Skocz do zawartości

Czy wiesz, że... dobrym sposobem na rozładowanie energii jest karuzela? -

dobrym sposobem na rozładowanie energii jest karuzela?
Witamy na FORUM SZYNSZYLE


Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Rejestracja
Witamy na FORUM SZYNSZYLE!

Zaloguj się lub zarejestruj aby w pełni korzystać z zasobów forum.

Jeżeli miałaś / miałeś konto na starym forum koniecznie zajrzyj tu: LISTA SPRAW PO MIGRACJI
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Mniszek lekarski, pospolity (dmuchawiec, mlecz)

zioła-właściwości mniszek dmuchawiec mlecz

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_Mausi_*

Gość_Mausi_*
  • Gość

Napisano 29 kwiecień 2015 - 18:38

Mniszek lekarski, pospolity (dmuchawiec, mlecz) (Taraxacum officinale):

Stosowana część rośliny: ziele mniszka lekarskiego, nadziemne części rośliny zebrane przed kwitnieniem, sam koszyczek kwiatowy zrywany podczas kwitnienia i korzeń wykopywany jesienią.

Skład:

Korzeń: zawiera gorzkie związki seskwiterpenowe (glukozyd kwasu taraksynowego oraz taraksadiolu), penta- i tertacykliczne triterpeny (β-amyrynę, taraksasterol, taraksakozyd), inulinę do 40% (jesienią), fitosterole, sole potasu, fenolokwasy. W soku mlecznym świeżego korzenia występują politerpeny, żywice i niedokładnie poznane związki gorzkie.

Liść: oprócz związków triterpenowych zawiera flawonoidy, pochodne apigeniny i luteoliny, fenolokwasy (kwas kawowy), karotenoidy, związki potasu, magnezu, krzemu. Młode liście zawierają sporo witaminy C oraz witaminy z grupy B.

Działaniewyciąg z korzenia lub z korzenia wraz z zielem, także sok ze świeżego korzenia działają silnie żółciotwórczo wskutek bezpośredniego pobudzenia czynności wątroby oraz żółciopędnie wskutek zmniejszenia napięcia mięśni gładkich i tym samym oporów w drogach żółciowych. Ponadto jako środek gorzki mniszek lekarski zwiększa wydzielanie gruczołów trawiennych. Ziele działa słabo moczopędnie, korzeń ma dość silne działanie moczopędne i saluretyczne. Kwiaty z mniszka regulują miesiączkowanie i znoszą napięcie przedmiesiączkowe. Zalecane były dawniej przy upławach i niskiej płodności. Napar, odwar i sok z mniszka rozkurczają mięśnie gładkie, regulują wypróżnienia. Wspomagają leczenie chorób skórnych i otyłości. Obniżają poziom cukru we krwi, dlatego są zalecane w fitoterapii cukrzycy i przy złej tolerancji glukozy. Mniszek ma również wyraźne działanie przeciwmiażdżycowe. Zapobiega odkładaniu złogów i kamieni żółciowych w układzie żółciowym. Zapobiega zastojom żółci. Jest uznawany za czynnik ochraniający wątrobę przed uszkodzeniem, marskością i stłuszczeniem.

Zastosowanie i zalecenia: jako środek gorzki i słabo działający środek żółciopędny przy braku apetytu i niestrawności, przy zakłóceniach przepływu żółci, niedomaganiu czynnościowym wątroby, gdy powstają zastoje w drogach żółciowych i występują trudności w trawieniu oraz do pobudzenia diurezy. Pomocniczo w kamicy żółciowej i moczowej, w przewlekłym zapaleniu kłębuszków nerkowych, moczowodów i pęcherza. Mniszek lekarski jest składnikiem gotowych mieszanek ziołowych, najczęściej herbatek na żółć i wątrobę, ale ma również inne wskazania lekarskie (w medycynie ludowej: do oczyszczania krwi), ziele i korzeń w początkowej fazie cukrzycy. Zewnętrznie - okład ze świeżo wyciśniętego soku mniszka niszczy stopniowo brodawki, kurzajki i kłykciny.

Przeciwwskazania: niedrożność dróg żółciowych, ropniak pęcherzyka żółciowego. W przypadku występowania kamieni żółciowych należy stosować tylko po konsultacji z lekarzem. 

Działania niepożądane: nie występują przy użyciu zgodnym z zaleceniem. Ze względu na zawartość substancji goryczowych mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe i nadkwaśność. Reakcje alergiczne (alergia kontaktowa) związane z występowaniem laktonów seskwiterpenowych w soku mlecznym mniszka są obserwowane raczej rzadko. Przy podawaniu preparatów aptecznych reakcji alergicznych nie opisywano.

Bibliografia: http://forum-szynszy...iwości/?p=70191


  • 0

Zobacz podobne tematy z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zioła-właściwości, mniszek, dmuchawiec, mlecz

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych