Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy? -

szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy?

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie

ŁĄCZENIE 3 I WIĘCEJ SZYNSZYLI

łączenie trzech szynszyli łączenie czterech szynszyli łączenie pięciu szynszyli łączenie łączenie grupy szynszyli

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
690 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gorgo

Gorgo

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 4 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 luty 2010 - 20:15

Słuchajcie szczególnie Szymon wiem że czasem takie łączenia się udają ale chyba nie jest to regułą. Miałem w jednej klatce dwie dziewczyny które bardzo się lubiły i wszystko było ok. Zamieszkał z nimi samiec i też wszystko było ok do czasu kiedy Lotka urodziła maluchy. Wtedy zaczęły się zajadłe walki było to na 2-3 dni po przyjściu na świat maluszków. Lotka zaczęła atakować bezdzietną Lalę ale również i samca chociaż tego bardziej oszczędzała. Dziewczyny biły się stale, leciały włosy, później nawet krew. W konsekwencji Lotka straciła pokarm i musieliśmy odchowywać maluchy na pipecie. Jedno z maleństw (największe) niestety umarło. W zasadzie wtedy domyśliliśmy się że ona już nie ma pokarmu. Oczywiście rozdzieliliśmy szynszyle lala mieszka teraz z Frodo a Lotka jeszcze z dzieciakami (którym próbujemy znaleźć aktualnie nowy dom (dział ogłoszenia). Dlatego warto jeszcze raz przemyśleć czy pomysł 2 samic i samca jest do końca trafiony. Wiem że u niektórych taka kombinacja funkcjonuje bez problemu ale jak widać nie zawsze. Nadmieniam że nasze szynszyle mają ogromne klatki. Pomysł z 2 samcami dołączonymi do 2 samic chyba bym odradzał choć na tym polu nie mam doświadczeń. czytałem też że szynszyle na wolności dobierają się w monogamiczne związki, nie wiem jak jest w hodowli czy takie 2 pary zgodnie by funkcjonowały. Myśle ze w warunkach klatkowych byłoby ciężko. Pozdrawiam

• 0
Gorgo

#2 Aneta

Aneta

Patologicznie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 439 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 luty 2010 - 09:03

W naszej hodowli od 5 lat żyją wspólnie w jednej klatce dwie samice i samiec. Nie ma żadnej agresji między nimi, a gdy urodzi się młode z jednej matki to wszytskie szynszyle się nim opiekują (np. śpią razem, myją malucha). Gdy obie samice mają jednocześnie młode też nie ma problemu, a nawet maluchy potrafią wędrować od jednej matki do drugiej matki na cyca :) i nie są przeganiane. Myślę, że trzymanie szynszyli w kilka par nie jest właściwe, gdyż między samcami będzie dochodziło do walk, np. podczas rui. W dużych hodowlach na jednego samca przypada 3-4 samice i on ma swobodne dojście do nich przez cały czas.
  • 0
www.naszekoty.waw.pl

www.rosyjski-niebieski.info

#3 szynszylek10

szynszylek10

W wolnych chwilach szyje hamak

• Użytkownik
  • 28 postów
  • LokalizacjaJozefkowo15

Napisano 06 marzec 2010 - 15:20

Mam zamiar kupić 3 samice czy 2 samce nie będą się gryźć ? Pierwsza samica ma młode czy może je bronić przed samicą 2 ? A czy samiec nie będzie oddany pierwszej partnerce ?
  • 0
Domi=MUras

#4 alka

alka

Nie ma na nic czasu - ma szynszyle

• Użytkownik
  • 79 postów
  • LokalizacjaOkolice Opola

Napisano 06 marzec 2010 - 19:10

samica ktora ma mlode moze byc agresywna w stosunku do innych samic
  • 0

#5 kasia_tomeq

kasia_tomeq

• Użytkownik
  • 729 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 06 marzec 2010 - 23:04

szynszylek10 Jeżeli Twoja samica rzeczywiście urodziła młode to moje kolejne pytanie po co w ogóle je rozmnażasz co będziesz z nimi robił?? Po trzecie jeżeli masz już malutkie to po co chcesz kupować następną samice?
  • 0

#6 Michał

Michał

Gipsuje dziury w ścianach

• Administrator
  • 2212 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Województwo:Mazowieckie

Napisano 07 marzec 2010 - 01:15

Po trzecie jeżeli masz już malutkie to po co chcesz kupować następną samice?

Młode powinien oddać.

czy 2 samce nie bendą się gryżć

Samce na pewno będą między sobą walczyć o samice jest to słaby pomysł

Mam zamiar kupić 3 samice czy 2 samce nie będą się gryźć

to jest 5 szynszyli, w czym zamierzasz je trzymać? Niezwykle dużą klatkę musisz mieć.
  • 0

Zapoznaj się z nową funkcją na forum "NASZE BLOGI" zajrzyj tu (klik) i zacznij blogowanie

Pojawiły się dodatkowe reklamy, zobacz co jest ich powodem (klik)

:loveszynszyla:

#7 szynszylek10

szynszylek10

W wolnych chwilach szyje hamak

• Użytkownik
  • 28 postów
  • LokalizacjaJozefkowo15

Napisano 07 marzec 2010 - 11:51

No to może zrezygnuje z 2 samicy .

[ Dodano: 7 Marzec 2010, 12:16 ]

Sorry zle napisalem chce miec 2 samice a nie trzy 2 samice a jeden samiec
  • 0
Domi=MUras

#8 Michał

Michał

• Administrator
  • 2212 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 marzec 2010 - 17:39

Teraz ja sorry źle przeczytałem pewnie godzina była zbyt późna.

Rozumiem, że samiec będzie jeden i dwie samice. jeżeli masz wystarczającej wielkości klatkę, to może być taki układ. My mamy dwie samice i samca, bardzo dobrze się dogadują samice na zmianę zajmują się młodymi w chwili obecnej mamy młode z obydwu samic i młode przychodzą do tej samicy, która akurat jest na dole, ważne, żeby klatka była wystarczająco duża.
  • 0

Zapoznaj się z nową funkcją na forum "NASZE BLOGI" zajrzyj tu (klik) i zacznij blogowanie

#9 kasia_tomeq

kasia_tomeq

• Użytkownik
  • 729 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 07 marzec 2010 - 18:13

To duże szczęście że trójka tak się dogaduje. Znam przypadek gdzie znajomi też mają 3 szyle ale niestety 2 samiczki nie mogą się ze sobą dogadać i muszą siedzieć w osobnych klatkach. Natomiast samiec sobie wędruje raz do jednej dziewczyny raz do drugiej:D ten to ma życie ;) hehe

Więc nie wiem czy warto ryzykować? Szynszylek10 przemyśl czy jak się nie zgodzą to będziesz miał miejsce na drugą klatkę lub czy będziesz miał komu oddać samice!
  • 0

#10 Aneta

Aneta

• Użytkownik
  • 439 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 marzec 2010 - 13:54

Myślę, że parka szynszyli jest wystarczająca, po co komplikować i ryzykować? Co to za radość trzymać szynszyle w oddzielnych klatkach?
  • 0
www.naszekoty.waw.pl

#11 kasia_tomeq

kasia_tomeq

• Użytkownik
  • 729 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 08 marzec 2010 - 17:03

Nie znam dokładnego powodu dlaczego zdecydowali się dokupić 2 samice myślę, że było to spowodowane martwymi młodymi o czym pisałam w innym temacie, a decyzja chyba nie do końca przemyślana!
  • 0

#12 aga3435

aga3435

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 15 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk - Polkowice

Napisano 24 czerwiec 2010 - 20:36

Czy można trzymać 3-4 samiczki z jednym samcem w tej samej klatce? Czy w ogóle istnieją jakieś ograniczenia spowodowane bójkami w większym stadzie?
  • 0

#13 Aneta

Aneta

• Użytkownik
  • 439 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 czerwiec 2010 - 10:55

W dużych hodowlach na jednego samca przypada 3-4 samiczki :) Najważniejsze, żeby samiczki między sobą się dogadały. U mnie jest jeden samczyk i dwie samiczki ;)
  • 0
www.naszekoty.waw.pl

#14 aga3435

aga3435

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 15 postów

Napisano 25 czerwiec 2010 - 13:52

To dobrze, bo być może kiedyś zajmę się ich hodowlą na poważnie i chciałabym mieć takie stadko :) A dużo macie małych w roku z tych dwóch samiczek? I może jeszcze jedno pytanie, jak połączę każdą z odmian barwnych ze standardowym samczykiem, to jakie jest prawdopodobieństwo otrzymania młodych w kolorze matki, albo w ogóle w innym niż szaraczek?
  • 0

#15 Aneta

Aneta

• Użytkownik
  • 439 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 czerwiec 2010 - 14:34

U nas przeważnie z jednej samicy są dwa mioty w roku po 1-2 młode, ale zdarza się, że jest tylko jeden miot w roku. Z połączenia standarda z kolorem często rodzi się standard, a średnio co 3 miot pojawia się kolor lub mozaika :)
  • 0
www.naszekoty.waw.pl

#16 Michał

Michał

• Administrator
  • 2212 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 czerwiec 2010 - 14:36

Na tyle szynszyli i jeszcze planowaną hodowlę, to bardzo dużą klatkę musisz mieć, lub kilka klatek.
  • 0

#17 aga3435

aga3435

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 15 postów

Napisano 25 czerwiec 2010 - 21:48

Aneta to całkiem ładne mogą wyjść te maluszki ;) Z resztą nawet standardy są kochane.

Michał ja doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że będę musiała mieć ogromną klatkę (Nie mówiąc już o dodatkowych na młode).Najchętniej to bym cały pokój dla nich zrobiła :) Jednak jeszcze wiele powinnam się nauczyć i wiele doświadczeń przede mną zanim to nastąpi.
  • 0

#18 Faf

Faf

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 12 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 30 maj 2011 - 10:29

Mam dwie samiczki w wieku około 8-9 miesięcy, mieszkają ze sobą od małego, bo wzięłam je kiedy miały po 2 i 3 miesiące. Teraz mam możliwość dokupienia samczyka - wymarzonego beżyka. Jak myślicie, jest to dobra decyzja, żeby go kupować, a potem trzymać wszystkie w jednej klatce. Czy istnieje duża szansa, że mogą się nie pogodzić?
  • 0
Zdziśka - standard(wrzesień 2010)
Edek - extra dark ebony(marzec 2011)
Bolek - hetero beige(2010)

Antek, Ryśka - ['] ['] ['] :(

#19 Michał

Michał

• Administrator
  • 2212 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 maj 2011 - 12:30

Pogodzenie to jedno, a utrzymanie i zajęcie się młodymi które będą to drugie. Czy jesteś pewna, że dasz radę? My mieliśmy przez bardzo długi czas dwie samiczki i samca i jak się młode urodziły to uwierz mi, że pracy przy nich było dużo. Dodatkowo musisz mieć naprawdę dużą klatkę, żeby dorosłe z małymi się pomieściły.
  • 0

#20 Faf

Faf

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 12 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 30 maj 2011 - 14:04

Michał, jeżeli chodzi o utrzymanie i zajmowanie się zwierzakami to wiem z czym to się wiąże. Nie jestem pierwszy raz na forum, udzielam się na innym. Chodziło mi po prostu o kwestie pogodzenia zwierzaków. Sprawdzam właśnie dlatego na różnych forach jak sytuacja może się rozwinąć, żeby nie być potem zaskoczoną i zdziwioną.

Więc jak z tym pogodzeniem, bo tak naprawdę jest to kwestia, która mnie najbardziej w tym momencie interesuje. Do tego mam jeszcze pytanko - czy jeżeli w takim układzie zwierzaki by się nie pogodziły to czy kastracja samczyka by to rozwiązała, czy dalej będzie miał "samczy" zapach?
  • 0

#21 ANASZTA

ANASZTA

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 396 postów
  • LokalizacjaKoszalin

Napisano 30 maj 2011 - 21:15

Witaj Faf ;] Ukłony z Koszalina ;] Z mojego doświadczenia wynika że dużo większe prawdopodobieństwo jest pogodzenia ze sobą dwu samiczek i samca niż trzech samiczek, które są z natury temperamentne dużo bardziej niż samce. Tym bardziej że jak piszesz samiczki twoje mają między sobą silną więź będąc razem od maleńkości więc nie powinny się pokłócić a samczyka każda z nich chętnie przyjmie, wiadomo popęd ;] Jednak łacząc ze sobą tak wyjatkowe zwierzątka jak szynszyle, zważywszy na indywidualność ich charakterków, nigdy nie masz 100% pewności że zgodzą się ze sobą niezależnie od płci, nawet łącząc je w bardzo młodym wieku ;]

[ Dodano: 30 Maj 2011, 22:19 ]

p.s. odnośnie kastrakcji - nie popieram, dużo leopszym rozwiązaniem jest ewentualnie podzielenie klatki na dwie z przejściem dla samca pomiedzy nimi i zakupieniem kołnierzyków dla samiczek, to ewentualność w przypadku gdy samice pokłócą się między sobą i nie chcą się dalej tolerować (bo samczyka na pewno przyjmą) żeby nie tworzyć dwu oddzielnych rodzin ;]
  • 0
Zwierzęta uważamy za inteligentne dopiero wówczas gdy sami je zrozumiemy, tymczasem każde zwierzę, nawet najmniejsze, posiada inteligencję nawet gdy my jej nie chcemy zauważyć!

#22 Faf

Faf

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 12 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 31 maj 2011 - 07:57

ANASZTA, ja się coraz bardziej zaczynam przekonywać do tego szynszylka. Jest przepiękny. :) Tylko właśnie martwią mnie takie sprawy z tym łączeniem. Pamiętam, że tak samo miałam jak miesiąc po pierwszej kupowałam drugą samiczkę. Chyba z tydzień mieszkały oddzielnie, bo bałam się, żeby się nie pogryzły.

Z drugiej strony też myślałam o tym, że jakby się nie pogodziły to kupię drugiego samczyka i je podzielę lub jeszcze jedną samiczką i z nią zostawię samczyka, a dziewczyny w spokoju. Tylko, że to już niestety taki poważniejszy krok, bo dwie klatki i dodatkowe koszta, które się z tą sprawą wiążą.

Ale ostatecznie chyba się zdecyduję na tego samczyka, bo mam transport i cena jest naprawdę fajna. Tylko to dopiero po sesji, gdzieś za dwa tygodnie, bo wcześniej nie dam rady zrobić wycieczki do Poznania. :)

[ Dodano: 19 Czerwiec 2011, 14:30 ]

Jak wiecie tydzień temu dołączył do mojego stadka nowy samczyk. Maluch ma trzy miesiące i jest sporo młodszy od samiczek. Przez ten tydzień jego klatka stała przy samej klatce samiczek. Przez kratki dogadują się dobrze, samczyk chce być jak najbliżej nich i one też wykazują jakieś zainteresowanie. Robię im też wspólne wybiegi. Klatka samczyka jest też w łazience i jak chce zawsze się może tam schować, nie wpuszczam tam samiczek. Z białą samiczką dogadał się od razu, ze dwa razy go pogoniła, a teraz czasami coś tam się dziobną, ale żyją w zgodzie, wąchają się itd. Z szarą samiczką jest trochę gorzej, ponieważ na początku bardzo go goniła, a on ze strachu gubił futro i przed nią uciekał. Oczywiście pilnowałam ich, żeby sobie krzywdy nie zrobiły. Wszystko to na szczęście bez krwi i sikania na siebie nawzajem...

Dzisiaj wsadziłam je do akwarium(od góry zamykane i w środku z przegrodą z siateczki - po jednej stronie samiczki, po drugiej samczyk), żeby przebywały ze sobą cały czas, i czuły swój zapach. Po jakimś czasie postanowiłam uchylić im tą siatkę, żeby samczyk miał przejście, ale żeby samiczki nie mogły wejść do niego. Teraz siedzą razem w akwarium i sobie śpią. Tyle, że samiczki same, a samczyk oddzielnie sam. Szara samiczka jeszcze trochę go tak dziabie(nie wiem jak to określić) jak jej się coś nie podoba. Dochodzi nawet do takich walk na dwóch łapkach, ale samczyk się broni. Ogólnie nic złego sobie nie robią, czarnemu leci trochę futra. Ale nie gryzą się i nie ma krwi.

I teraz mam takie pytanie - jak myślicie, mogę je już razem wrzucić do klatki czy może jeszcze przez parę dni porobić im takie wspólne posiedzenia w akwarium, żeby się bardziej przyzwyczaiły?

Nie chcę ich tak wrzucać, bo boję się, żeby samczykowi nie zrobiły krzywdy, tym bardziej, że mają mieszkać w samiczej klatce... Mam taki plan, że może zanim je razem wsadzę to jeszcze raz wyparzę elementy klatki(półki domek itd), trochę przemebluję... Żeby samiczki nie czuły się jak u siebie. :)
  • 0

#23 Michał

Michał

• Administrator
  • 2212 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 czerwiec 2011 - 18:26

Zasadniczo, to nie powinnaś ich w akwarium trzymać. Spróbuj późnym wieczorem wypuścić je wszystkie razem na pokój, a na noc wszystkie do jednej klatki, może się zdarzyć jeszcze jakaś mała zadyma, ale raczej nieszczęście nie powinno się żadne wydarzyć.
  • 0

#24 Faf

Faf

Zielony jak tymotka

• Użytkownik
  • 12 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 19 czerwiec 2011 - 19:03

Dlaczego nie powinnam ich w akwarium trzymać? Przecież ja ich tam nie trzymam zawsze. To był tylko taki neutralny teren, gdzie nie było za dużo miejsca, a gdzie musiały być koło siebie i były cały czas w swoim otoczeniu. Temperatura na dworze i w domu nie jest wysoka, więc nie przesadzajmy, nic im się nie powinno stać. Wylot powietrza to cała otwierana góra...

Do jednej klatki ich nie chciałam wrzucać od razu, bo widziałam co było na wybiegu. A to jest poza tym klatka samiczek, więc bałam się, że w niej nie będą chciały go zaakceptować.

No nie wiem, może wyparzyć cały sprzęt ze środka, łącznie z klatką i wtedy je wrzucić?
  • 0

#25 Gosiaczek

Gosiaczek

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 274 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 28 październik 2011 - 17:31

Ja za niedługo (albo i długo ) będę łączyć moją Rubinkę( nową szylke dziewuszkę) z dwoma wcześniejszymi dziewczynami. Zaczęłabym już ale Rubinka ma pół roku a jest bardzo malutka i chudziutka więc szanse nie były by wyrównane. Jest wielkości wyrośniętego chomika lub nie dużego szczurka, ogólnie jest słabiutka i mogła by zostać poturbowana.

[ Dodano: 28 Październik 2011, 18:35 ]

Musi najpierw sporo przytyć i podrosnąć , aby szanse były wyrównane. Bo naprawdę jest bardzo malutka. Na razie klatki stoją w tym samym pokoju i szylki się widzą i mogą obwąchiwać.
  • 0

Zobacz podobne tematy z jednym lub większą ilością słów kluczowych: łączenie trzech szynszyli, łączenie czterech szynszyli, łączenie pięciu szynszyli, łączenie, łączenie grupy szynszyli

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych