Wiek: 29
  • Płeć:Kobieta
  • Lokalizacjałódzkie
  • Województwo:Łódzkie

Napisano 12 kwiecień 2012 - 23:11

Łączenie szynszyliZanim zdecydujemy się połączyć szynszyle jakąkolwiek metodą, należy pamiętać o kilku żelaznych zasadach :1. Łączenie najlepiej przeprowadzać w godzinach, kiedy szynszyle są zaspane i najmniej rozbudzone – czyli południe i popołudnie.

2. Jeśli łączymy je w klatce, pamiętajmy o tym, aby całą ją umyć, by pozbyć się zapachów dotychczasowych mieszkańców; należy też usunąć wszelkie domki i wszystkie przedmioty, w których mogą się schować szynszyle – zakłóca to proces łączenia i może go niepotrzebnie wydłużyć.

3. Warto też – szczególnie ważne przy dużych klatkach – ograniczyć jej wielkość na czas łączenia – szczególnie zabezpieczyć górę klatki tak, aby szynszyle nie miały możliwości ucieczki przed sobą - najlepiej byłoby zostawić im tylko sam dół/kuwetę bez możliwości ucieczki na półki.

4. Zarówno klatkę jak i jej mieszkańców możemy lekko prysnąć jakimś w miarę intensywnym zapachem perfum, żeby zdezorientować starych jak i nowych lokatorów.

5. Jeśli łączenie przeprowadzamy podczas wybiegów, należy zadbać o to, by teren był neutralny i żaden z szynszyli go nie znał.

6. Również teren wybiegu powinien być ograniczony, bez zakamarków, w których mogą schować się szynszyle.

7. W ramach wymiany zapachów, można powycierać szynszyle w używanych trocinach towarzyszy, z którymi chcemy ich połączyć.

8. Jeśli łączymy w klatce lub małym transporterze, warto wynieść je gdzieś do nieznanego miejsca/pokoju – obcy, niezanany teren i lekki stres działa na korzyść zacieśniana więzi miedzy szynszylami.

9. Jeśli decydujemy się na łączenie w klatce, warto też zadbać o zajęcie dla szynszyli – można wtedy dać im piasek do kąpieli czy duże gałązki do obgryzania.

10. Z zasady samce łączy się łatwiej – samice są bardziej terytorialne.

11. Również osobniki do 6 miesiąca życia łączy się ze sobą łatwiej, niż starsze.

12. Maluchy do 3-4 miesiąca życia łączy się najszybciej, gdyż z reguły zostają przyjęte przez inne szynszyle nie jako intruzi na ich terenie, ale jako maluchy, którymi trzeba się zaopiekować.

13. Najtrudniejsze może być połączenie szynszylek w wieku 8-10 miesięcy, kiedy przeżywają burzliwy okres dorastania.
 

Metody łączeniaPamiętajmy, że sami musimy zdecydować, która metoda łączenia będzie w naszym przypadku najskuteczniejsza. Biorąc pod uwagę charakter naszych zwierzaków jesteśmy w stanie na bieżąco analizować proces łączenia i na niego wpływać w zależności od zachowania naszych pupili. Musimy pamiętać, że niezależnie którą metodę wybierzemy, to zawsze my mamy kontrolę i wpływ na jej przebieg i to od nas zależy co i kiedy zrobimy. Należy również uzbroić się w cierpliwość, ponieważ niektóre szynszyle łączy się ekspresowo - w przeciągu paru minut, a niektóre procesy łączenia mogą trwać tygodniami.I. Metoda wybiegowa – stopniowa – najlepsza przy większej ilości szynszyli, w różnym wieku, raczej starszych.II. Metoda klatkowa – szybka – najlepsza przy młodych osobnikach, jeszcze nie zadomowionych, dobra przy mniejszej ilości szynszyli.Autor: Mefka


  • 0
Sid (beż Towera homo) - 27.03.2011 - 19.05.2013
Badi (standard) - 04.2011
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych