Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... szynszyla może dożyć 20 lat? -

szynszyla może dożyć 20 lat?
Witamy na FORUM SZYNSZYLE


Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Rejestracja
Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Brzoza brodawkowata

zioła-właściwości brzoza brzoza brodawkowata

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

Napisano 28 kwiecień 2015 - 14:47

Brzoza brodawkowata (Betula pendula):


Stosowana część rośliny: liście brzozy zbierane od maja do czerwca i wysuszone w warunkach naturalnych; pączki brzozowe zbierane od grudnia do marca i wysuszone w suszarniach w temp. ok. 30 stopni C; świeży sok brzozowy otrzymany wczesną wiosną przez głębokie nacięcie gałęzi; kora brzozy zbierana wiosną; dziegieć brzozowy, czyli smoła brzozowa, otrzymana przez suchą destylację drewna brzozowego. (Dziegieć nie jest podawany zwierzętom!!!)

Skład: flawonoidy (2,5%), przede wszystkim glikozydy flawonowe: hiperozyd, kwercytyna, galaktozyd miry cetyny, luteoliny; kwasy fenolowe; czynne hemolitycznie estry triterpenowe - pochodne dammaranu; 9% garbników katechinowych; 3% saponin (tylko w młodych liściach), kwas askorbinowy, niewielka ilość olejków eterycznych i soli mineralnych, np. potasu. Dziegieć brzozowy zawiera gwajakol, krezole, ksylenole i śladowe ilości fenolu.

Działanie: moczopędne bez podrażnienia nerek i saluretyczne, dziegieć brzozowy ma działanie drażniące na skórę i przeciwpasożytnicze. Liście mają działanie moczopędne i saluretyczne* (flawonoidy, saponiny, olejek). Wyciąg z liści lub pączków brzozy pobudza przesączanie w kłębuszkach nerkowych i zwiększa ilość wydzielanego moczu oraz zawartych w nim jonów sodowych oraz chlorkowych, a także kwasu moczowego. Wzmaga również nieznacznie wydzielanie potu i żółci. Wykazuje swoiste działanie odtruwające, polegające na wiązaniu przez niektóre składniki czynne wyciągu szkodliwych produktów przemiany materii i wydalaniu ich z moczem w postaci związków rozpuszczalnych w wodzie. Liście brzozy mają również słabe działanie napotne, ochronne na miąższ wątroby oraz przeciwzapalne na skórę i błony śluzowe. Świeży sok brzozowy, tzw. oskoła jest środkiem ogólnie wzmacniającym i zwiększającym odporność organizmu oraz regulującym przemianę materii.

*Działanie saluretyczne - działanie leku, ziół lub innych substancji farmakologicznych, które powoduje usuwanie przez nerki jonów sodu i potasu, a wraz z nimi wody. Preparat taki działa więc moczopędnie i przeciwobrzękowo. Działanie saluretyczne wykazuje między innymi korzeń mniszka, ziele skrzypu i korzeń pokrzywy.

Zastosowanie i zalecenia: do terapii przepłukującej w chorobach bakteryjnych lub zapalnych odprowadzających dróg moczowych i przy piasku w nerkach (długotrwale podawane mogą powodować rozkruszanie złogów moczanowych i wypłukiwanie piasku moczowego z dróg moczowych.), przy przewlekłych chorobach dróg moczowych, w obrzękach na tle niewydolności nerkowej, w skazie moczanowej, kamicy nerkowej, a także do leczenia wspomagającego przy dolegliwościach reumatycznych (monografia przygotowawcza). Ponadto w chorobie gośćcowej oraz niektórych chorobach skórnych, związanych z wadliwą przemianą materii, np. w trądziku młodzieńczym, łojotokowym zapaleniu skóry, łuszczycy. Liść brzozowy ma też niewielkie zastosowanie w kosmetyce, głównie w pielęgnacji włosów. Szampony, odżywki do włosów, woda brzozowa są polecane przy wypadaniu włosów i łupieżu.

Działania niepożądane: nie są znane przy stosowaniu liści brzozy. Dziegieć brzozowy może wywoływać niepożądane podrażnienia skóry u osób wrażliwych, podobnie jak wszystkie preparaty na bazie dziegciu.

Uwaga!: z występującego w białej korze w wysokim stężeniu pentacyklicznego alkoholu triterpenowego betuliny można uzyskać syntetyczny kwas betulinowy, który jest dość powszechny w świecie roślin, ale tylko w niewielkich ilościach. W trakcie doświadczeń in vitro i in vivo kwas betulinowy okazał się substancją skutecznie powstrzymującą komórki rakowe tworzącego przerzuty czerniaka, wywołującą morfologiczne zmiany w komórkach czerniaka, a co za tym idzie - zaprogramowaną śmierć komórki (apoptozę). Ma on także działanie przeciwzapalne, zbliżone do kortykoidów, wpływa na bezpłciowe stadium erytrocytów Plasmodium falciparum (działanie przeciwmalaryczne) i dzięki temu jest interesującą substancją modelową, testowaną również w badaniach przedklinicznych.

Bibliografia: http://forum-szynszy...ch-właściwości/


  • 0

Zobacz podobne tematy z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zioła-właściwości, brzoza, brzoza brodawkowata

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych