Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... szynszyla może dożyć 20 lat? -

szynszyla może dożyć 20 lat?
Witamy na FORUM SZYNSZYLE


Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Rejestracja
Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Dynia zwyczajna oleista

zioła-właściwości dynia

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

Napisano 29 kwiecień 2015 - 13:04

Dynia zwyczajna oleista (Cucurbita pepo) i inne gatunki:


Stosowana część rośliny: nasiona (pestki) dyni dziś przede wszystkim z odmian uprawnych dyni zwyczajnej oleistej o miękkiej skórce. W lecznictwie stosuje się w pełni dojrzałe, świeże i suszone nasiona dyni.

Skład: fitosterole, częściowo także z wiązaniem glikozydowym, β- i γ-tokoferol (czynna witamina E), aminokwasy, kukurbityna, śladowe ilości selenu (nasiona dyni są jednym z najbogatszych naturalnych źródeł selenu); olej tłusty (ok. 40%) zawierający kwasy nienasycone, m.in. kwas linolowy, linolenowy, oleinowy; białka, sacharoza, pektyny i inne sole mineralne.

Działanie: kiedyś stosowana ze względu na rzekome działanie zwalczające tasiemca i glistę ludzką. Obecnie pestki dyni i preparaty na ich bazie wykorzystuje się przede wszystkim w pomocniczej terapii zaburzeń w oddawaniu moczu (w nadwrażliwości pęcherza lub w łagodnym stadium przerostu prostaty - stadium I i II według Vahlensieka). Dyskutuje się na temat przeciwzapalnego działania tokoferoli i selenu oraz na temat Δ7-steroli jako prawdopodobnych substancji czynnych. Przypisuje się im zdolność obniżania poziomu dihydrotestosteronu (DHT), co powoduje spowolnienie wzrostu prostaty wywołanego przez DTH. Stosowanie preparatów z dyni opiera się przede wszystkim na doświadczeniach, musi być więc traktowana jako terapia objawowa. W wielu badaniach, np. sprawdzających efekt placebo, zaobserwowano poprawę parametrów klinicznych (objętość moczu zalegającego).

Zastosowanie i zalecenia: jako środek na robaki podawano niegdyś 200-400 g rozdrobnionych pestek dyni, w sposób, który "nie był w smak, ani robakowi, ani gospodarzowi" (Hauschildt). Obecnie duże zastosowanie w fitoterapii ma olej z nasion dyni oraz wysuszone nasiona, ze względu na wysoką zawartość β-sitosterolu we frakcji sterolowej oleju. Stosuje się je jako leki wspomagające w stanach zapalnych gruczołu krokowego (prostaty) oraz w leczeniu hipercholesterolemii, a także jako preparaty zalecane w profilaktyce wymienionych chorób. Wyciąg etanolowy z nasion dyni zawiera sitosterole, sole Mg i Se. Działa tonizująco na błonę mięśniową pęcherza moczowego. Hamuje odczyn zapalny i kurczliwość. Zmniejsza zaleganie moczu w pęcherzu moczowym i ułatwia jego opróżnianie. 

Działania niepożądane: nie występują przy użyciu zgodnym z zaleceniem, a nawet przy przedawkowaniu.

Bibliografia: http://forum-szynszy...ch-właściwości/


  • 0

Zobacz podobne tematy z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zioła-właściwości, dynia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych