Czy wiesz, że... szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy? -

szynszyle są aktywnie głównie wieczorem i w nocy?

•         

Witamy na FORUM SZYNSZYLE

Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI

Guest Message by DevFuse

- - - - -

DZIAŁANIE I WŁAŚCIWOŚCI: ziół / kwiatów / owoców / warzyw

działanie ziół warzywa owoce kwiaty

#101 didaś

didaś

Nadworny medyk Miłościwie Panującego Dyktatora

• Administracja
  • 3216
  • 34
  • LokalizacjaKraków
  • Województwo:Małopolskie

07 lipiec 2013 - 17:04

Stefanowa, piękne opracowanie. Może by je podpiąć gdzieś wyżej?
  • 0

"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh

458966ff1b.png

#102 Gość_Anonymous_*

Gość_Anonymous_*
  • Gość

07 lipiec 2013 - 18:40

teraz jest super :))))) dzięki :)
  • 0

#103 Stefanowa

Stefanowa

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 246
  • 33
  • LokalizacjaReda
  • Województwo:Pomorskie

07 lipiec 2013 - 19:25

Stefanowa, piękne opracowanie. Może by je podpiąć gdzieś wyżej?

Już Michał wyszedł do mnie z takim pytaniem :) Będzie nad tym pracować, prawdopodobnie powstanie osobny temat tak, by każdy go widział, będzie na samej górze. No chyba, że nasz wódz cuś innego wymyśli, ale... generalnie to tak, jest taki plan :)
  • 0

#104 Aniutka

Aniutka

Dobrze wytresowana posłuszna służba szynszyli

• Administracja
  • 8873
  • 54
  • LokalizacjaWarszawa
  • Województwo:Mazowieckie

09 lipiec 2013 - 14:49

Stefanowa, niski ukłon w Twoją stronę !!! Jestem pod wielkim wrażeniem. Zrobiłaś to po prostu mega profesjonalnie. DZIĘKUJĘ !!!

zmieniłam pierwszy załączony link na odnośnik do właściwego zbioru pozbawionego wrzosu.
Teraz oba linki są dobre. Jeśli ktoś nie doczyta reszty wpisów nt wrzosu to i tak nie ściągnie niewłaściwego dokumentu.
Jeszcze raz wielkie dzięki Monia !
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#105 Stefanowa

Stefanowa

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 246
  • 33
  • LokalizacjaReda

09 lipiec 2013 - 15:40

Szkoda, że nie ma przycisku: "lubię to" xD
  • 0

#106 Michał

Michał

Gipsuje dziury w ścianach

• Administrator
  • 2215
  • 43
  • LokalizacjaWarszawa

09 lipiec 2013 - 21:04

Szkoda, że nie ma przycisku: "lubię to"

A co dokładnie masz na myśli? Bo jest przy każdym poście "g+1" "f" i
  • 0

Zapoznaj się z nową funkcją na forum "NASZE BLOGI" zajrzyj tu (klik) i zacznij blogowanie

Pojawiły się dodatkowe reklamy, zobacz co jest ich powodem (klik)

:loveszynszyla:

#107 Stefanowa

Stefanowa

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 246
  • 33
  • LokalizacjaReda

10 lipiec 2013 - 10:05

A co dokładnie masz na myśli? Bo jest przy każdym poście "g+1" "f" i

Udostępnianie postów to inna sprawa, a czym innym jest kliknięcie i pokazanie jak bardzo Ci się ten post podoba :D (i co jest widoczne tylko na forum). No a "pomógł/pomogła) to też zupełnie inna bajka, zwłaszcza w tym kontekście.

Zresztą... To był tylko taki fejsbukowy żarcik ;) Nie potrzebuję żadnych dodatkowych przycisków ;)
  • 0

#108 Odium

Odium

Kierownik klatki :)

• Użytkownik
  • 1219
  • 28
  • LokalizacjaLublin/Zamość
  • Województwo:Lubelskie

10 lipiec 2013 - 12:29

Stefanowa, coś fantastycznego! Oczywiście, że trzeba ten poradnik wysunąć do nowego tematu! I to na sam początek ;-)
Ja również dziękuję, na pewno ja i inni nie raz tam zajrzymy - przejrzyście i na temat! Super! :soczek:

[ Dodano: 10 Lipca 2013, 14:01 ]
Coś mi świtało, że czarny bez jest trujący. Sprawdziłam w wikipedii i tam znalazłam w dziale "własności trujące" takie informacje: "We wszystkich częściach świeżej rośliny występuje sambunigryna i sambucyna, które dla ludzi w większych ilościach są trujące[13]. Jednakże wyższa temperatura (gotowanie czy smażenie bez przykrycia) usuwa ich własności trujące. Najczęściej dochodzi do zatrucia w wyniku spożycia niedojrzałych owoców. Objawami zatrucia są: osłabienie, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, przyspieszenie tętna i zaburzenia oddychania aż do duszności włącznie. Pierwsza pomoc polega na sprowokowaniu wymiotów i płukaniu żołądka. Konieczna pomoc lekarza."
Na stronie http://twojezwierzak...e-dla-zwierzat/ znalazłam też, że jest szkodliwy dla zwierząt - tu głównie chodziło o psy i koty, a kulki chyba są bardziej wrażliwe.
I po ogólnym czytaniu, wszędzie napisane, że po ugotowaniu i odpowiednim przyrządzeniu toksyny się usuwa i jest jadalny. Ale własnie nie wiem jak z kwiatem.
  • 0
Szyszka i Plamka- standard / Kropka - white wilson extreme mosaic / Aksamicia - black velvet / Tomson - black velvet za TM
Kicia - Murka - mieszańcus kudłaczus buraskus, Koszyczki - Chip & Dale

'You are res­ponsib­le, fo­rever, for what you ha­ve ta­med!'

www.facebook.com/forum.szynszyla

#109 Stefanowa

Stefanowa

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 246
  • 33
  • LokalizacjaReda

10 lipiec 2013 - 16:23

Kurczę... Te rośliny haki nam podkładają :P

Dobrze, że wszyscy jesteście tacy czujni, bo zanim ten spis trafi na czołówkę tematów to jest mnóstwo okazji do zmiany. Chodzi o to, by to było jak najlepsze, jak najbardziej pewne źródło wiedzy przede wszystkim. Sama nie jestem wszechwiedząca, też się uczę właściwości tych ziół i dobrze byłoby, by wiele osób przeczytało ten spis dokładnie i w razie W zgłoszą swoje uwagi. Z góry dziękuję :)

Usunę też w takim układzie czarny bez z tego spisu - dla pewności.

Ustaliłam również, że dziurawiec zwyczajny w większych ilościach jest trujący dla zwierząt, pomimo tego wielu weterynarzy stosuje to zioło w leczeniu zwierząt. Podobnie jeśli chodzi o skrzyp polny, o czym nawet napisałam w spisie, że nie wolno go przedawkować - ma dobroczynne właściwości, ale przy dużych ilościach może być trujący.

Dotarłam w Wikipedii do spisu roślin trujących (wrzuca się tam rośliny, o których wiadomo nawet tylko z 1 źródła, że może być trujący). Wśród nich jest w/w dziurawiec, także rzeżucha łąkowa i skrzyp polny (o którym pisałam wcześniej, że się go stosuje, ale należy uważać, żeby nie przedawkować). Zastanawiam się w związku z tym, czy nie usunąć lepiej te 3 rośliny ze spisu, skoro są wobec nich pewne wątpliwości. Jak sądzicie?

PS2. Na chwilę obecną poprzedni spis usunęłam z serwera i nie wrzucam kolejnej wersji - poczekam na Waszą decyzję.
  • 0

#110 Odium

Odium

Kierownik klatki :)

• Użytkownik
  • 1219
  • 28
  • LokalizacjaLublin/Zamość
  • Województwo:Lubelskie

10 lipiec 2013 - 21:16

Okej więc ja też poczekam, bo chcę wydzielić ten spis (jeśli oczywiście pozwolisz) do oddzielnego zamkniętego tematu ;) także również czekam na decyzję ;-)
  • 0

#111 Stefanowa

Stefanowa

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 246
  • 33
  • LokalizacjaReda

10 lipiec 2013 - 21:23

Nie ma sprawy, możesz to zrobić ;) Wstępnie zadeklarował się Michał, ale to już ustalicie między sobą ;)

Na SB wyszła mini dyskusja na ten temat, że no właśnie, może pozostawić ten czarny bez z dopiskiem, aby kwiata najpierw zagotować a potem wysuszyć, w przeciwnym razie kwiat będzie trujący?

Podobnie z dziurawcem i skrzypem - pozostawiłam póki co notkę, że w większych ilościach te zioła są trujące, a rzeżuchę zwyczajnie wywaliłam, bo niewiele wyczytałam w necie na ten temat.

Jeśli miałoby to pozostać w takiej formie to mogę Ci ten spis przesłać na maila, żebyś mogła działać ;)
  • 0

#112 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

10 lipiec 2013 - 21:26

Na SB wyszła mini dyskusja na ten temat, że no właśnie, może pozostawić ten czarny bez z dopiskiem, aby kwiata najpierw zagotować a potem wysuszyć, w przeciwnym razie kwiat będzie trujący?

tylko po co takie zabiegi i cudowania skoro jest cała tona innych sprawdzonych smakołyków i ziół?
  • 0

#113 Stefanowa

Stefanowa

Dealer Tymotki

• Użytkownik
  • 246
  • 33
  • LokalizacjaReda

10 lipiec 2013 - 21:30

tylko po co takie zabiegi i cudowania skoro jest cała tona innych sprawdzonych smakołyków i ziół?

Moim celem było sporządzenie spisu z jak największą ilością ziół, które można stosować dla szynszyli. Są sprawdzone zioła, typu melisa, rumianek - to prawda, ale to nie o to w tym wszystkim chodzi. Informacje o wybranych ziołach ma każdy z nas tak na dobrą sprawę. Uznałam, że może co niektórym będzie zależeć na tym, by posiadać większa wiedza na temat ziół, niż co do wybranych okazów i ... kurczę, chyba zainteresowanie tym tematem jest ;) Stąd też i takie moje starania.

Fakt faktem, nie jest to zioło jakieś szczególne, z powodzeniem można je zastąpić czym innym.
  • 0

#114 Yoshiko

Yoshiko

Zakaźnie zaszynszylowany

• Użytkownik
  • 3138
  • 40
  • LokalizacjaKostrzyn nad Odrą/Jastrzębie-Zdrój
  • Województwo:Śląskie

11 lipiec 2013 - 00:19

Stefanowa, ja również wyczytałam, iż szyli nie należy karmić lucerną...gdyż ma dla nich zbyt dużą zawartość protein...i może wywołać ostrą biegunkę... ;) Jak będzie trzeba to mogę przesłać źródło, tyle że jest po angielsku :).
  • 0
...Baka wa shinanakya naoranai... - ...Unless an idiot dies, he won't be cured...

Kourin :serce: - ze mną od 16.01.2012
Saki :serce: - ze mną od 12.01.2013
Hotaru :serce: - ze mną od 9.08.2013
Shinju :serce: - ze mną od 10.04.2014

Risa [*]...16.12.2011 - 7.04.2013... :( - na zawsze w moim :serce:

#115 didaś

didaś

Nadworny medyk Miłościwie Panującego Dyktatora

• Administracja
  • 3216
  • 34
  • LokalizacjaKraków
  • Województwo:Małopolskie

11 lipiec 2013 - 11:37

Pytanie czy rozpatrujemy w kategoriach "karmienia" czy przysmaku od czasu do czasu ;) Lucerna co jakiś czas jako przysmak jest, coś jak z rodzynkami. Dziurawiec podaję Bazylemu małą szczyptę kiedy ma problemy z brzuszkiem, stosowany bardzo rozsądnie, w małych ilościach, nieczęsto (w sumie odkąd Bazyli u mnie mieszka, od końca września zeszłego roku, zużyłam może w sumie z 2 łyżeczki od herbaty), wspomaga mu to trawienie trochę, wydaje mi się z obserwacji, że mocniej niż nagietki. Ale koniecznie, jeśli to ma być tam umieszczone, niech będzie ta informacja, że maleńkie ilości bardzo bardzo rzadko.
  • 0

"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh

458966ff1b.png

#116 paulinaSO

paulinaSO

W wolnych chwilach szyje hamak

• Użytkownik
  • 35
  • 30
  • Lokalizacjaprawie Bydgoszcz
  • Województwo:Kujawsko-pomorskie

23 sierpień 2013 - 14:08

Witajcie :) Ostatnio przywiozłam od rolnika Ślaz dziki (Malva sylvestris), który uprawia zioła na sprzedaż. Kwiaty co prawda już się suszą ale chciałam zapytać czy może ktoś się spotkał już z tą rośliną? W internecie można znaleźć sporo informacji o tej roślinie leczniczej.
Skład ma zdecydowanie podobny do malwy czarnej : śluz, garbniki, kwasy organiczne i śladowe ilości wit.C.
"Zastosowanie lecznicze: Wewnętrznie: Suchy kaszel, utrudnione odkrztuszanie, chrypka, łagodne schorzenia nieżytowe gardła i krtani, szczególnie u dzieci i osób w wieku podeszłym. Ponadto przy zaparciach, biegunkach, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zaburzeniach trawienia oraz nieżytach dróg moczowych. " Ze strony internetowej http://www.doz.pl/zi...iki_Malwa_dzika

Kwiaty nie są tak duże jak u malwy czarnej i myślę że raz na jakiś czas mogłabym mu podać lub trzymać jako środek leczniczy.
  • 0

#117 xjolax

xjolax

Zaawansowany zamiatacz bobków

• Użytkownik
  • 108
  • LokalizacjaSzczecin

21 październik 2013 - 23:30

Banan

działanie:

- uspakajające.

Chipsy bananowe to źródło potasu i witamin B1, B2 i C. Znajdujące się w bananowym miąższu kwasy tłuszczowe poprawiają stosunek kwasów nienasyconych do nasyconych. Ze względu na dużą zawartość tłuszczy należy podawać w niewielkich ilościach, nieczęsto!

Mam pytanie co do bananów, bo być może ktoś posiada większą wiedzę i mnie oświeci. Na człowieka banany działają nie uspokajająco, ale bardziej są energetycznym zastrzykiem.

Być może tyczy się to słodzonych czipsów bananowych, jednak zwykłe banany są zalecane na podniesienie poziomu serotoniny w organizmie.

Dodatkowo duża ilość potasu również świadczy o właściwościach wzmacniających i bardziej pobudzających. Również zawartość witamin B1 i B2.

Jeśli ktoś posiadałby wiedzę, która pozwoliłaby to opisać szerzej, byłabym bardzo wdzięczna. ;)
  • 0

U Szynszyla - mój blog o szynszyli małej ;) i Stefanie

Kup swój szynszylowy gadżet

kontakt szynszylowyswiat@gmail.com

#118 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8873
  • 54
  • LokalizacjaWarszawa

22 październik 2013 - 09:35

xjolax, właściwie już sama opisałaś najważniejsze zalety suszonych bananów (zawsze podajemy szyszeczkom te niesłodzone - naturalne). Co więcej chciałabyś żeby było tu opisane?
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#119 Quiet

Quiet

• Użytkownik
  • 2091
  • 44
  • LokalizacjaTrzebnica
  • Województwo:Dolnośląskie

22 październik 2013 - 13:06

mówisz i masz
O niezwykłych właściwościach banana
1. Właściwości bananów - Wzmacniają serce
Regularne jedzenie bananów chroni układ krążenia. Owoce są bowiem źródłem potasu, obniżającego ciśnienie tętnicze krwi. Prócz tego zawierają niemal tyle samo pektyn, co jabłka. Dzięki temu mogą obniżać poziom cholesterolu, zapobiegając miażdżycy.

2. Właściwości bananów - Na dobranoc
Koktajl z banana i szklanki mleka ułatwia zasypianie. Taki drink jest dobrym źródłem tryptofanu – aminokwasu z którego w organizmie wytwarzana jest serotonina. Wpływa ona na dobre samopoczucie i zapewnia zdrowy, mocny sen.

3. Właściwości bananów - Superpamięć
Dieta bogata w banany wspomaga układ nerwowy. Średni owoc zawiera niemal tyle samo magnezu, co garść orzechów. Pierwiastek ten bierze udział w dostarczaniu energii dla mózgu. Dzięki temu banany poprawiają pamięć i koncentrację.

4. Właściwości bananów - Dla mięsożerców
Wzbogacenie menu w banany ułatwia odkwaszenie organizmu. Owoc zawiera sporo wapnia, potasu i magnezu – składników mineralnych o właściwościach alkalizujących, które neutralizują zakwaszające działanie mięsa, ryb i jajek.

5. Właściwości bananów - Na biegunkę
Dojrzałe owoce (te z ciemnobrązową skórką) mogą być lekiem przy kłopotach trawiennych. Działają bowiem zapierająco, zwalczając biegunki. Zmiksowany miąższ jest ponadto łatwostrawny i nie obciąża podrażnionych jelit przy chorobach przewodu pokarmowego.

6. Właściwości bananów - Na wzmocnienie
Jedzenie przynajmniej jednego banana dziennie odżywia organizm i wspomaga jego regenerację. To nie tylko źródło energii, ale również wielowitaminowa pigułka zalecana rekonwalescentom, a także osobom niedożywionych, np. chorym na anoreksję.

7. Właściwości bananów - Po ćwiczeniach
Bananowa przekąska zjedzona tuż po treningu szybko dodaje sił. Dostarcza cukrów, które są zastrzykiem energii dla mięśni, a także witamin C i E neutralizujących wolne rodniki, które powstają w czasie intensywnego wysiłku fizycznego.

8. Właściwości bananów - Przy zgadze i wrzodach
Banany to skuteczny środek na zgagę. Lekko niedojrzałe, zielonkawe owoce mogą też zapobiegać wrzodom. Ich miąższ zawiera dużo skrobi, która wyścieła błonę śluzową żołądka, chroniąc ją przed uszkodzeniami wywołanymi przez soki trawienne.

działanie uspokajające
Banana jest znany z dużej zawartości potasu i nieco sodu - z tego powodu jest popularny wśród sportowców i osób mających problemy z ciśnieniem, ponieważ spożywanie bananów pomaga wyregulować ciśnienie - do tego stopnia, że Instytut Żywienia i Lecznictwa w USA zaleca banany jako idealny lek na regulację ciśnienie.

Natomiast dzięki zawartości fosforu i tzw. tryptofanu (aminokwas uwalniający serotoninę, która poprawia nam samopoczucie) banan może służyć jako 'środek uspokajający' :) - podany np. jako koktajl z mlekiem na noc.

U osob chorujących na cukrzyce nie zaleca się spożywania bananów ze względu na wysoki indeks glikemiczny i u osób chorujących na dnę moczanową (podczas spalania zw, purynowych powstaje kwas moczowy odkładający się u osób chorych w stawach, zwiększając rozwój choroby
  • 0

#120 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

22 październik 2013 - 16:09

Dostarcza cukrów,

i

U osob chorujących na cukrzyce nie zaleca się spożywania bananów ze względu na wysoki indeks glikemiczny

właśnie dlatego w ogóle nie powinno się ich podawać szynszylom ;)
  • 0

#121 Quiet

Quiet

• Użytkownik
  • 2091
  • 44
  • LokalizacjaTrzebnica
  • Województwo:Dolnośląskie

22 październik 2013 - 17:16

Opisałam działanie bananów na organizm ludzki, banany to przede wszystkim cukier w postaci skrobi.
  • 0

#122 piotrek87

piotrek87

• Użytkownik
  • 24
  • 34
  • Lokalizacjazachodniopomorskie
  • Województwo:Zachodniopomorskie

12 listopad 2013 - 15:15

Hej mam pytanie.
Czy można podać szynszylowi do jedzenie suche strąki fasoli?
Mam tego dużo, fasolę wyłuskałem i zobaczyłem że mój wariat po prostu rzuca się na te strąki i wcina bardzo szybko.
  • 0
Miarą człowieczeństwa jest stosunek do zwierząt

#123 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8873
  • 54
  • LokalizacjaWarszawa

12 listopad 2013 - 21:00

piotrek87, wiem, że w karmach, oraz jako osobna przekąska jest stosowany sprasowany groch zielony - przez większość szyszek uwielbiany.
Co do strąków fasoli ... chyba nigdzie się nie spotkałam z taka przekąską, ale jak się zastanowić nad tym to chyba nie powinno zaszkodzić. Oczywiście zasada zachowania umiaru zawsze obowiązuje
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek

#124 piotrek87

piotrek87

• Użytkownik
  • 24
  • 34
  • Lokalizacjazachodniopomorskie
  • Województwo:Zachodniopomorskie

13 listopad 2013 - 13:11

Dzięki Aniutka. Oczywiście daje mało tych łupin i nie zauważyłem by mu szkodziło.
  • 0
Miarą człowieczeństwa jest stosunek do zwierząt

#125 Aniutka

Aniutka

• Administracja
  • 8873
  • 54
  • LokalizacjaWarszawa

05 marzec 2014 - 22:20

Stefanowa, Czy Twój spis ziół pokaże się jeszcze pod linkiem z poprzednich stron?
  • 0

Dyzio I Franio M
Dyzio i Franio
banerek