Czy wiesz, że... szynszyla może dożyć 20 lat? -

szynszyla może dożyć 20 lat?

•         

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

* * * * * 1

SUSZONE WARZYWA / OWOCE

warzywa owoce

#51 szynszylek10

szynszylek10

W wolnych chwilach szyje hamak

• Użytkownik
  • 28
  • 22
  • LokalizacjaJozefkowo15

06 marzec 2010 - 17:47

Moim zdaniem nie dawaj ponieważ może mu to zaszkodzić ale niech wypowie się ktoś bardziej doświadczony .
  • 0
Domi=MUras

#52 Aneta

Aneta

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 439
  • LokalizacjaWarszawa

08 marzec 2010 - 13:59

Myślę, że orzechy włoskie nie zaszkodzą szynszylkowi jeśli będą podawane jako przysmak, czyli jeden co jakiś czas. Często w kolbach dla szynszyli jednym ze składników jest orzech włoski ;-)
  • 0
www.naszekoty.waw.pl

www.rosyjski-niebieski.info

#53 olcia288

olcia288

• Użytkownik
  • 565
  • 26
  • LokalizacjaJelenia Góra
  • Województwo:Dolnośląskie

14 marzec 2010 - 11:00

Czy szynszyle mogą jeść płatki owsiane?
  • 0

Tofa 4 lata

#54 Michał

Michał

Gipsuje dziury w ścianach

• Administrator
  • 2215
  • 43
  • LokalizacjaWarszawa
  • Województwo:Mazowieckie

14 marzec 2010 - 16:03

Myślę, że nie jest to najlepszy pomysł, ale może Konrad lub Aneta się wypowie.
  • 0

Zapoznaj się z nową funkcją na forum "NASZE BLOGI" zajrzyj tu (klik) i zacznij blogowanie

Pojawiły się dodatkowe reklamy, zobacz co jest ich powodem (klik)

:loveszynszyla:

#55 kasia_tomeq

kasia_tomeq

• Użytkownik
  • 729
  • 36
  • Lokalizacjaśląsk

14 marzec 2010 - 21:51

Moja szyszka lubi dostaje w rozsądnych ilościach raz na tydzień, co płatki mogą przyczynić się do zaparć!
  • 0

#56 Aneta

Aneta

• Użytkownik
  • 439
  • LokalizacjaWarszawa

15 marzec 2010 - 08:56

Płatki owsiane zawierają dużo błonnika i przy nadmiernym spożyciu błonnika oraz małej ilości wody może dojść do zaparć. Radzę traktować płatki owsiane jako dodatkowy pokarm, a nie podstawowy ;)
  • 0
www.naszekoty.waw.pl

#57 Lucyna

Lucyna

Nie ma na nic czasu - ma szynszyle

• Użytkownik
  • 63
  • LokalizacjaPomorskie

15 marzec 2010 - 11:08

Na deserek polecam musli chrupkie orzechowe :-P
  • 0
Lucyna

#58 olcia288

olcia288

• Użytkownik
  • 565
  • 26
  • LokalizacjaJelenia Góra
  • Województwo:Dolnośląskie

15 marzec 2010 - 14:59

Aha. Dzięki bo jak już dałam raz szynszylowi i jej samkowało :D
  • 0

Tofa 4 lata

#59 Łukasz

Łukasz

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 2
  • LokalizacjaMogilno

18 marzec 2010 - 21:40

Mój szynszyl nie za bardzo lubi jabłko, a marchew trochę. Widziałem na innych forach że niektóre lubią pestki dyni i nasiona słonecznika, natomiast mój nie przepada
  • 0

#60 Aneta

Aneta

• Użytkownik
  • 439
  • LokalizacjaWarszawa

19 marzec 2010 - 10:59

Podstawą diety szynszyla jest sucha karma, siano i woda.
  • 0
www.naszekoty.waw.pl

#61 Wiewiora

Wiewiora

• Użytkownik
  • 79
  • 31
  • LokalizacjaSkrzyszów, woj. śląskie

03 kwiecień 2010 - 18:06

Różne trawy suszone oczywiście że można podawać, przecież to sianko, tak jak Aneta powiedziala to podstawowe pożywienie, oczywiście nie mówie o jakiś niestworzonych roślinach tylko trawa, mniszek, babka i koniczyna. Ja daje takie sianko Albercikowi i nie dość że lubi to jeszcze nic mu nie jest, wręcz jest okazem zdrowia ;-) szylkom można nawet "surową" trawę podawać ale oczywiście w małych ilościach, powiedziałabym nawet że bardzo małych no i raz na jakiś czas jako smakołyk.

Orzechy podawać raczej jak smakołyk, a płatki owsiane to akurat wchodzą w skład mojej paszy, oczywiście w normalnych ilościach, więc chyba można kapke dać do pokarmu, jeśli oczywiście pasza tych płatków nie zawiera.
  • 0
Kasia

#62 AsiaZet

AsiaZet

• Użytkownik
  • 31
  • LokalizacjaWałbrzych

14 czerwiec 2010 - 21:13

A mój nie chce jeść ani jabłek ani banana ani rodzynek itp...
  • 0
Asia

#63 kasia_tomeq

kasia_tomeq

• Użytkownik
  • 729
  • 36
  • Lokalizacjaśląsk

14 czerwiec 2010 - 21:49

Rodzynki to akurat mała strata nie są najlepsze dla szynszyli moje szyszki mają tak że jak podaje coś nowego to najczęściej podchodzą do tego sceptycznie i ostrożnie za drugim razem już lepiej im smakuje! Myślę że musisz swojego szynszylka przyzwyczaić powoli do smakołyków!
  • 0

#64 AsiaZet

AsiaZet

• Użytkownik
  • 31
  • LokalizacjaWałbrzych

15 czerwiec 2010 - 08:23

Też tak myślałam, że trzeba czasu, ale jest u mnie ok 3 tygodni i od czasu do czasu wpadnie mu do karmy jakiś smakołyczek ale widzę, że go zostawia i nawet nie próbuje. Może z czasem nabierze na nie ochoty. Do samej karmy też sie przyzwyczaił bo na początku również nie chętnie jadł. Kupiłam 3 czy 4 rodzaje i tylko jedną wcina :) Dzięki i pozdrawiam
  • 0
Asia

#65 neji345

neji345

• Użytkownik
  • 26
  • 23
  • LokalizacjaKuczów

25 czerwiec 2010 - 10:18

A czy to dobry pomysł powiesić na sznurku szylkowi kolbe tak rzeby stawał na tylnych łapkach rzeby dosięgnąć i ćwiczyć je :?:

[ Dodano: 25 Czerwiec 2010, 11:19 ]

Bo słyszałem że szylki muszą mieć silne tylnie łapki :->
  • 0

#66 Aneta

Aneta

• Użytkownik
  • 439
  • LokalizacjaWarszawa

25 czerwiec 2010 - 10:46

neji345, oczywiście, że można, szynszyl bedzie miał i zabawę i jedzonko jednocześnie :)
  • 0
www.naszekoty.waw.pl

#67 neji345

neji345

• Użytkownik
  • 26
  • 23
  • LokalizacjaKuczów

27 czerwiec 2010 - 16:56

dzięki :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  • 0

#68 Mloda_Angelina_

Mloda_Angelina_

• Użytkownik
  • 90
  • 24
  • LokalizacjaGrzegorzew

02 wrzesień 2010 - 18:48

Witam !

1.Mieszkam w okolicy lasów i jak sami wiecie jesienią o tej porze zaczynają rosnąć grzyby ;) Moja babcia z dziadziuniem na takie wyprawy wyruszają co jesień i jak ostatnio przyjechali , to oczywiście babcia je suszy , ale do rzeczy czy mogę podać takiego suszonego grzybka szyszce ?

2.Czy owoce i warzywa mogę suszyć u babci w suszarce do tego typu jedzenia (chodzi mi to suszki dla szynszylka)?

3. Czy gałęzie brzozy są na 100 % procent odpowiednie dla tych zwierzątek , bo w zoologicznym powiedziano mi ,że podaje się gałązki wyłącznie z drzew owocowych (których u mnie brak ;( ) , aha gdy podałam mojemu wyparzoną gałązkę brzozy to za bardzo jej nie je a ma już ją miesiąc i woli obgryzać półeczki niż nią ;( ?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  • 0
Angelina ;) Pozdrawiam =)

Nie mam podpisu bo zabrakło długopisu, pożycz długopis, a będzie podpis !!!;D

Brak podpisu-Proszę wrzucić Monetę;)))))))

#69 kasia_tomeq

kasia_tomeq

• Użytkownik
  • 729
  • 36
  • Lokalizacjaśląsk

02 wrzesień 2010 - 22:23

Witam !

1.czy mogę podać takiego suszonego grzybka szyszce ?

2.Czy owoce i warzywa mogę suszyć u babci w suszarce do tego typu jedzenia (chodzi mi to suszki dla szynszylka)?

3. Czy gałęzie brzozy są na 100 % procent odpowiednie dla tych zwierzątek , bo w zoologicznym powiedziano mi ,że podaje się gałązki wyłącznie z drzew owocowych (których u mnie brak ;( ) , aha gdy podałam mojemu wyparzoną gałązkę brzozy to za bardzo jej nie je a ma już ją miesiąc i woli obgryzać półeczki niż nią ;( ?

1Szynszylą nie wolno dawać grzybów do jedzenia!!!

2Owoce i warzywa jak najbardziej możesz suszyć u babci w suszarce tylko przeglądnij spis jakie są polecane dla szynszyli bo np owoców które zawierają jedną dużą pestkę nie powinno się podawać!

3Tak, gałęzie brzozy są zdrowe ale nieszczególnie lubiane przez szynszyle spróbuj podać gałązki jabłoni, moje uwielbiają!

To nie prawda, że można podawać wszystkie gałęzie drzew owocowych większość jest szkodliwa jak nietrująca dla szynszyli!
  • 0

#70 Mloda_Angelina_

Mloda_Angelina_

• Użytkownik
  • 90
  • 24
  • LokalizacjaGrzegorzew

03 wrzesień 2010 - 15:44

Ok ! Dziękuję ;) co do drugiego pytania ;) to jak jest owoc jak brzoskwinia to mogę pestkę wyjąć a potem ją wysuszyć?
  • 0
Angelina ;) Pozdrawiam =)

Nie mam podpisu bo zabrakło długopisu, pożycz długopis, a będzie podpis !!!;D

Brak podpisu-Proszę wrzucić Monetę;)))))))

#71 Hihaho

Hihaho

Zaawansowany zamiatacz bobków

• Użytkownik
  • 108
  • 35
  • LokalizacjaSwiat

03 wrzesień 2010 - 17:32

Moja szynszyla je suszoną gruszkę, suszonego banana, suszone buraki i owoce leśne i suszone jabłka oraz marchewki. Wszystkie z Herbal Pets i Zuzali. Do ścierania gałązki brzozy lub jabłoni z podwórka - wyparzone we wrzątku lub Dako-Art gałązki. Ostatnio wierzbę ścinaliśmy - gałęzie jej - tak więc wiele ususzyłam dla zwierząt. Dodatkowo ma dwie zabawki drewniane, które też podgryza sobie, ścianę :S i czasami meble. Także sepia cieszy się powodzeniem. Często zostawiam jej na noc gałęzie, by miała co robić (a raczej nad ranem). Ja dla odmiany nie podaję suchego chleba, ma inne rzeczy do ścierania ząbków. Chleb dostały raz ostatnio świnki morskie, gdy jednej coś lekko stanęło w przełyku. Pomógł, ale na codzień go nie podaję.

Rzeczy jak kolby, dropsy itd. też nie podaję.
  • 0

#72 ANASZTA

ANASZTA

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 396
  • 40
  • LokalizacjaKoszalin

03 wrzesień 2010 - 19:38

Angelina, nie możesz wyjąć pestki i po sprawie bo właściwości wzdymające owocu pozostaną, a chodzi o to żeby nie spowodować problemów z brzuszkiem.

Hihaho, polecam jeszcze suszoną dziką różę i żurawinę jako 'multiwitaminę', a także bogaty w składniki odżywcze topinambur i pasternak suszony.

Jeśli chodzi o wierzbę to nie jest dobra jako stały składnik pokarmowy tylko w przeziębieniach, gdyż zawiera salicylany. Lepsza brzoza, lipa, grusza, jabłoń, patyki z malin i porzeczek.

Pozdrawiam!
  • 0
Zwierzęta uważamy za inteligentne dopiero wówczas gdy sami je zrozumiemy, tymczasem każde zwierzę, nawet najmniejsze, posiada inteligencję nawet gdy my jej nie chcemy zauważyć!

#73 Dissect

Dissect

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 2
  • LokalizacjaŁódź

03 wrzesień 2010 - 21:07

Ja moim szyszkom daję suszoną marchewkę, suszone banany <-- własnej roboty), biszkopty (oczywiście kawałek biszkopta na jakiś czas), zarodki pszenne, dropsy z zoologa, kawałek jakbłuszka od czasu do czasu, no i oczywiście patyczki z Herbal Farm ;)
  • 0

#74 Hihaho

Hihaho

Zaawansowany zamiatacz bobków

• Użytkownik
  • 108
  • 35
  • LokalizacjaSwiat

04 wrzesień 2010 - 12:47

Anaszta - Cześć, żurawinę w tych suszonych też mam. Topinambur czasami także, a pasternaku nie znosi ani ona, ani świnki morskie, więc już nie kupuję. Co do wierzby, to nie podaję jej aż tak często. Na zagranicznych stronach (polskich też) wszędzie jest napisane, że to normalna, bezpieczna gałąź do jedzenia jak jabłoń, czy grusza i zwyczajnie ją podają. U mnie dostaje ją raz na kilka dni, tak jak i świnki morskie. Jabłoni i gruszy nigdzie tu nie mam, moja mama czasami zbierze na spacerach i wyparzy. Wierzbę przynajmniej mam tutaj blisko. Nie chcę zostawiać jej na samych suchych patykach z Dako-Artu (tak, inne też podaję wysuszone, ale mam pewność, że są świeższe). Hmmm....patyki z malin przecież mają mnóstwo kolców, skubie się je?

[ Dodano: 4 Wrzesień 2010, 22:01 ]

Btw zapomniałam dodać - ja podaję także naturalne gryzaki z Herbal Pets. Takie twarde warzywne, kminkowe lub melisowe.

http://www.cuniland....?id_product=137

http://www.cuniland....?id_product=138

Wyglądają tak jak w linkach. Zwierzęta bardzo je lubią, a są z naturalnych składników. Wolę to niż kolby. Warzywne gryzaki zawieraja wodę, graham, cykorię, pasternak i marchew. Są twarde, więc fajnie ścierają ząbki. O tyle dobrze, że zwyczajnego pasternaku moje gryzonie jeść nie chcą. Nie smakuje im kompletnie.
  • 0

#75 ANASZTA

ANASZTA

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 396
  • 40
  • LokalizacjaKoszalin

06 wrzesień 2010 - 18:18

Cześć ! Jeśli chodzi o wierzbę

http://www.ochoroba....iala-salix-alba

poczytaj a zobaczysz sama co o tym sądzisz

Pytasz czy obieram maliny z kolców, cóż oczywiście że nie :-> niech szyszole też mają jakąś pracę ! Staram się gdy podaję świeże , urywać tylko młode pędy, wtedy są bez kolców, natomiast suszone już tak nie kłują, a szysze sobie z nimi radzą bez problemów, polecam.

P.S. tak samo radzą sobie ze świeżą pokrzywą , wsuwają aż im się uszy trzęsą, chociaż mnie dopiero co poparzyła w palce :lol:

Przyznam że z gryzakami spotkałam się pierwszy raz, więc nie mam zdania. W każdym razie, melisę też podaję, sama hoduję , to dobry składnik diety.
  • 0
Zwierzęta uważamy za inteligentne dopiero wówczas gdy sami je zrozumiemy, tymczasem każde zwierzę, nawet najmniejsze, posiada inteligencję nawet gdy my jej nie chcemy zauważyć!