Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... kolby zawierające produkty piekarnicze są niezdrowe? -

kolby zawierające produkty piekarnicze są niezdrowe?
Witamy na FORUM SZYNSZYLE


Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Rejestracja
Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

02. Gdzie kupić? Jaka cena?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 abrakadabra

abrakadabra

    Tańczy jak mu szynszyle zagrają

  • Użytkownik
  • 1032 postów
  • Wiek: 29
  • Płeć:Kobieta
  • Lokalizacjałódzkie
  • Województwo:Łódzkie

Napisano 12 kwiecień 2012 - 23:13

Gdzie najlepiej kupić szynszylę?
Jest kilka miejsc, w których możemy nabyć szynszylę. Ich wybór zależy tylko od nas i od tego, czym kierujemy się przy kupnie zwierzaka: cena, jego „jakość” , wiedza o jego pochodzeniu, itp. Oto najpopularniejsze miejsca:1. Domowa hodowla

Najbardziej polecanym miejscem jest domowa hodowla. Oczywiście mowa tu o ludziach, którzy biorą się za rozmnażanie szynszyli z pełną wiedzą na ten temat. Kupując malucha z takiej hodowli mamy gwarancję, że zwierzak będzie oswojony, przyzwyczajony do domowych hałasów i odgłosów życia codziennego, obecności innych zwierząt. Takie zwierzątko będzie również zdrowo karmione, z wiadomym pochodzeniem i z zapewnionymi godnymi warunkami hodowlanymi – tj. duże, przestronne klatki, dobrej jakości pokarm i dodatki, wybiegi. Wiele domowych hodowli pojawia się na specjalistycznych forach - także tutaj. W dziale oddam/sprzedam szynszylę znajdziesz maluchy gotowe do wyruszenia do nowego domu oraz prześledzisz ich historię od narodzin w dziale powitania.Ceny szynszyli w hodowlach domowych są uśrednione, koszt odchowania takiego malucha nie musi być większy niż na fermie, dlatego ceny standardów oscylują w okolicach 50-100 zł (chociaż trafiają się i na zasadzie "w dobre ręce"), inne odmiany do 250 zł, maksymalnie do 400 zł za rzadsze odmiany.

2. Adopcja

Pamiętajmy też, że możemy adoptować zwierzaczka i zająć się jakimś, niechcianym już kulinkiem. Taka opcja zawsze jest dobra, my będziemy mieli wymarzonego zwierzaka, a on nowych właścicieli. Musimy pamiętać też o tym, w szczególności biorąc starszego szynszylka, że ma on już swoje przyzwyczajenia i nawyki, których zmiana będzie wymagała od nas cierpliwości. Ogłoszenia adopcyjne także znajdziesz w dziale oddam/sprzedam szynszylę a także na stronach ogłoszeniowych typu olx.pl czy ogłoszeniach w mediach społecznościowych.

Nie bój się różnicy wieku jeśli adoptujesz zwierzątka w różnym wieku - w przypadku szynszyli ważniejsza od wieku jest zgodność charakterów.

3. Ferma

Zazwyczaj w naszych okolicach znajduje się jedna czy kilka ferm. Fermy można podzielić na dwa rodzaje:- fermy hodowlane, fermy zarodowe, gdzie szynszyle są hodowane na hobby, dla sklepów zoologicznych, hobbystów i dalszego rozrodu na fermach futrzarskich, czyli nie są tam zabijane i skórowane. Jednak ferma to ferma, większa ilość zwierząt jest skazana na przebywanie z dala od obecności człowieka (specjalne, osobne budynki / oddzielone pokoje od części mieszkalnej); kontakt z ludźmi jest ograniczony do minimum, klatki tak jak na każdej innej fermie (czyli małe); brak wybiegów. W przypadku ferm zarodowych, należy pamiętać o etycznej stronie takiego przedsięwzięcia - mimo, że szynszyle nie są zabijane na tej konkretnej fermie, to wspierając taką placówkę wspiera się także gałąź biznesu, w efekcie którego potomkowie szynszyli z tej farmy trafiają jako surowiec na futro.- fermy futrzarskie, które zajmują się hodowlą zwierząt na skórki, a przy tym często odsprzedają też zwierzątka do sklepów zoologicznych lub hobbystom. Należy pamiętać, że na sprzedaż trafiają często szynszylki „wadliwe”, warto zaznaczyć i porozmawiać z hodowcą, że chcemy zwierzątko na chów, a nie na hobby (co prawda zapłacimy więcej, ale będziemy mieli pewność co do pochodzenia zwierzaka i co do jego zdrowia).Ceny szynszyli na fermach są najniższe, za standardy od około 50 zł, do 200 zł za odmiany barwne typu fiolet, ebony, choć spotyka się też i wygórowane ceny do 400 zł za wybitne osobniki.


4. Sklep zoologicznyOstatnim miejscem, w którym możemy nabyć naszego upragnionego futrzaka jest sklep zoologiczny. Musimy pamiętać, że nie w każdym zakupimy szynszylę – zazwyczaj tylko w tych większych i lepiej wyposażonych.Szynszyle ze sklepów zoologicznych pochodzą zazwyczaj z ferm, lub zostały odkupione czy też oddane przez prywatnych hodowców (choć bardzo rzadko się to zdarza). Mogą pochodzić także z chowu wsobnego - rozmnożone już w sklepie zoologicznym lub oddane przez osoby nie posiadające wiedzy o rozmnażaniu. Zwykle sprzedawcy mają małe lub zerowe pojęcie o potrzebach szynszyli i tak widuje się często szynszyle w akwariach z innymi większymi gryzoniami i królikami, karmi się je świeżymy owocami i warzywami (co nie jest dobre dla ich zdrowia).Musimy pamiętać, że biorąc stamtąd zwierzątko nie mamy pewności skąd pochodzi, w jakim jest wieku i po jakich rodzicach - jest to szczególnie istotne jeśli chcielibyśmy mieć stadko różnopłciowe. Dobrze jest zwrócić uwagę sprzedawcy lub porozmawiać z nim na temat opieki nad szynszylą i doradzić co można byłoby zmienić, żeby zwierzak lepiej się poczuł.Ceny szynszyli w sklepach zoologicznych są najwyższe: za standarda wahają się od 180 do 250 zł, za odmianę barwną dochodzą nawet do 600 zł. Zwykle im bliżej większych miast tym jest drożej.
Autor: Mefka,
Aktualizacja: Ethelen- Odmiany barwne z opisami i zdjęciami znajdziesz pod tym linkiem:

http://swiatszynszyli.weebly.com/odmiany-barwne.html

  • 0
Sid (beż Towera homo) - 27.03.2011 - 19.05.2013
Badi (standard) - 04.2011
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych