Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... szynszyla może dożyć 20 lat? -

szynszyla może dożyć 20 lat?
Witamy na FORUM SZYNSZYLE


Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Rejestracja
Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Kozieradka pospolita

zioła-właściwości kozieradka

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

Napisano 29 kwiecień 2015 - 18:22

Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum):

Stosowana część rośliny: nasiona i kwitnące ziele kozieradki. Ziele należy wysuszyć w temperaturze do 50 stopni.

Skład: galaktomannan (śluz występujący w ścianie komórkowej do 40% (przeciętnie 28%)), saponiny steroidowe, trigonelina, śladowe ilości olejku eterycznego; ponadto flawony C-glikozylowe, np. witeksyna i saponaretyna, sterole, duża ilość białek (do 30%) z dużą zawartością tryptofanu i lizyny, cholinę, trygonelinę, wit. PP, biopierwiastki ok. 4% (żelazo, fosfor, potas, wapń) oraz tłusty olej (w zarodku).

Działanie: zewnętrznie jako środek zmiękczający. Stosowanie wewnętrzne jako środka wzmacniającego i wykrztuśnego nie ma podstaw naukowych; możliwe byłoby wykorzystanie kozieradki jako pęczniejącego surowca śluzowego (podobnie jak mączki guar). Nasiona i wyciągi z kozieradki działają osłaniająco (śluzy). Zapobiega marskości wątroby, przyśpiesza procesy detoksykacji (odtruwania) i eliminacji toksyn z ustroju. W doświadczeniach na zwierzętach stwierdzono właściwości przeciwcukrzycowe i obniżające poziom cholesterolu. Kozieradka obniża poziom glukozy we krwi zwiększając jej przenikanie do komórek (zmniejsza wchłanianie węglowodanów, redukuje poposiłkowy wzrost stężenia glukozy i zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę). Saponiny warunkują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Preparaty z kozieradki wykazują działanie aktywujące hemopoezę (kozieradka to naturalny aktywator procesów wytwarzania krwinek). Badania wskazują również, że nasiona kozieradki w znaczący sposób obniżają płodność u samców – co potwierdziły badania na zwierzętach – prowadząc do zmniejszenia ilości i ruchliwości plemników, wagi jąder oraz stężenia testosteronu.

Zastosowanie i zalecenia: jako środek zmiękczający w postaci okładów z gorącej papki przy wrzodach i czyrakach. Okłady z nasion kozieradki sprawdzają się także w ropowicy, zastrzałach i innych ropniach. W mieszankach są również używane w diecie cukrzycowej i przeciwmiażdżycowej. Podczas termicznej obróbki nasion kozieradki, stężenie przeciwmiażdżycowej witaminy PP wzrasta, ponieważ w podwyższonej temperaturze główny alkaloid trygonelina T. foenum-graecum ulega rozkładowi z uwolnieniem niacyny.
W medycynie weterynaryjnej kozieradka jest wykorzystywana głównie jako środek mlekopędny i stymulujący przyrosty masy ciała. Jest cennym surowcem anabolicznym i odżywczym, przyspiesza wzrost i rozwój zwierząt, wzmaga przyrosty tkanki mięśniowej i tłuszczowej. W produkcji zwierzęcej od starożytności kozieradka była stosowana do tuczenia zwierząt. Sporządzano naturalny stymulator wzrostu złożony z kozieradki, soli fosforanowo-wapniowych, odrobiny boru, oraz witaminy A, D i F. W połowie XIX wieku zostały one wyparte z produkcji zwierzęcej (a raczej z praktycznego żywienia zwierząt) przez hormony oraz antybiotykowe stymulatory wzrostu. Zalecana również dla zwierząt w okresie okołoporodowym (profilaktyka zaparć, biegunek, stresu, zapobieganie niedoborowi mleka). Młode zwierzęta słabo rosnące, osłabione, apatyczne otrzymywały wywar z kozieradki lub mielone nasiona kozieradkowe w mleku.

Działania niepożądane: nie występują przy użyciu zgodnym z zaleceniem. Po wielokrotnym zastosowaniu zewnętrznym mogą wystąpić niepożądane reakcje skórne. U niektórych osób pod wpływem przetworów z kozieradki pot i łój przybiera kozi zapach.

Bibliografia: http://forum-szynszy...iwości/?p=70191


  • 0

Zobacz podobne tematy z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zioła-właściwości, kozieradka

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych